Skip to main content

Kıssadan Hisse

Kıssadan Hisse; “600 Ağaçlı Hurma Bahçesini Bağışladı” Kıssadan Hisse Oku; “Ebu Talha’nın elinden topla tüfekle alınması mümkün olmayan 600 ağaçlı hurma bahçesini, kendi rızası ile fakir fukaraya erdiren duygu, iman şuurundan başka ne olabilirdi?” MESCİD-İ Saadet’te Ashab-ı Kiram toplanmışlar, derin bir vecd ve huşu içinde Allah’ın Resûlünü dinlemekteydiler. Hazret-i Fahr-i Kâinat Efendimiz ise, Al-i İmrân sûresinden şu mealdeki Âyet-i Kerimeyi okuyordu: ” Muhtaçlara, fakirlere […]

Devamını Oku

Mesnevi’den Hikayeler; “Bir Bilene Sormalı”

Mesnevi’den Hikayeler; “Bir Bilene Sormalı” Mesneviden Hikayeler; Hz. Ömer zamanında oruç ayı geldi. Birkaç kişi bir dağın tepesine koştu. Oruç ayının Hilalini görüp kutlulanmak, onu hayra yormak istiyorlardı. Birisi “Ey Ömer, işte hilal” dedi. Hz. Ömer gökyüzüne baktıysa da ayı göremedi. “Bu ay senin hayalinden meydana geldi. Yoksa ben, gökleri senden daha iyi görürüm. Tertemiz […]

Devamını Oku

Gerçek Hikayedir; “Otuz Yıl Sonra Almış Olduğum Ders”

Gerçek Hikayedir; “Otuz Yıl Sonra Almış Olduğum Ders” “Gerçek Hikayedir; Otuz Yıl Sonra Almış Olduğum Ders ” başlıklı hikaye, yazarımızın kendi başından geçmiş gerçek bir hayat hikayesidir. Çocukluğumdan kalan unutamadığım hatıralarımdan birisi ve 30 sene sonra bu hatıranın sebebiyle aldığım ders. Herkesin mutlaka çocukluk çağlarında unutamadığı kendince çok güzel hatıraları vardır. Onları hasretle anar ve bazen […]

Devamını Oku

Gerçek Hikaye; “Kara Geçit Değirmeni…”

Gerçek Hikaye; “Kara Geçit Değirmeni…” Hikaye Oku; “Gençler, sizden evvelkiler size nasıl huzurlu bir vatan bıraktıysa siz de sizden sonrakilere bırakmalısınız…” Bilmiyorum; başımdan geçenleri okuduğunuzda bu yaşta benim de başımdan böyle şeyler geçti diyorsanız aynı havayı teneffüs etmişiz demektir. Ben bu hatıralarımı bir ibret olarak bugünkü gençliğimize ithaf ediyorum. Çok şükür devletimizin gelişen seviyesine göre […]

Devamını Oku

Bir Sarhoşun Hikayesi

Bir Sarhoşun Hikayesi Hikaye Oku; Odada üç yatak biri boş, ikisinde yatanlar var. Kapı açılır. Bir kişi girer. Çok yorgun, bitkin bir hali var. Düştü düşecek halde. Kapıyı sessizce kapatır. Ağır adımlarla içeriye girer. Odanın ortasında durur. Şöyle etrafına bir bakınır. Ağır aksak arkadaşlarının yataklarına gider. Elini onlara uzatır. Onları uyandırmak ister gibi yapar ve […]

Devamını Oku

Dürüst İnsan Hurdacı Hüsnü

Dürüst İnsan Hurdacı Hüsnü Hikaye Oku; Sepetli motorunu çalıştırdı. Bugün nereye gideceğine yolda ilerlerken karar verecekti. Evden çıkmadan önce öyle demişti kendi kendine. Hiç gitmediği mahalle ve sokakları gezme fikri parladı bir anda kafasında. Yavaş yavaş ilerlerken gazı biraz daha açarak hızlandı. Sağ şeridin en sağından ne de güzel ilerliyordu Hurdacı Hüsnü. Bir firmada işci […]

Devamını Oku

Hikaye Oku; “Ünlü Edepsiz”

Hikaye Oku; “Ünlü Edepsiz” Hikaye Oku; Kameraların bir numaralı dostuydu bir zamanlar. Onu televizyon izlemeyenler dahi tanırdı. Yıllarca programlar yapmış ekran ve hafızalara karargâh kurmuştu. Kişiliğine bakılırsa dürüst, namuslu, yardımsever ve gelenek düşkünü biriydi. İnançları da sağlamdı. Ülkenin nabzına göre şerbet verirdi insanlara.

Devamını Oku