Ağlatan Hikayeler

Ağlatan Hikayeler: “SİZİN KARDEŞ AİLENİZ YOK MU?”

Ağlatan Hikayeler

Ağlatan Hikayeler: “SİZİN KARDEŞ AİLENİZ YOK MU?”

Okuyacağınız bu hikaye, gözyaşlarınızı tutamayacağınız, iç burkan ve bir o kadar da iç ısıtan Kütahya’da yaşanmış gerçek bir olaydır.

Simit fırınım var. Ustalarım çok da güzel yapar. Elimde çay, kapıda keyif yapıyorum. İşler yolunda, çok şükür binlerce satıyorum. Okul çıkışı küçük bir öğrenci geldi. Kapıda bekledi. Camdaki yazılara bakıp bir iç çekti. Sonra “ne baktın” deyince, “abi” dedi. “İçeridekiler bir liralık simit verir mi?” “Olmaz” dedim. “Bak yazıyor simit 1,50 TL.” “Tamam hayırlı işler” deyip giderken, “gel gel” dedim. “Neden yarım simit istedin?”

“Annem her gün bir lira veriyor. Bende biriktirip iki günde bir simit alıyorum. Ama bugün sordum işte.”

“Bak dedim bugün benim çocuğumun doğum günü. Ama o şimdi biraz uzaklarda. Gelemeyecek, onun yerine seninle içeride simit çay içsek?”

Oturduk. Adı Ali. Babasını sordum hiç bilmiyor ki. Ayakkabılarına baktım, ne kadar zor durumdalar anladım. Biz esnafız. Kim dilenci, kim muhtaç anlarız. Eşimi aradım. Gel dedim doğum günü kutlayalım. Önce gidip bir bakalım. Gittik beraber.

Zemin kat bir ev, üstü başı emanet giyinmiş bir anne. Günlük temizliğe gidiyor ama aklı hep evde. Ne abla var, ne baba, yok ki bırakacak kimse. Buzdolabına bakmak için izin aldım. Kendi evimdeki çöp kutusuna attıklarıma utandım.

“Abla neden 1 TL veriyorsun ki, simit bile gelmez biliyorsun değil mi?”

“Bilmem mi abi” dedi. “Ama hiç vermesem boynunu büküyor. Az da olsa cebinde olunca evden farklı çıkıyor. Zaten yarım gün okul, evdeysem gelince yiyiyor. İşteysem de kapıda beni bekliyor.”

Artık kardeş ailemiz oldu. Kantinci abla ile de konuştuk. Okul masraflarını da ceplerine koyduk. Faturalarını aldım otomatik ödemeye, abla biraz rahat etsin diye. Güzel bir doğum günü oldu, eşimde oğlumun yerine onu kokladı durdu. Uzaklarda bizim oğlumuz. Meydan Mahallesinde Musalla Mezarlığının, en aşağıda. Duvar yanında. Doğum günü kutlayamayacak asla…

Kaynak..Kütahya Haber

Teşekkürler..

Gülten AJDER

Kitap okumayı seven insanlar daha zeki ve daha başarılı olurlar. Bende bu yüzden kitap okumayı sevdirmek istedim bu site ile. Gizli kalmış bütün bilgilerin kitaplarda saklı olduğuna inandığımdan, kültür seviyemizi yükseltmek, bilgi hazinemizi daha da zenginleştirmek, gizli yeteneklerin ortaya çıkmasına destek olabilmek için, okusun yazsın benim ülkemin insanları diye bir işin ucundan tutmak isteyen birisiyim.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu