Kıymetli Yazarlarımızdan SeçmelerQayıbova Aytac  

Hikaye Oku – Arca “Mavi Yıldız” 6. Bölüm

Hikaye Oku

Hikaye Oku – Arca “Mavi Yıldız” 6. Bölüm

Tuhaftı…. Hatıralar genelde incitirdi insanı fakat bu kez gülümsetmişti Giray`ı. Her küçük detayını hatırlıyordu o günün. Mergen Giray`ın yanından ayrıldıktan sonra Giray`ın yolda bulduğu mendilini ve kendi mendilini iple bağlayarak Öktemin boynuna keçirmişve onu doğruca Arca`nın olduğu çadıra, Baba Sergen`e göndermişti. Garip bir rüya görmüştü çünkü, içine tuhaf bir hiss çökmüştü. Bir an önce gece olmasını diliyor, Giray`ın yanına gitmek istiyordu.

Öktem kanatlanmış gibi durmaksızın koşuyordu. Mergen`le günlerce geldikleri yolu saatlere indirerek dönüyordu. Hava kararıyor, Öktem Baba Sergen`e varıyor ve Mergen de Giray`a doğru yola konuyordu…

Baba Sergen Mergen`in hazırladığı melhemlerle çok iyi bakmıştı Arcaya. İyice toparlanmıştı artık Arca. Ama hep bir burukluk vardı sanki yüzünde. Baba Sergen Arca`nın bu gece çok fazla huysuzlandığını kapıda ayak sesleri duyduğunda anladı. Gelen Öktemdi. Ayaklarını durmaksızın yere dövüyor, kapının açılmasını istiyordu. Baba Sergen kapıyı açtığında ve Öktemin tek başına döndüğünü gördüğünde artık fitil ateşlenmesi gerektiğini anladı. Atları alarak çadırdan çıkıp doğruca meydana gitmeye başladı.

Diğer yandan Mergen de Giray`ın yanına varmış, çadıra girmişti bile. Mergen içeri girdiğinde Giray`ın iyice toparlandığını farketti. Ama farklı bakıyordu sanki ona. Mergen bu bakışları çok iyi hatırlıyordu. Bu bakışlar ilk günkü bakışlardı…

Baba Sergen meydana varıp, her zaman göç sırasında çaldıkları Tebili vurmaya başlamıştı. Her kes korkuyla çadırlarından fırlayıp bir telaşla meydana koşuyordu. Bu saatte bu sesin hayra alamet olmadığı kesindi. Her kes toplandıktan sonra Baba Sergen vakit kaybetmeden konuşmaya başlamıştı..

Giray`ın gittiği günden itibaren her şeyi bire bir anlatmıştı. Az önce de Öktemin tek başına dönmesi ve boynunda Mergen`le Giray`ın mendillerinin olması yardım çağırısıydı belliki. Olcayto Yalım ovanın öndegelen bahadırlarını toplamaya başlamıştı bile. Hiç kuşkusuz gençler Saylan`ların bölgesinde biryerlerdeydiler. Durmanın, düşünmenin ne yeri ne de zamanıydı. Tüm ova savaşa hazırlanırken Baba Sergen sadece Olcayto Yalım ve seçdiği bahadırların Öktemin peşile gideceğini söyleyip son noktayı da koymuştu. Gecenin zifiri karanlığında masmavi bir yıldız parlıyordu gökyüzünde. Sanki yol gösteriyordu yolculara.

Şimdiye kadar mavi yıldız bir tek yıllar önce Uruzların Ataları Tilbe Umar`ın cengi zamanı görülmüştü. Yıllar yılı anlatılıp dururdu bu hikaye. Mavi yıldız Uruz Soyunun beşyüz yılda bir görülen gizli habercisiydi. Yolun belini kırmışlardı artık, iyice yaklaşıyorlardı Saylan topraklarına.

Giray hala Mergene bakıyor, bir an bile gözlerini çekmiyordu. Mergense sanki son kez görecekmiş gibi hem kızgın hem de üzgün gözlerle bakıyordu Giray`a. Mergen Giray iyi olduğu için bu gece çadırdan çıkabileceklerini düşünüyordu. Ama çok sessiz ve bir o kadar da hızlı davranmaları gerekiyordu. Ama bu Erkin Giraydı ve hırsız gibi nefeslikten çıkmayı kendisine yediremiyordu. Mergen çok dil dökse bile Giray onu dinlememiş giyindikten sonra doğruca kapıdan çıkmıştı dışarıya. Daha iki adım atamadan Saylanların sesleri tüm ovaya hakim kesilmiş ve belirsiz bir savaş başlamıştı…

Yazar: Qayıbova Aytac

1- Bölüm

2- Bölüm

3- Bölüm

4- Bölüm

5- Bölüm

6- Bölüm

7. Bölüm

Hikaye, öykü, hikaye oku, hikayeler, hikaye okuma, hikaye sitesi, kahramanlık hikayeleri, Türk hikayeleri, Qayıbova Aytac hikayeleri, Qayıbova Aytac, Arca, Hikaye örneği, kısa hikaye, hiaye arşivi,

Gülten AJDER

Kitap okumayı seven insanlar daha zeki ve daha başarılı olurlar. Bende bu yüzden kitap okumayı sevdirmek istedim bu site ile. Gizli kalmış bütün bilgilerin kitaplarda saklı olduğuna inandığımdan, kültür seviyemizi yükseltmek, bilgi hazinemizi daha da zenginleştirmek, gizli yeteneklerin ortaya çıkmasına destek olabilmek için, okusun yazsın benim ülkemin insanları diye bir işin ucundan tutmak isteyen birisiyim.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu