Düşündüren-Eğitici HikayelerKısa HikayelerNur Koşar

İletişim

İletişim

Önceleri “Zeka” ve “Güç” ’e verilen önem şimdilerde yerini “İletişim”e bırakmış durumda. Peki, sizce iletişim nasıl bu kadar ön plana gelebildi? Şöyle ki özellikle büyüyen firmalardaki artan personel sayısı ve firmalar arası müşteri rekabeti iletişim’ e verilen önemi arttırdı. Firmalarda bu doğrultuda, firma içi iletişim sorunlarını gidermek ve müşteri-çalışan ilişkilerini güçlendirmek adına iletişim eğitimleri aldırmaya başladı.

Zorlaşan iş hayatında rekabet ortamı, gerek firma içinde gerekse rakip firmalar arasında giderek etkisini arttırmaktadır. Bu süreçte kendini göstererek ön planda kalabilmenin yolu da iletişimden geçiyor. Bu yüzdendir ki kişisel gelişim eğitimlerine artan bir ilgi yaşanmaktadır. İş hayatına başlamadan önce mümkün olduğunca kendinizi yetiştirmenizi öneririm. İşin içine girince de mutlaka çevrenizdekilerden bir şeyler kapmaya çalışın.

İletişimi kuvvetli olan kişilerin, zeki ve güçlü kişilere oranla daha fazla ön planda olmalarının sebebi; insanlarda kolaylıkla güven oluşturabilmeleri ve kitlelere kolayca hitap edebilmeleridir. Karşımızdaki kişinin net ve kendinden emin cümleler kurması, kendine güvenmesi, onun anlattıklarına ve kendisine daha çok değer vermemizi sağlar. Kevin Hogan’ın dediği gibi “İnsanlar kendilerini güvende, özgür ve mutlu hissettiren insanlara bağlanırlar.”

Nur KOŞAR

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu