Düşündüren-Eğitici HikayelerKısa Hikayeler

Acıları Kuma, İyilikleri Taşa Yazalım!

Acıları Kuma, İyilikleri Taşa Yazalım!

İki arkadaş çölde yürümektedirler. Yolculuğun bir noktasında bir tartışma olur ve biri diğerine tokat atar. Tokadı yiyenin canı acır; ama bir şey söylemeden kuma şöyle yazar:

“BUGÜN EN İYİ ARKADAŞIM BENİ TOKATLADI!”
Bir vahaya gelene kadar yürümeye devam ederler ve orada suya girmeye karar verirler. Tokadı yiyen bataklığa saplanır ve boğulmak üzereyken arkadaşı kurtarır. Tam boğulmak üzereyken kurtarıldıktan hemen sonra bir taşa şöyle yazar:

“BUGÜN EN İYİ ARKADAŞIM HAYATIMI KURTARDI!”

Tokadı atan ve hayat kurtaran sorar:

“Canını yaktığımda kuma yazdın, neden şimdi taşa?”

Diğeri cevaplar: “Birisi canımızı yaktığında kuma yazmalıyız ki, bağışlama rüzgarı onu silebilsin; ama biri bizim için iyi bir şey yaparsa taşa kazımalıyız ki, hiçbir rüzgar onu silemesin.”

KAFKAS ÜNİVERSİTESİ

Dil Öğretim Koordinatörlüğü
Türkçe Zümre Başkanlığı Bakü

Hikayeler-Toplayan- Bayram Gündoğdu

Gülten AJDER

Kitap okumayı seven insanlar daha zeki ve daha başarılı olurlar. Bende bu yüzden kitap okumayı sevdirmek istedim bu site ile. Gizli kalmış bütün bilgilerin kitaplarda saklı olduğuna inandığımdan, kültür seviyemizi yükseltmek, bilgi hazinemizi daha da zenginleştirmek, gizli yeteneklerin ortaya çıkmasına destek olabilmek için, okusun yazsın benim ülkemin insanları diye bir işin ucundan tutmak isteyen birisiyim.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu