Düşündüren-Eğitici HikayelerKısa Hikayeler

Bilgelik Hikayelerinden; “Aslanın Üç Tüyü”

Bilgelik Hikayelerinden; “Aslanın Üç Tüyü”

Hikaye Oku;

Segab’ın annesi o on bir yaşındayken ölmüş, bir süre sonra babası başka bir kadınla evlenmişti.  Segab,  Bizuneş adındaki bu kadını sevmemişti ama kadın onu sevmeye başlamıştı ve dahası ona iyi bir anne olmak için olağanüstü çaba sarf ediyordu.  Segab’a mükemmel yemekler hazırlıyor ama çocuk hiç birine elini dahi sürmüyordu bile. Üvey annesinin aldığı yeni ayakkabıları nehre atıyor, kadın kendisiyle ne zaman konuşmaya çalışsa hep kaçıyordu.
Zavallı kadın bir gün Segab’a;
“Hep bir oğlum olsun istemiştim, şimdi sen varsın Segab. Seni çok seviyorum oğlum!” dedi. Ama Segab Öfkeyle cevap verdi:
“Ben senin oğlun değilim ve sen de benim annem değilsin. Benim annem öldü. Ben  seni sevmiyorum, asla da sevmeyeceğim!”
Bizuneş çok üzüldü ve gece boyu ağladı. Sabah olduğunda  yaşlı ve bilge bir adama gitmeye karar verdi. Ona her şeyi anlattı.
“Sana yardım edebilirim” dedi bilge.  “Ama önce bir aslandan  koparacağın üç tüy getirmelisin bana.”
“Peki ama böyle bir şey nasıl yapabilirim ben? Aslan beni parçalar.”
“Sorunu cevaplayamam. Sen ne yap et, bana üç aslan tüyü getir.”

Böylece Bizuneş tüyleri getirmek için yola çıktı. Evden uzaklarda, bir aslanın yaşadığı yere geldi. Aslan çok büyüktü ve gürültüyle kükrüyordu. Üstelik açtı. Bizuneş korktu ve hemen oradan kaçtı. Ertesi gün geri geldi, bu sefer beraberinde  aslana biraz et getirmişti.  Eti aslanın birazcık uzağına koydu ve kaçtı.
Aslan eti görüp hepsini yiyiverdi. Ertesi gün, kadın  yine et getirdi ama bu defa eti aslanın biraz daha yakınına bıraktı. Aslan bu defa da eti midesine indirdi.
Bu şekilde, her gün Bizuneş aslana et götürdü ve aslan kadının dost olduğunu anladı. Onu gördüğünde ne kükredi, ne kızdı; aksine mutlu oldu.
Ve bir gün Bizuneş aslanın çok yakınına geldi. Ona kendi elleriyle et verdi. Sonra da sırtından  üç tüy kopardı. Aslan buna kızmadı. Bizuneş yaşlı bilgeye ona tüyleri gösterip sordu:
“Şimdi bu tüyleri ne yapayım?”
“Hiç bir şey” dedi bilge. “Ama bir aslana nasıl yaklaşabileceğini öğrendin: Adım adım! Aynısını şimdi Segab’la yap. Eminim sonunda seni sevecektir.”

İncir Tadında İyilik Öyküleri – Venedik Yayınları

Gülten AJDER

Kitap okumayı seven insanlar daha zeki ve daha başarılı olurlar. Bende bu yüzden kitap okumayı sevdirmek istedim bu site ile. Gizli kalmış bütün bilgilerin kitaplarda saklı olduğuna inandığımdan, kültür seviyemizi yükseltmek, bilgi hazinemizi daha da zenginleştirmek, gizli yeteneklerin ortaya çıkmasına destek olabilmek için, okusun yazsın benim ülkemin insanları diye bir işin ucundan tutmak isteyen birisiyim.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu