Dini HikayelerMurat Canpolat

Dini Hikaye; “Tevafuklar” 23. Bölüm

Dini Hikaye

‘Nedir onlar anne?’ dedi içi kavrulurcasına.

Annesi, kızının sorusu üzerine ona:

‘Kim namazı hafife alır ve terk ederse, Cenab-ı Allah (c.c.) o kimseyi on beş ceza ile cezalandırır. Üçü dünyada, üçü ölüm anında, üçü kabirde, üçü kabirden kalktığında olur.

Hülya, duydukları karşısında adeta şok oldu. Şimdiye kadar namazlarını hiç kılmamıştı. Demek ki namaz o kadar önemliydi. Bu korku içerisinde boğuk bir sesle:

‘Emine anne, nedir onlar açıklar mısın?’

‘Kızım, dünyadaki göreceği cezalar şunlardır’

1- Cenab-ı Allah (c.c.) onun kazancından ve ömründen bereketi alır. Rızkı eksilir.

2- Yüzünden Salihlerin simasını siler, yüzü donuk ve sevimsiz olur. İnsanların kalbinden ona karşı nefret duyulur.

3- Yapmış olduğu amellerin hiç birine sevap verilmez.

‘Ölüm anında göreceği cezalar şunlardır’

1- Zelil, hakir ve kötü kişi olarak ölür.

2- Aç olarak can verir.

3- Susuz olarak vefat eder.

‘Kabirde göreceği cezalar şunlardır’

1- Cenab-ı Allah (c.c.), ona kemikleri birbirine geçinceye kadar kabrini daraltır.

2- Kabrini ateşle doldurur.

3- Kabrinde Şucatü’l denilen büyük bir ejderha ona musallat edilir.

‘Kıyamet günü göreceği cezalar ise şunlardır’

1- Hesap vaktinde Allah Teâlâ ona gazap eder.

2- Hesabı çok şiddetli olur.

3- Yüz üstü sürüklenerek Cehenneme atılır.

Namaz hakkında konuşmaya öyle dalmışlardı ki vaktin nasıl geçtiğini anlamamışlardı. Neredeyse akşam olmak üzereydi ve halen daha namaz hakkında konuşuyorlardı.

Emine Hanım, akşam namazı vaktinin geldiğini anlayınca konuşmayı bırakarak namaz kılmaya gitti. Hülya, namaz kılmayı bilmediği için utana sıkıla Emine Hanım’ın namaz kılmasını izledi. O, öyle huşu içinde namaz kılıyordu ki, Hülya’nın yanına geldiğini ve onu izlediğini fark edemiyordu. Namazını bitirip selam verdikten sonra Hülya’nın yanında olduğunu ve ona baktığını gördü. Onu görünce:

‘Kızım, sende namaz kılmak ister misin?’ dedi, onun da namaz kılmaya başlamasına teşvik edercesine.

Hülya, duyduğu bu soru karşısında tereddüt ettikten sonra sevinçle:

‘Evet, Emine anne hem de çok isterim, ama nasıl namaz kılınacağını bilmiyorum’

‘Olsun, hele sen bir başla. Ben sana nasıl namaz kılınacağını öğretirim’

Emine Hanım, ayağa kalkınca o da ayağa kalktı. Birlikte lavaboya giderek beraber abdest aldılar. Ona nasıl kılınacağını öğreten Emine Hanım, kenara çekilip onun namaz kılmasını izledi. Acemice kılıyordu, ama sanki bütün vücudu titriyordu. Namazı bitirince ellerini kaldırıp gözyaşları içerisinde dua etmeye başladı. Şöyle dua ediyordu:

‘Ya Rabbi! Seni layıkıyla tanıyamadığım için affet. Ben çok günahkârım, sen ise çok çok bağışlayansın. Senin affın gazabını aşmıştır. Ya Rabbi! Seni yeni yeni tanımaya başladım. Bu yüzden Rahmetini Merhametini esirgeme üzerimden. Ya Rabbi! Sen affetmez bağışlamazsan, ben ziyan edenlerden olurum. Ya Rabbi! Doğru yoldan ayırma, doğru yolu bulmuşken delalete düşürme. Ya Rabbi! Annem ve babamın da seni tanımasını nasip et. Onlara da doğru yolu göster. Onlara Seni anlatabilmem için yardım et’

Dedi ve âmin diyerek ellerini yüzüne sürdü. Namazın ve duanın ardından içi huzur dolu bir şekilde ayağa kalktı. Bundan sonra ne olursa olsun namazını bırakmayacak, ömrü olduğu müddetçe devam edecekti.

Yazan – Murat CANPOLAT

HİKAYENİN BÜTÜN BÖLÜMLERİ 
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62

Önceki sayfa 1 2 3

Gülten AJDER

Kitap okumayı seven insanlar daha zeki ve daha başarılı olurlar. Bende bu yüzden kitap okumayı sevdirmek istedim bu site ile. Gizli kalmış bütün bilgilerin kitaplarda saklı olduğuna inandığımdan, kültür seviyemizi yükseltmek, bilgi hazinemizi daha da zenginleştirmek, gizli yeteneklerin ortaya çıkmasına destek olabilmek için, okusun yazsın benim ülkemin insanları diye bir işin ucundan tutmak isteyen birisiyim.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu