Kahramanlık HikayeleriTarihten Hikayeler

Yanık Kalesi 6. Bölüm

Yanık Kalesi 6. Bölüm

-Ağa Bir Mektupla Kızı Hasan’a İstiyor-

İşte Macar dilberinin Hasan’a alınması böyle olmuştu. Ağa, konta bir name yazmış, Hasan’ın mânevî evlâdı olduğunu, aradaki dostluğun daha kuvvetlendirilmesi için yeğeninin Hasan’a verilmesini rica etmişti.

Kont da bu teklif karşısında evvelâ sarsılmış, fakat hemen bundan da istifade yolunu düşünmüştü. Yani yeğenini vermeğe razı olmuştu. Fakat nazlanır gibi yaptı, cevap olarak gönderdiği mektupta, komşu kale muhafızının başka ne isterse yerine getireceğini, fakat bu işin müşkül olduğunu, çünkü kızın nişanlı bulunduğunu yazdıktan sonra sözlerini şöyle bitirmişti:

“Mamafih bu işi daha düşüneceğim. Elbet bir hal yolu bulacağım. Öyle ümit ediyorum ki kısa zamanda müjdeyi size bildiririm.”

İhtiyar yeniçeri ağası böyle bir müsait cevap alacağını pek beklemiyordu. Kontun sahte bir kibarlıkla yazılmış nazikâne mektubu onu büsbütün böbürlendirdi. Her gördüğüne bu mektubu gösteriyor:

– Gördünüz mü kontun mektubunu ?.. İşte ben böyle bira adamım. İstediğim kızı istediğime alırım. Tabii onlar bunu bizim kara gözümüz için yapmıyorlar. Benden korktukları için buna razı oluyorlar, diyordu.

Kont, bu mektubu yazdıktan sonra, kızın nişanlısını çağırmış, onunla yukarıda kayadettiğimiz gibi bir konuşma yapmış, neticede delikanlı nişanlısının muvakkat bir zaman için bir yeniçerinin karısı olmasına rıza göstermişti.  Kont Palgi müjde mektubunu daha nazikane yazmış ve:

–  “İnşallah yakında düğünleri olur da, sizinle düğünde, bir arada şarap içmek nasip olur,” demişti.

Reşat İleri – Kahramanlar Dergisi – 1952

Gülten AJDER

Kitap okumayı seven insanlar daha zeki ve daha başarılı olurlar. Bende bu yüzden kitap okumayı sevdirmek istedim bu site ile. Gizli kalmış bütün bilgilerin kitaplarda saklı olduğuna inandığımdan, kültür seviyemizi yükseltmek, bilgi hazinemizi daha da zenginleştirmek, gizli yeteneklerin ortaya çıkmasına destek olabilmek için, okusun yazsın benim ülkemin insanları diye bir işin ucundan tutmak isteyen birisiyim.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu