Dini HikayelerMurat Canpolat

Dini Hikaye; “Tevafuklar” 23. Bölüm

Dini Hikaye

Dini Hikaye; “Tevafuklar” 23. Bölüm

Hülya, kapanmaya karar verdikten sonra hastaneye doğru yola çıktı. Kapanmasına karar vermişti, ama nefsi onunla uğraşıyor kapanıp kapanmama arasında gidip geliyordu. Nefsiyle hesaplaşa hesaplaşa hastaneye geldi. İç hesaplaşmadan nasıl kurtulacağım diye düşünürken hastanenin girişinde bir anneyle kızının konuşmasına rastladı. Onlar şöyle konuşuyordu.

Kızı:

‘Anne, tesettür neden gereklidir bunu bana açıklar mısın? Zira kapanmak istediğim halde nefsim bunu istemiyor’ deyince annesi:

‘Başörtüsü farzdır. Başörtüsünün farz olduğu Kur’an ve sünnet ile sabittir. Başörtüsünün farz olduğunu gösteren ayet meali’ vardır.

    “Mümin kadınlara da şöyle: Gözlerini haramdan sakınsınlar, ırzlarını korusunlar. Zinet yerlerini açmasınlar. Bunlardan kendiliğinden görünen kısmı müstesnadır. Başörtülerini yakalarının üstüne koysunlar. Zinet yerlerini kendi kocalarından, babalarından, kocalarının babalarından, oğullarından, kocalarının oğullarından, kendi erkek kardeşlerinden, kendi kardeşlerinin oğullarından, kız kardeşlerinin oğullarından, kendi kadınlarından, kölelerinden, erkeklik duygusu kalmayan hizmetçilerden veya henüz kadınların gizli yerlerine muttali olmayan çocuklardan başkasına göstermesinler. Gizleyecekleri zinetleri bilinsin diye ayaklarını da vurmasınlar. Ey müminler! Hepiniz Allah’a tövbe edin. Böylece korktuğunuzdan emin umduğunuza nail olasınız.” (Nur Suresi 31. Ayeti Kerime)

        Kızı:

            ‘Tesettürün neden gerektiğini biraz daha açıklar mısın?’

        Annesi:

         ‘Kadınlar İçin Başörtüsü Takmanın ve Tesettürün Bazı Sebepleri:

1- Kadınlar ve erkeklerin bedensel özellikleri birbirinden farklıdır. Aynı bedensel özelliklere sahip olmayan kadın ve erkeğin her alanda aynı davranması beklenemez. Erkekler için tesettür göbek ile diz kapağı arasıdır. Kadınlar için ise tesettür el ve yüz dışında kalan yerlerdir. Kadınlar için tesettürün bu şekilde olmasının bir sebebi onların fiziksel özelliklerinin erkeklerin fiziksel özelliklerinden farklı olmasıdır.

2- Kadınların çoğunluğu kendilerini daha güzel olan kadınlar ile karşılaştırır. Çoğu kadın kendi çirkinliklerini gizleme ihtiyacı hisseder. Makyaj da çirkinlikleri örtmek amacıyla yapılır. Bunun yanında kadınlar tecavüzden, tacizden, iftiradan korkarlar ve yine tesettüre ihtiyaç duyarlar.

3- İslamiyet’in tesettür emrine uymamak erkeklerin pis bakışlarına neden olur. Erkeklerin pis bakışları ise çoğunlukla kadınları incitir ve rahatsız eder çünkü tesettür emrini tam olarak uygulamayan güzel kadınlar çoğu erkeğin onlara bakmasından hoşlanmaz.

4- Tesettür kadının iffetli olduğunun göstergelerinden biridir. İstisnalar kaideyi bozmaz. Başı açık olanlardan da zina yapmayan, gözü yabancı erkeklerde olmayanlar vardır ancak toplum kişinin niyetlerini bilmez, görünüşe göre değerlendirir. Bu nedenle başı açık olan kadınların taciz edilme olasılığı daha yüksektir.

5- Eşler sonsuza kadar hayat arkadaşı olmalıdırlar. Öyle ise eşler bu dünyada birbirlerini küstürmemelidirler. Öyle ise erkekler de kadınlar da eşlerine karşı görevlerini yapmalıdırlar. Kadınlar erkeklerin pis bakışlarına maruz kalmamak için tesettüre girmelidirler.

6- Kadınların mahrem yerlerini göstererek giyinmesi ailedeki ve toplumdaki samimi muhabbeti, sadakati, hürmeti, emniyeti kırar, aldatmalar artar ve toplumun ahlak seviyesi düşer.

7- Tesettür emrine tam olarak uymayan kadınların çoğunluğu yabancı erkekleri kocalarından daha güzel olarak görürler ve bu erkeklere mahrem yerlerini göstermiş olurlar. Erkeklerin de büyük çoğunluğu karısından daha güzel kadınların olduğunu düşünür. Kadınların avret yerlerini yabancı erkeklere göstermesi sebebiyle o kadınların kocaları olan erkekler de karısı gibi başka kadınların mahrem yerleri açık bir şekilde dolaştığını görür. Bu durum ise ailedeki samimi muhabbeti kırar ve fena hislerin uyanmasına sebep olabilir.

1 2 3Sonraki sayfa

Gülten AJDER

Kitap okumayı seven insanlar daha zeki ve daha başarılı olurlar. Bende bu yüzden kitap okumayı sevdirmek istedim bu site ile. Gizli kalmış bütün bilgilerin kitaplarda saklı olduğuna inandığımdan, kültür seviyemizi yükseltmek, bilgi hazinemizi daha da zenginleştirmek, gizli yeteneklerin ortaya çıkmasına destek olabilmek için, okusun yazsın benim ülkemin insanları diye bir işin ucundan tutmak isteyen birisiyim.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu