Skip to main content

CANKURTARAN CEVAHİR

Şiir – Hikaye ve mizah içerir. CANKURTARAN CEVAHİR Tutturdu kursa gitcem balık adam olucam sende nerde o beden kimleri kurtaracan Suya gömülenleri havaya kaldıracan seni kim kurtaracak buna nasıl dayancan Sahillerde plajda düdükle dolaşacan sığdan uzaklaşana bir botla yaklaşacan Sarı tişörtü giyip beyaz şapka takacan yüzenlere kuleden uzun uzun bakacan **** Cevahir gitti kursa tanıştı […]

Devamını Oku

Memduh Şevket Esendal’ın “Bu Yollar Uzar” Hikayesi

Hikaye Oku; Türk Edebiyatının en tanınmış öykü yazarlarından biri olan Memduh Şevket Esendal, öykü türü yazıların bilinen en etkili isimlerinden biridir. Yazılarında sade, pürüzsüz, anlaşılır ve temiz bir üslup kullanarak her kesimden okuyucuya hitap etmiştir. Konularında karmaşıklıktan uzak durmuş genellikle sıradan insanların hayatlarına odaklanmış ve onların hayatları hakkında yazılar yazmıştır. Kaleme almış olduğu öyküleri, birçok gazete […]

Devamını Oku

Psikoloğa Giden Bir Adamın Hikayesi,

Psikoloğa Giden Bir Adamın Hikayesi, Psikoloğa giden bir adam; ”Geceleri uyuyamıyorum efendim”demiş, ”Sürekli yatağın altında biri var gibi geliyor. Yatağın altına girip orada uyumayı deniyorum. Bu defa da yatağın üstünde biri var gibi geliyor…” Adamı dikkatle dinleyen psikolog; ”Hallederiz bu saplantıyı” demiş. ” Bana haftada iki kere geleceksiniz. 6 aylık bir tedavi sonunda sizi iyileştireceğimi umuyorum.”

Devamını Oku

Umman Nine’nin Askerdeki Torununa Mektuplarından

Umman Nine’nin Askerdeki Torununa Mektuplarından “Amanın yavrııım, dün bizim tığkuyrukların Osman Çavuşun karısı Dudu, bi kız daha doğurdu. Tam altı dene kızlı oldular gari. Geçenlede köyün kayvesinde oğlan bubuları Osman Çavuşunan eğlene eğlene bi hal olmuşlar: “Düzine kızlı bu beya bakın bu beya” “Altı kızın olup düşünceğine, uyuz ol da gaşın arkideş”

Devamını Oku

Umman Ninenin Mektuplarından

Umman Ninenin Mektuplarından Ey benim deruni dilden, cânı gönülden, ilâna gibi dürülgen, gursağımın incisi, gözümün zencisi, bağrımın dört parmak aşşâsında zabah yıldızı gibi parıl parıl parlıyan, gök boncuk gibi ışıl ışıl ışıldeyen, çay gibi çağıl çağıl çağıldeyen, gıymatlım, çılbağım, gaplanım, evranım, gülüm, Gara Amadım benim. Nasılsın? Eyimisin? Eyi olmanı Cenabı Hak’tan dova ve neyazi eylerin. […]

Devamını Oku

Umman Nine’nin Askerdeki Torununa Mektubu

Umman Nine’nin Askerdeki Torununa Mektubu Önsöz Uzun süren meslek hayatımda muhitimizin birçok tipik, sosyal hayatı incelemeye değer, köylerinde çalıştım. Dillerini (ağız ve şivelerini) sosyal hayatını gelenek, görenek, örf ve adetlerini ilgi duyarak inceledim. İlgi duyduğum taraflarını kaleme aldım. Bilhassa Ummuhan Ninenin dostluğunu kazanarak, askerde olan torunu Kara Ahmet’e mektuplar yazıverdim. İmlâ ve telaffuz kaideleri nazara […]

Devamını Oku

İlave Mide Operasyonu

İlave Mide Operasyonu Suat denen adam fil gibi iri yarıydı. Her gittiği ortamda sesi çok çıkar hava atmayı severdi. Babasının tek oğlu olduğundan malı mülkü yerinde bir sevimsizdi. Defalarca kaza bela atlatmış buna rağmen ölmemişti. Karısı ve çocukları da açgözlü düşüncelere patronluk ediyordu. Suat, yediği yemeklerden doymuyor daha fazlasını istiyordu. Bir gün üniversite hastanesinde bir […]

Devamını Oku