Ahmet Turan YÜCEKAYAKorku HikayeleriSizden Gelenler

Sizden Gelenler; “Kadir Gecesi”

Sizden Gelenler; “Kadir Gecesi”

Hikaye Oku;

Hani derler ya başına ne gelirse merakımdan gelir diye; işte böyle bir şey. Karanlık ve korkutucu gelebilir lakin karanlık benim uydurmam mı yoksa gerçekten mi karanlık. Karanlık deyince akla gözün görmediği ancak seslerin verdiği oyunun, aklın yorumunun karışık ortaya atıp idrak etmeye çalıştığı bir şey mi orasını bilemiyorum. Bu anlattıklarım gerçekle aklımın bana oynayabileceği bir oyundan fazlası olup olmadığına siz karar verin. Henüz 13 yaşlarında ergenliğin henüz başlangıncında olduğum gençliğimin bir kesiminde başıma geldi, dersin ki ne geldi; anlatayım.

Gece geç saatlere kadar arkadaşlarla mahallede gözyummaç oynardık evimiz mahallenin mezarlığından yaklaşık 60 metre uzaklıkta olduğu için mezarlığa olan alışkanlığımızdan korku nedir bilmez zira bebeliğimiz denilen yaşlarda mezarlığın içinde oynayarak geçirdiğimizden bize korkutucu gelmezdi. Sanırım Ramazan ayının son birkaç günüydü ve biz sahur vaktinin çabucak gelmesi için yine körebe oynuyorduk saat yaklaşık 12:30-01:00 gibi arkadaşım ve aynı zamanda kan kardeşim Yusuf”un ebe olduğu bir zamanda bulunmamak için mezarlığa saklanmaya karar vermiş ve o sayarken hızla mezarlığa doğru koşmuştum. Önce düşüncem saklanmak için mezarlığın kapısından içeri girmek olsa da son anda bir şey fark ettim. Her mezarın baş kısmında beyaz bir insan sületi ve gözleri parıl parıl parlayan istisnasız tamamının gözlerinin parladığı bir çift göz görmemle donup kalmam bir olmuştu, kımıldayamıyordum, donmuştum resmen. Ne kadar kaldım bilmiyorum ama cami imamının; “ne bekliyorsun evladım burda” demesiyle kendime gelmem aynı zamanda oldu. İmam da babamın samimi arkadaşı olduğundan; “görüyor musun Mehmet Ali Amca?” dedim “neyi” dedi. “Mezarların başında duranları” dedim. Elimden tuttu “Ne görüyorsun!!” dedi bende, “her mezarın başında gözleri simsiyah ama parlayan beyaz kişiler var!” dedim. Baktı ve “gel benimle” diyerek elimden tutarak camiye götürdü bir bardak su içirdikten sonra teşekkür ederek bana, “evlat Kadir gecesi Ramazan ayının son on gününde aranmalıdır, bu gün kadir gecesi olabilir ve sana bu malum olmuş olabilir, sayende bu günün Kadir Gecesi olduğunu öğrendim” diyerek alnımdan öpüp evime kadar getirdi ve sonra kendisi tekrar camiye gitti. Tabi ben Kadir Gecesinin ne olduğunu idrak edemediğimden, eda edemedim ama o gün bu gündür böyle bir ilham daha gelir mi diye bekliyorum.

Ahmet Turan YÜCEKAYA

Gülten AJDER

Kitap okumayı seven insanlar daha zeki ve daha başarılı olurlar. Bende bu yüzden kitap okumayı sevdirmek istedim bu site ile. Gizli kalmış bütün bilgilerin kitaplarda saklı olduğuna inandığımdan, kültür seviyemizi yükseltmek, bilgi hazinemizi daha da zenginleştirmek, gizli yeteneklerin ortaya çıkmasına destek olabilmek için, okusun yazsın benim ülkemin insanları diye bir işin ucundan tutmak isteyen birisiyim.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu