Skip to main content

Japon Masalları; “Palamut”

Japon Masalları; “Palamut” Masal Oku; Bir zamanlar, bir köyde üç oğlu olan bir baba varmış. Büyüğü ve küçüğü düzgün çocuklarmış, iyi ve hızlı çalışır, bir dakikalarını boş geçirmezlermiş. Köy halkı onları över, bu çocukların ileride tutumlu, iyi köylüler olacaklarını söylermiş. Buna karşılık, ortancaları Cinroku farklıymış. Aylak huysuz değilmiş ama ilginç öyküler dinlemeye bayılırmış.

Devamını Oku

Oz Büyücüsü V. Bölüm; “Teneke Adam’ın Kurtuluşu”

Oz Büyücüsü V. Bölüm; “Teneke Adam’ın Kurtuluşu” Hikaye Oku; Dorothy uyandığında, güneşin ışınları parlıyor, çoktan uyanmış olan Toto kuşları kovalıyordu, Korkuluk ise köşede dikilmiş onu bekliyordu. “Su bulmalıyız,” dedi kız. “Suyu ne yapacaksın?” diye sordu Korkuluk.  “Yüzümü yıkayacağım ve kuru ekmek boğazıma takılmasın diye içeceğim.”

Devamını Oku

Oz Büyücüsü III. Bölüm “Dorothy Korkuluk’u Kurtarıyor”

Oz Büyücüsü III. Bölüm “Dorothy Korkuluk’u Kurtarıyor” Hikaye Oku; Dorothy yalnız kaldığında aç olduğunu hissetti. Dolaba gitti, biraz ekmek kesip üstüne yağ sürdü. Birazını Toto’ya verdi ve raftan aldığı bir su kabına küçük derenin pırıl pırıl, berrak suyundan doldurdu. Toto ağaçlara doğru koşup dallara konmuş kuşlara havlamaya başladı. Dorothy onu almaya gittiğinde dallardan sarkan leziz meyveleri gördü, […]

Devamını Oku

Hikaye Oku; Mehmet Mutfakta

Hikaye Oku; Mehmet Mutfakta Hikaye Oku; Mehmet her zaman ki afacanlığının aksine sakin sakin oturuyordu. Biraz üzgün, biraz da endişeli bir bekleyiş halinde görünüyordu. Pencere kenarında sandalyeye oturmuş dalgın dalgın dışarıyı seyrediyordu. Onu, ne karabaşın bahçede topla oynaması, bir oradan bir buraya koşuşturması ne de kuşların cıvıldaşarak bahçeye inip kalkması ilgilendiriyordu.

Devamını Oku

Başarı Hikayelerinden; Işığı Yaymak

Başarı Hikayelerinden; Işığı Yaymak Hikaye Oku; Genç bir adam orta halli bir şehirde kendi işini kurmuştu. Şehrin caddelerinden birinde, bir perakende dükkânıydı açtığı. Fakat kendisi hem dürüst, hem de dost canlısı olduğundan; fazla kâra da tamah etmeyip dükkânındaki malları biraz ucuza sattığından kısa zamanda şehirdeki herkesin uğrak yeri haline gelmişti dükkânı. Zaman içinde dükkânının ünü […]

Devamını Oku