Kıymetli Yazarlarımızdan SeçmelerQayıbova Aytac  

Hikaye Oku – Arca “Ok Sesi” 8. Bölüm 

Hikaye Oku

Hikaye Oku – Arca “Ok Sesi” 8. Bölüm 

Hikaye okuma, Bu ses İnay Büge’nin sesiydi. Aylar önce sefere çıkan Büge’nin olup bitenlerden haberi yoktu bile. Boduk Hancı ismindeki kısa boylu, sadık kölesi 3 gün önce peşinden giderek; “Pusat’ın Giray’ı hile ile yakalamasını, bağlattırarak 20 kişiyi üzerine salmasını, günlerdir bir çadırda ölüme terkettiğini ve dahası da Mergen’in de Saylan topraklarında olduğunu, Giray’ı kurtarmak için ölümü göze aldığını” anlatmıştı. Boduk Hancı sahibinin yani Büge’nin Mergen’e can borcu olduğu ve aynı zamanda ona hayranlık duyduğunu biliyordu. Hem de Büge ağabeyi Pusat gibi adi, şerefsiz bir adam değildi. Hem bileği hem yüreği güçlüydü onun. Daha fazla kan dökülmemesi ve Mergen’e zarar gelmemesi için dur emrini vermiş, askerleri durdurmuştu. Mergen’e doğru gelip ‘Ödeştik, yayla kızı’ deyip Giray’a taraf dönmüş, ‘Al, kadınını, halkını ovana dön’ diyerek meydandan çıkmak için yürümeye başladı.

‘Al, kadınını’ demişti Giray’a. Mergen Giray’ın üstüne anılmıştı şimdi. ‘Benim kadınım’ diye geçirmişti içinden. Düpedüz sevdalıydı, Doğanay’a anlamıştı bunu. Peki ya Mergen gönlünü Giray’a verip, ömrünü Giray’a emanet eder miydi acaba? Sungur Kılıcı Giray’a uzatarak kendi kılıcını almak için elini kaldıran Mergen’in elini sıkıca kavrayan Giray onu kendine doğru çekerek asılsızca sarılmıştı. Olcaytu Yalım ve yandaşları tebessüm ve mutlulukla onlara yaklaşmış, oğluna sıkıca sarılmıştı. Mergen’in alnından öperek, teşekkür etmiş ve kendisinin az önce tuttuğu niyeti açıkca beyan ederek ‘Gelinim’ diye hitap etmişti. Giray sanki bu lafı bekliyormuş gibi hemen oracıkta parmağındaki yüzüğü çıkararak Mergen’in parmağına taktı. Tam o sırada yayından fırlayan okun sesi mutluluğun sesini kesti….

Yazar: Qayıbova Aytac

1- Bölüm

2- Bölüm

3- Bölüm

4- Bölüm

5- Bölüm

6- Bölüm

7. Bölüm

8. Bölüm

9. Bölüm

Hikaye, öykü, hikaye oku, hikayeler, hikaye okuma, hikaye sitesi, kahramanlık hikayeleri, Türk hikayeleri, Qayıbova Aytac hikayeleri, Qayıbova Aytac, Arca, Hikaye örneği, kısa hikaye, hikaye arşivi,

Gülten AJDER

Kitap okumayı seven insanlar daha zeki ve daha başarılı olurlar. Bende bu yüzden kitap okumayı sevdirmek istedim bu site ile. Gizli kalmış bütün bilgilerin kitaplarda saklı olduğuna inandığımdan, kültür seviyemizi yükseltmek, bilgi hazinemizi daha da zenginleştirmek, gizli yeteneklerin ortaya çıkmasına destek olabilmek için, okusun yazsın benim ülkemin insanları diye bir işin ucundan tutmak isteyen birisiyim.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu