Kıymetli Yazarlarımızdan SeçmelerPolisiye HikayelerSizden Gelenler

Hikaye Oku, “ÇIKMAZ SOKAK” 2.Bölüm

Hikaye Oku

Hikaye Oku, “ÇIKMAZ SOKAK” 2.Bölüm

Seyrelmiş saçları itina ile geriye doğru taranmış, yaşına göre saçları fazla beyazlamamıştı. Yüzü için özel bir şey yapmış mı bilinmez ama yaşını pek göstermiyordu acaba dedi Hakan ben de 61’ime geldiğim zaman bu kadar iyi görünebilecek miyim diye düşündü bir dedektif edasıyla kendisiyle konuşan emekli polis aile dostu Necati’nin yüzüne bakarken.

-Hakancığım haklısın olay biraz karışık, polis teşkilatından tanıdığım birkaç kişiyi arayacağım, emin ol ki bu olay zaten takip ediliyor ama biz de dışarıdan ne yapabiliriz diye bakacağız. Ben de giderim olayın peşinden, bazı sorular sorarız, sen merak etme

-merak etme demesi kolay, beni resmen cinayetle suçluyorlar.

-cinayetle suçluyorlar demeyelim de şüphelilerden bir tanesi olduğunu söyleyebiliriz. Ama anlattığın kadarıyla sadece bir telefon görüşmesi yapmışsın, onların dışında hiçbir temasını olmamış değil mi, eminsin yani? Sonradan başka şeyler çıkmasın mahkemede aleyhine çok iyi kullanırlar.

-direkt suçlamaları ile şüpheli olmak arasında ne fark var ki bence ikisi de aynı , daha önce de söylediğim gibi sadece o beni aradı  birkaç dakikalık telefon görüşmesi bir daha ne görüştük ne buluştuk

-ortada çok ciddi bir miktar para var 300 milyon lira , bu para muhtemelen yasa dışı ve muhtemelen arkasında bir takım karanlık insanlar var, diyeceğim o ki dikkatli olmalısın hem de çok dikkatli

-Necati abi beni korkutma, nasıl dikkatli olacağım ne yapmam gerekiyor benim yaptığım bir şey yok ki, sadece hesabıma lanet olası bir para geldi kimsede bu parayı almıyor benden, polis bile.

-bugün gelmeden önce kısa bir araştırma yaptım bu senin eski sevgilin Selma ile ilgili, patronu pek sağlampapuç değil, birçok siyasi bağlantısı var popüler bir insan, çok büyük inşaat işleri yapıyor ama bu sadece görünen kısım ama kanıtlanmış bir şey yok.

-çok güzel gerçekten çok güzel arayıp da bulamadığın bir şey, bir tane cinayet bir de mafya kılıklı bir patron ben, nereden düştüm bu hale, offff yaaa offff….

-tamam neyse cinayet bizi ilgilendirmiyor, biz sadece bu cinayetle ilginin olmadığını ispatlamamız gerekiyor geri kalan teferruat.

Necati ortada duran dosyayı toparladıktan sonra yavaşça kafedeki masadan kalkar arayacağını söyleyip oradan uzaklaşır,  yalnız kalan Hakan bir süre daha çayını yudumlar, ne yapacağını bilemez bir halde derin düşüncelere dalar  çayının bittiğini fark edince hesabı ödeyip arabasına atlar bu kadar şamata arasında bir de işe gidip müşterilerle ilgilenmesi gerekiyordur, öğle arası vermiştir sadece, yola düşer.

Polislerin eve gelmesinden sonra toplam 4 gün geçmiştir, emekli polis arkadaşının birkaç günlük araştırması henüz bir şeyler çözmemiştir yolun başındadır polisler ise henüz aramamıştır. Şirketteki masasında otururken birden kapı çalındı, gelen patronu Cihangir Bey’dir

-kolay gelsin bakalım müsait misin.

Ayağa kalktıktan sonra Hakan

-tabii ki buyurun,

-bu arada çok durgun gördüm seni aklıma gelmişken birkaç dakika uğrayıp hal hatır sorayım dedim, tabii başka bir konu daha var,

-Bir sıkıntı mı var yoksa efendim,

-geçen gün şirkete iki polis geldi, yani sanırım bir olay araştırıyorlarmış galiba senin eski bir arkadaşınla ilgili, işte bazı sorular sordular, kaç yıldır çalışıyorsun, nasıl bir insansın vesaire. Ben de konuyu merak ettim ama bir şey söylemediler, senin söylemek istediğin bir şey var mı konu ile ilgili.

-çok eski bir arkadaşım vardı yıllar öncesinden hiç görüşmezdik, sonra beni aradı bir telefon görüşmesi yaptı, kısa bir süre sonra maalesef bir cinayete kurban gitmiş, polis de tabii benim telefon görüşmesi yaptığımı bulunca haklı olarak araştırıyorlar, ciddi bir konu değil, bana da geldiler bir şey aklıma gelirse onları aramam için telefon numarası falan bıraktılar

-yani rutin işler diyorsun, ciddi bir şey yok diyorsun öyle mi, yani bu tarz şeyler için şirketimizin isminin sağda solda duyulması hoş olmaz, malum.

Adama bak ya, kendisini ve şirketini düşünüyor sadece, bir başın sağ olsun, yardım edilecek bir şey varsa yardımcı olalım diye düşünür insan.

-siz içinizi ferah tutun merak etmeyin önemli bir şey yok.

Cihangir Bey oradan çıktıktan sonra demek ki der polisler hiç de boş durmuyor keşke şu olaydan sıyrılsa da eski hayatına geri dönebilse.

Akşam eve döndüğünde çocuklar televizyon başında eşi mutfakta sakin bir akşama başlamışlardı yine, eşiyle arasında görünmez bir perde var gibiydi, konuşmaları daha resmi daha kısa sürüyordu. Böyle olduğu için kurtulmak istiyordu bu olaydan ve bu paradan. Yemek yediler mutlu bir aile ortamı var gibiydi, en azından çocuklar olaydan habersizdi ama her şey bitip odalara çekildikleri zaman eşi sırtına dönüp kısık sesle iyi geceler dedikten sonra uykuya dalıyor Hakan ise kalabalıklar içinde yalnız başına yalnızlığıyla kalıyordu. 2-3 saat uyuyabilirse kendini şanslı hissetmeye başlamıştı son bir haftadır. Eşine kızamıyordu o düşüncesiyle ama kendisi de suçsuzdu hiçbir şey yapmamıştı.

Uyuyamayacağını anlayınca yataktan kalktı 2. kattaki evinin penceresinden sokağa izlemeye başladı. Yolun karşısındaki sırada hiçbir park yeri kalmamıştı, zaten işten geç gelirse park yeri kendisi de bulamıyordu. Ama şu ilerideki siyah jeep son birkaç gündür hep aynı yerde sabah da görüyor akşam gelince de görüyor birisi park edip gitmiş sanırım diye düşünürken içeriden sigara ateşi yandığını fark etti ve aralık camdan süzülen sigara dumanı, gecenin ikisi, kim bilir belki de park yeri bulamam diye araçta yatıp kalkıyordur diye düşündü saçma bir şekilde, geç oldu uyuması da gerekiyor, tekrar yatağa dönme vakti dedi kendi kendine.

    Sabah işe gitmek için evden yeni çıkmıştı çalan telefonun hoparlörünü açtı telefondaki emekli polis Necati abisiydi

-hakancığım günaydın,

-günaydın abi,

-bu olay düşündüğümüzden daha da karışık kısa bir araştırma yaptım sanırım bir iz buldum, Selma bu işte yalnız değil gibi gözüküyor, sevgilisi de işin içinde gibi gözüküyor. Kendisi kayıp bir süredir evine de gitmiyor ama izine rastladım bu akşam kendisi ile görüşeceğim zor ikna ettim belki bir şeyler bulabiliriz

-aman abi dikkatli ol ,yani gerekirse bu işi polisi devret, senin başını belaya girmesin.

-ben de öyle yapacağım zaten sadece şununla  bir görüşeyim, en azından polise verecek elle tutulur bir şeyler olsun

-anladım abi umarım bir şeyler çıkar, sen yine dikkatli olmaya çalış, haber bekleyeceğim senden

-anlaşıldı ararım seni, hadi görüşmek üzere.

İşe gidip çalıştı ama ne işinden bir şey anladı, ne de geçen zamandan.

Akşam olup eve giderken çiçekçiyi aradı güzel bir buket yaptırdı eşi için çocuklarda çikolata aldı en sevdiklerinden bu akşam iyi geçmesini istiyordu, herkesin gülmesini mutlu olmasını, buna ihtiyaçları vardı. Nitekim de öyle oldu, güzel bir akşam geçirdiler, eşi uzun zamandan beri ilk defa ona gülümsedi. İlerleyen saatlerde bir mesaj geldi. Necati “bu akşam görüşelim” diyor yakınlardaki bir alışveriş merkezinin otoparkında, bir şeyler bulduğundan bahsediyor. Eşine dönüp;

– benim çıkmam gerekiyor, hatırlasın eski bir aile dostumuz vardı Necati abimiz, ondan yardım istemiştim bu olayda yardımcı olsun diye. Bana mesaj çekmiş, sanırım bir şeyler bulmuş olayla ilgili, bir bakayım, gecikmem.

Eşi endişeli bir şekilde,

-bu işi polise bırakman gerekiyor zaten sıkıntılı bir durum içerisindesin başka şeyler çıkmasın lütfen, aileni düşün, beni düşün

-merak etme, ben de aynı şeyi Necati abiye söyledim bu işin içine fazla girmek istemiyorum, neyse, hemen gider gelirim

Telefon, cüzdan, arabanın anahtarı, her şey tamam, gideceğim yer yakın zaten en fazla 15 dakika diye düşündü arabayı çalıştırırken. Saat 12’ye 5 var alışveriş merkezi çoktan kapandığı için açık otoparkında 5-10 araçtan fazla araç yok Necati abisinin arabası 2010 model beyaz bir jip, tam da orada, fark etmemek imkansız zaten arabasını yanına çeker. Kapısını açıp sağ koltuğa geçerken seslenir.

-umarım fazla beklememişsindir

Cevap yok, ses yok, ışık yok… Başı sola yaslanmış. Cama  sıçrayan lekenin kan olduğunu yeni fark ediyor, Necati  ölmüş…

Yazan – Murat Dincel

1.BÖLÜM İÇİN TIKLAYINIZ

2.BÖLÜM İÇİN TIKLAYINIZ

hikaye hikaye oku, hikaye yaz, kısa hikayeler, hikaye arşivleri, seçme hikayeler, polisiye hikayeler, dehşet hikayeleri, korku hikayeleri, hikaye yaz, öykü, polisiye öyküler,

Gülten AJDER

Kitap okumayı seven insanlar daha zeki ve daha başarılı olurlar. Bende bu yüzden kitap okumayı sevdirmek istedim bu site ile. Gizli kalmış bütün bilgilerin kitaplarda saklı olduğuna inandığımdan, kültür seviyemizi yükseltmek, bilgi hazinemizi daha da zenginleştirmek, gizli yeteneklerin ortaya çıkmasına destek olabilmek için, okusun yazsın benim ülkemin insanları diye bir işin ucundan tutmak isteyen birisiyim.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu