Sizden Gelenler

Metin 1 “Şifacı”

Metin 1 “Şifacı”

Gizli Tarif

Güneş kızıllığıyla yüz boyarken tanınmadık bir yüz acele ile kapıyı çalar, sesi hüzünlü bir şekilde titreyerek ”Lütfen Kapıyı Açın, Karım ölüyor” der. Ayak sesleri duyulur kapıyı genç bir kız açar ve

– Lütfen içeri girin babam şifalı bitki toplamaya gitti birazdan burda olur… Yabancı içeri girerek sabırsızlıkla şifacıyı beklemeye başlar kısa bir süre sonra kapı çalınır. Genç kızın babası elindeki şifalı bitkileri kızına verirken, yabancı sabırsızlıkla Huahn-Sun’a ”lütfen yardım edin karım ölüyor” der.

Huahn-Sun:

– Lütfen sakin olun bana ne olduğunu anlatın.

Yabancı:

– Geçen gece eşim aniden bayıldı ne olduğunu anlamadım hemen yatağa yatırdım. Gözlerini araladığında uyuması gerektiğini yorgunluktan
bayıldığını düşünerek, ”bu gün çok yoruldun dinlenmen lazım biraz uyu” dedim. Onu odada yalnız bıraktım. Arada kontrol etmeye gittim ateşi çıkmıştı bende ona biraz yöng suyu verdim ateşi düşmesini beklerken bende uyuya kalmışım. Sabah uyandığımda kontrole tekrardan gittim. Uyandırmaya çalıştım ama uyanmadı öylece duruyordu bende korktum uyandırmaya çalıştım ama uyanmadı öyle ölü gibi yatıyor hiç bir şeye tepki vermiyordu sanki bilinci kapalı gibiydi karımı anneme bırakarak size geldim.

Huahn-Sun:

– Bekle bir kaç eşya alıp hemen çıkalım.

Kendi odasındaki bir kaç bitki ve not defterini aldı ama düşüncelerinden de böyle bir şeyle ilk defa karşılaştığını tam olarak ne yapacağını bilemese de adamın abarttığını basit bir hastalık olabileceğini düşündü.

Yabancıyla Huahn-Sun yola koyuldu uzun bir yolculuktan sonra Sohan Dağın’daki köye geldiler. Eve vardıklarında kapıyı yaşlı bir kadın açarak telaşla ”hoş geldiniz hasta içerde hiç bir şey yapmıyor kımıldamıyor bile” dedi. Huahn-Sun ile hemen hastanın yanına geçtiler. Huahn-Sun hasta kadının teşhisini koymaya çalışırken tam o an kapı çalındı. Bir Köylü ”Huahn-Sun buradaymış” dedi ve Huahn-Sun’a ” lütfen yardım edin Mirine ateşler içinde yatıyor. ”Huahn-Sun Bayana yardım eder etmez geleceğini söyledi tam o sırada Köylü:

– Lütfen acele edin Mirine hareketsiz şekilde yatıyor hiç bir şeye cevap vermiyor.

Huahn-Sun aklından bu hastalığın kadınınkiyle aynı olabileceğini düşündü. Hemen kadına biraz çançiçeği suyu ile leylak suyunu karıştırarak ona verdi. Yabancıya dönerek ”Karınız biraz dinlensin Mirine’ye bakmaya gidiyorum hemen geri geleceğim” dedi. Köylünün hemen evine geçerler.
Mirine’ye bakarak hastalanan kadınla aynı hastalığa yakalandığını anlar, aynı karışımdan verip biraz dinlensin diyerek ilacın etkisini görmek için tekrar yabancının evine gider .Yabancının karısını tekrardan kontrol eder ateşinin düştüğünü söyler tam o anda tekrar kapı çalar bir kadın ve bir kaç köylü dışarda beklemektedir. ”Huahn-Sun’u görmek istiyoruz” derler. Huahn-Sun dışarı çıkar, köylüler hep bir ağızdan ‘lütfen yardım edin (Handu-Up, Octavio, Seyis, Uriel…) hastalandı”. Huahn-Sun çok korkmuştu hastalık çok hızlı yayılıyordu ama korkusunu onlara göstermedi. Huahn-Sun kalabalığa bakarak bana hemen ”Çançiğeği ile leylak bulun” der. Köylüler hep birlikte bitkileri aramaya başlarlar ama hastalık çok hızlı yayılmaya başlar. Huahn-Sunda bir yandan hastaları iyileştirmeye çalışır, çok kişiye yardım etmiştir ama farkında olmadan oda yorgun düşmeye başlamıştır.
Gece gündüz insanlara yardım etmekten kendisi ile ilgilenememiştir her akşam kitabına not almıştır ilaçları git gide daha çok geliştirmiştir. Ama o insanlara yardım ederken yorgunluktan hastalanmıştır not defterinini arasına bir mektup sıkıştırarak kızına yollar. Kızına günler sonra ulaşan paketin içinden bir kitap çıkar kitabın üstünde ”Gizli Tarif” yazar.

Kadir

Gülten AJDER

Kitap okumayı seven insanlar daha zeki ve daha başarılı olurlar. Bende bu yüzden kitap okumayı sevdirmek istedim bu site ile. Gizli kalmış bütün bilgilerin kitaplarda saklı olduğuna inandığımdan, kültür seviyemizi yükseltmek, bilgi hazinemizi daha da zenginleştirmek, gizli yeteneklerin ortaya çıkmasına destek olabilmek için, okusun yazsın benim ülkemin insanları diye bir işin ucundan tutmak isteyen birisiyim.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu