Skip to main content

Eğlendiren Hikayeler; “Mandalar Sosyeteyi Yarıştırıyor”

Eğlendiren Hikayeler; “Mandalar Sosyeteyi Yarıştırıyor” Hikaye Oku; Eski geleneklerdendir ziyaret. Dün gibi hatırlıyorum. Biz mahalle olmadan evvel köy idik. Doksanlı yılların başı. Evimizin yanından yol gider dereye. Belli başlı hayvanları otlatmak ve su içirmek için yaz aylarından oradan indirirdiler. Sürüyü izlemek keyif verirdi bize. Yine bir gün manda sürüsü sıra halinde dereye inerken köyümüze misafirliğe […]

Devamını Oku

Yaşanmış Gerçek Bir Hikâye; “Çelenk Görüntüsü”

Yaşanmış Gerçek Bir Hikâye; “Çelenk Görüntüsü” Hikaye Oku; Çelengi bilmeyenimiz yoktur herhalde? En adi en hafif ve atık malzemelerden yapılır. Kavak tahtaları ve karton zımbalarla çivilerle birleştirilir. Ortamaya göre çiçekler seçilerek yazısı yazılır. Görüntüsü ve duruşu komiktir. Yapısına değil verdiği mesaja itibar edilir. Düğün ve cenazeler başta olmak üzere birçok etkinlik ve anma törenlerinde iletişim […]

Devamını Oku

Babamın Yorganı 

Babamın Yorganı Yaşanmış Bir Olay! 😁😁😁 Tam on sekiz yıl önce yaşadığım bir olay. Yıl 2000. Prefabrik yapıda kalıyoruz. Başımda kavak yelleri, adı gizli kalsın komşu kızıyla buluştuk gecenin bir vakti. Saatler geçmiş keyifler gıcır. Eve öyle bir gelişim var ki… Bu anı beni hatırladıkça kahkahalara boğmaktadır. Yüklükten yorgan almaya üşendiğim için mışıl mışıl uyuyan […]

Devamını Oku

CANKURTARAN CEVAHİR

Şiir – Hikaye ve mizah içerir. CANKURTARAN CEVAHİR Tutturdu kursa gitcem balık adam olucam sende nerde o beden kimleri kurtaracan Suya gömülenleri havaya kaldıracan seni kim kurtaracak buna nasıl dayancan Sahillerde plajda düdükle dolaşacan sığdan uzaklaşana bir botla yaklaşacan Sarı tişörtü giyip beyaz şapka takacan yüzenlere kuleden uzun uzun bakacan **** Cevahir gitti kursa tanıştı […]

Devamını Oku

Memduh Şevket Esendal’ın “Bu Yollar Uzar” Hikayesi

Hikaye Oku; Türk Edebiyatının en tanınmış öykü yazarlarından biri olan Memduh Şevket Esendal, öykü türü yazıların bilinen en etkili isimlerinden biridir. Yazılarında sade, pürüzsüz, anlaşılır ve temiz bir üslup kullanarak her kesimden okuyucuya hitap etmiştir. Konularında karmaşıklıktan uzak durmuş genellikle sıradan insanların hayatlarına odaklanmış ve onların hayatları hakkında yazılar yazmıştır. Kaleme almış olduğu öyküleri, birçok gazete […]

Devamını Oku

Psikoloğa Giden Bir Adamın Hikayesi,

Psikoloğa Giden Bir Adamın Hikayesi, Psikoloğa giden bir adam; ”Geceleri uyuyamıyorum efendim”demiş, ”Sürekli yatağın altında biri var gibi geliyor. Yatağın altına girip orada uyumayı deniyorum. Bu defa da yatağın üstünde biri var gibi geliyor…” Adamı dikkatle dinleyen psikolog; ”Hallederiz bu saplantıyı” demiş. ” Bana haftada iki kere geleceksiniz. 6 aylık bir tedavi sonunda sizi iyileştireceğimi umuyorum.”

Devamını Oku

Umman Nine’nin Askerdeki Torununa Mektuplarından

Umman Nine’nin Askerdeki Torununa Mektuplarından “Amanın yavrııım, dün bizim tığkuyrukların Osman Çavuşun karısı Dudu, bi kız daha doğurdu. Tam altı dene kızlı oldular gari. Geçenlede köyün kayvesinde oğlan bubuları Osman Çavuşunan eğlene eğlene bi hal olmuşlar: “Düzine kızlı bu beya bakın bu beya” “Altı kızın olup düşünceğine, uyuz ol da gaşın arkideş”

Devamını Oku