Skip to main content

Hayattın Sillesi

Hayattın Sillesi Hikaye oku; “Geri zekâlıyım ben.” Gençliğinin sonlarındaki adam böyle söylendi “Geri zekâlıyım” üstünde açık kahverengi paltosu ayağında aynı renk çamurlu ayakkabılar. Sonbahar vakti aynı zamanda bu arkadaş için uyanma vakti. Hayatını boşa harcamıştı kıymetli “entelektüelimiz” bir o yana bir bu yana merak salmıştı. Üniversiteyi bitirmişti, sanki iyi bir şeymiş gibi söylerdi hep “ben […]

Devamını Oku

Kendine Yenilen Boksör

Kendine Yenilen Boksör Hikaye Oku; Salon tıka pasa dolmuş. Hani iğne atsan yere düşmeyecek. Tüm nefesler tutulmuş, onun gelmesini bekliyorlar. Nihayet büyük bir coşku ile adı anons edilince bir heyecan, bir uğultu, bu uğultu değil adeta gök gürüldemesi. Onun ismi ile alkışlar, ıslıklar, bağırışlar, haykırışlar havada uçuşuyor. Ringe kendinden emin ve büyük bir gururla giriyor. […]

Devamını Oku

Çavuş Emmi

Çavuş Emmi Hikaye Oku; Caminin avlusunda maltanın üzerine oturduk, Cuma Amca anlattı. Anlattıkça geriye gitti. Geriye gittikçe içindekileri döktü. İçindekileri döktükçe rahatladı. Maminekler’in cenazesini yıkamış bir gün. Defin işleri bittikten sonra Çavuş Emmi’ye bir file sabun vermişler, kurtarmaz demiş. Hocalığın çok değil, bu yeter demişler. Bu memleketin en zengini, koskoca ağanın cenazesini yıkadım, bu kurtarmaz […]

Devamını Oku

Güzel Bir Hikaye; Düşüş Ya da, Erik ve Çürük

Güzel Bir Hikaye; Düşüş Ya da, Erik ve Çürük Hikaye Oku; Genç adam ıssız bir yerdeydi. Uçurumun kenarında. Aşağı baktı ” Lanet olsun böyle hayata.” Bağırmıyordu. Ağlamıyordu. Kararlıydı bu gün bitecekti. Bu esnada arkasında bir el hissetti. Bu saçları dökülmüş bıyıkları hafif kırlaşmış kırklı yaşlarında bir adamdı. Genç öfkelenmişti ama kontrolünü kaybetmedi normal bir sesle” […]

Devamını Oku

Yaşanmış Bir Hikaye; “Babanın Ahı”

Yaşanmış Bir Hikaye; “Babanın Ahı” Yaşanmış Hikaye Oku; Bu hikayeyi yeni dinledim, daha önce hikaye olarak yazıya döküldüğünü sanmıyorum. Yaşanmış bir olay. Ancak hikaye bana epey kuru bir biçimde anlatıldı. Bu yüzden aslını hiç bir biçimde bozmadan ancak biraz renklendirerek anlatacağım. Baba oğlunu yetiştirir, büyütür, oğluna işi öğretir. Babanın küçük bir fabrikası vardır, bu yüzden […]

Devamını Oku

Dini Hikayeler; Besmelenin Fazileti

Dini Hikayeler; Besmelenin Fazileti Saliha bir kadının,  münafık ve cahil     bir    kocası     vardı.     Bu  kadın “Bismillahirrahmanirrahıym”   diye   besmele çekmeden hiçbir işine başlamazdı. Münafık kocası, onun bu haline çok kızar, kadıncağıza yapmadığı eziyeti bırakmazdı. O saliha kadın ise, kocasının eza ve cefalarına sabreder ve onun doğru yola gelmesi için, Allah’a dua ederdi. Bir gün, o zalim adam iyice […]

Devamını Oku

Dostluk İpi

Dostluk İpi Genç adam iyi bir terziymiş. Bir dikiş makinesi ve küçücük bir dükkanı varmış. Sabahlara kadar uğraşıp didinir ama pek Az para kazanırmış. Çok soğuk bir kış gecesi dükkanı kapatırken elektrik sobasını açık unutmuş ve çıkan yangın onun felaketi olmuş. Artık ne bir işi varmış ne de parası. Günler boyu iş aramış ama bulamamış. […]

Devamını Oku