Aşk HikayeleriMurat Canpolat

Aşk Hikayesi “EN BÜYÜK AŞK KAVGA İLE BAŞLAR” 8. Bölüm

Aşk Hikayesi

Aşk Hikayesi “EN BÜYÜK AŞK KAVGA İLE BAŞLAR” 8. Bölüm

Aşk

Akif, beş dakika kadar sustuktan sonra öğrencilere:

‘Halk arasında bir söz var: Büyüksen nasihat et, küçüksen nasihat dinle. Ancak nasihat ederken, kırıcı ve ısrar edici olunmamalı.

Halk arasında bir söz daha var: “Sana bir nasihatim var, fazla nasihat etme.”

2 Tartışmanın temelinde insanların birbirlerini iyi tanımamaları ve iyi anlamamaları vardır denebilir. İnsanlar birbirini ne kadar iyi tanısa ve anlasa, o kadar iyi anlaşırlar. Her insan ayrı bir âlem olduğu için özeldir, farklı duygu, düşünceleri, beklentileri ve ihtiyaçları vardır. Karşıdaki bunu tam anlamayabilir. Birçok ailede “Bu evde kimse beni anlamıyor.” diyen gençlerin şikâyetleri sıklıkla görülmektedir. Bu durumda empati yapıp onu anlamaya çalışılmalıdır. Diyalog kapısı mutlaka açık tutulmalıdır. Tartışmalarda problemlerin çıkış sebebi, verilen tepkinin şekline bağlıdır. Bir tebessüm, bir özür, bir güzel söz bir ilgi ve sevgi belirtisi, bütün problemleri çözer.

3 İnsanın en değerli varlığı kişiliğidir. Kişiliğini kaybeden her şeyini kaybetmiş demektir. Ergenlerde bu kişilik daha da güçlüdür. Bu yaşlardaki itaatsizlik, başkaldırma saygısızlıktan değil, kendisini ispatlamaya yöneliktir. Onun için tartışmalarda muhatabın kişiliğine saygı göstermek esastır. Onu rencide edecek, küçük düşürecek söz ve davranışlardan kaçınılmalıdır. Aksi takdirde onu isyan ve başkaldırmaya sevk etmiş oluruz. Onun için sürekli, sen, sen… Deyip tenkit etmek, kınamak ve utandırmak kavgayı büyütür. Özellikle bayanlarla yapılan tartışmayı zahiren kazansa da kayıp etmek anlamına gelir. Bu esaslar çerçevesinde yapılan tartışmalar, paylaşımlara, iyi diyaloglara ve yardımlaşmalara yol açacaktır. Bu da dünya ve ahret saadetini kazanmaya vesile olacaktır. Kur’an, “… İyilik ve takvada birbirinize yardımlaşınız. Günah işlemek ve aşırı gitmekten yardımlaşmayın…” (Maide, 5/2) buyurmaktadır’ dedikten sonra dersi bitirdi.

Ertesi gün Serkan okula gelmişti, ama oldukça hocanın gözüne gözükmek istemiyordu. Ona gözükse bir sürü nasihat dinlemek zorunda kalacaktı. O yüzden gözükmek istemiyordu. Şimdilik ona karşı kini sönmüştü, ama şimdilik! Ya sonra, sonrasını da kendisi bile bilemiyordu.

O, hocanın anlattıklarını dinliyordu ama kafası başka yerdeydi. Hocaya kuracağı tuzakları düşünüyor, ona göre planlar kuruyordu. Artık onun tek amacı hocadan intikam almaktı.

Fulya, bir taraftan hocayı dinliyor bir taraftan da Serkan’ı gözlüyordu.

‘Bu yine ne planlıyor?’ dedi kendi kendine.

Akif’le karşılaşmadan evvel onun böyle planlar yaptığına şahit olmuş, bu yüzden de Serkan’ın ne düşünebileceğini tahmin eder olmuştu.

Bölüm 2

‘Arkadaşlar’ dedi Serkan, tükürürcesine konuşarak ‘O, hoca bozuntusu okula geldikten sonra bütün plânlarımız bozuldu. Üstelik Fulya’yı da elimden aldı’

‘Onun yüzünden haraç da alamaz olduk’ dedi bir başkası.

‘Artık bizden kimse korkmuyor’ dedi, saçı sarımtırak olan.

‘Öğrencilerden haraç alamadığımıza göre nasıl geçineceğiz’ dedi, adı Veli olan kişi ‘Biliyorsunuz ailelerimiz bizlere yardım etmiyor’

‘Dur, hemen endişelenme’ dedi Serkan ‘Bizim ilk önce şu Akif denen hocayı ortadan kaldırmamız lazım. Sonra başımızın çaresine bakarız’

‘İyi de yanına yaklaşamıyoruz ki’ dedi Veli.

‘Yanına yaklaşamıyorsak, öyleyse ailesinden başlayıp onu yıldırmaya çalışacağız’ dedi, Serkan.

‘Aileyi karıştırma’ dedi Çetin, sesini yükselterek.

‘Nasıl olsa tuzun kuru’ dedi Serkan, Çetin’in yakasına yapışarak ‘senin ailenle aran iyi. O yüzden de sıkıntı çekmiyorsun. Ya biz, biz ne yapalım’

Saçları sarımtırak olan kişi:

‘Çetin, ailenle aran iyi olmasına rağmen bizimlesin. O yüzden biz ne karar veriyorsak onu yapacaksın’ dedi, burnundan soluyarak.

‘Batuhan, sesini bana karşı yükseltme’ dedi Çetin ‘Karşında haraç aldığın kişiler yok. Ayrıca sizinle beraber olduğumdan beri ders notlarım düştü’

‘Ya öyle mi?’ dedi Serkan ‘O zaman kapı orada’

‘Sizinle olmak hataydı’ dedi Çetin, Serkan’ın yakasına yapışarak.

‘Ehh çek elini’ dedi Serkan, Çetin’in elini aşağı iterek ‘Bundan sonra yalvarsan da seni aramıza almayacağız’

Çetin, elini yumruk yapıp onlara vurur gibi yaptıktan sonra ‘O zaman bende sizin tüm yaptıklarınızı ortaya çıkaracağım’ deyip yanlarından ayrıldı.

Yazar – Murat CANPOLAT

1- Bölüm

2- Bölüm

3- Bölüm

4- Bölüm

5- Bölüm

6- Bölüm

7- Bölüm

8- Bölüm

9- Bölüm

10- Bölüm

 

hikaye, aşk hikayeleri, aşk öyküleri, en büyük aşklar kavga ile başlar, aşk, sevda, aşk hikayesi arşivi, hikaye örnekleri, aşk hikayesi örnekleri, hikaye okuma, öykü, hikaye oku, bizim hikaye, kısa hikaye, hikaye örnekleri, hikayeler, uzun hikaye, degarado.com, ilimsaati.com, hikayelerimizden.com, secmehikayeler.com, birikimlerim.com, hazineler.com

Gülten AJDER

Kitap okumayı seven insanlar daha zeki ve daha başarılı olurlar. Bende bu yüzden kitap okumayı sevdirmek istedim bu site ile. Gizli kalmış bütün bilgilerin kitaplarda saklı olduğuna inandığımdan, kültür seviyemizi yükseltmek, bilgi hazinemizi daha da zenginleştirmek, gizli yeteneklerin ortaya çıkmasına destek olabilmek için, okusun yazsın benim ülkemin insanları diye bir işin ucundan tutmak isteyen birisiyim.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu