Ağlatan HikayelerMurat Canpolat

Duygusal Hikaye: “Ali ve Annesi” 6. Bölüm

Duygusal Hikaye

Duygusal Hikaye: “Ali ve Annesi” 6. Bölüm

Duygusal Hikaye, Ali, onun halini görünce:

‘Bak, güzel kardeşim. Senin yerinde ben olarak konuşuyorum’ dedikten sonra gülümseyerek adamın omzundan tutarak ona ‘Yıllarca, babaannen tarafından sömürüldüm. Hakkımı her aradığımda ise dayak yedim. O yüzden susmak zorunda kaldım. Babaannen yetmezmiş gibi, birde sen çıktın karşıma. O yüzden kendimi tutamadım’ demeye çalışıyorsun öyle değil mi?’ dedi Ali, köylüye:

Evet dedi Köylü mahcup bir eda ile

Öyleyse kafanı kaldır ve dik dur siz dik durdukça Allah Teâlâ’nın izniyle size kimse durum edemez dedi. Ali köylüye nasihat edercesine.

Onlar aralarında konuşurken miras işini halletmiş,  köylülere tapuları ile beraber dağıtılmıştı. Tapuların dağıtılması köylüleri sevindirmiş, bu işten köyün muhtarı daha çok yaralanmıştı. Çünkü en çok verim aldığı tarlasını geri almıştı. Bundan dolayı da köylülerden çok o seviniyordu.

Miras işi halledip Topraklar mal sahiplerine iade edilince Ali rahatlamış bir şekilde eve geri döndü. Asıl mesele köydeki bu evdi. Ev kendilerine aitti ve başka kimsesi olmadığı için de evi ya satacak ya da köylülere hibe edecekti. Bundan dolayı ikilemde kalmıştı. Gerçi Kâhya evin hibe edilmesini söylemişti ama bu konuda tam bir karar veremiyordu. Aradan iki gün geçtikten sonra annesini rüyasında gördü. Annesi ona evi köylülere hibe etmesini istiyordu. Sabah uyanınca evin kâhyası Turan efendiyi çağırdı. O gelince:

‘Turan Efendi evi köylülere hibe etmeye karar verdim. Bu konuda yardımcı olursan memnun olurum’ dedi naif bir ifade ile.

Kâhya, Ali’yi başıyla evet dercesine onayladıktan sonra hemen muhtarı buldu ve Ali’nin isteğini ona söyledi. Duyduklarından memnun olan muhtar, derhal işlemlere başladı. Böylece ev işi de halledilmiş oldu.

Yazan – MURAT CANPOLAT

HİKAYENİN BÜTÜN BÖLÜMLERİ

1 2 3 4 5 6

acıklı hikaye, Ağlatan Hikayeler, ağlatan öykü, çocuk masalları, duygusal hikaye, Duygusal Hikayeler, duygusal öykü, hikaye, hikaye arşivleri, hikaye oku, hikaye okuma, Hikaye Okumak, hikaye siteleri, hikaye yaz, hikayeler oku, hikayelerimiz, Kısa Hikayeler, kısa masallar, masal, Masal Oku, masal okuma, masallar oku, Öykü, öykü oku

MURAT CANPOLAT

Kitap okumayı seven insanlar daha zeki ve daha başarılı olurlar. Bende bu yüzden kitap okumayı sevdirmek istedim bu site ile. Gizli kalmış bütün bilgilerin kitaplarda saklı olduğuna inandığımdan, kültür seviyemizi yükseltmek, bilgi hazinemizi daha da zenginleştirmek, gizli yeteneklerin ortaya çıkmasına destek olabilmek için, okusun yazsın benim ülkemin insanları diye bir işin ucundan tutmak isteyen birisiyim.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu