MasallarSizden Gelenler

Anne Baba Candır

Anne Baba Candır Hikayesi

Hikayeye göre, günlerden bir gün, bir kasabada yaşayan Cenk adında bir genç varmış. Bu gencin ailesinin maddi durumu iyi ve güzelmiş. Ailesinin kuyumcu dükkanı varmış. Cenk sık sık kumar oynar ailesine bağırıp çağırırmış. Bu duruma çok kızan babası ona her zaman, ” Eğer olur da bir gün biz öldükten sonra borca girip ölmek istersen bu sandalyenin üzerinde yukarıya bağlı bu iple kendini intihar et” dermiş.

Cenk arkadaşlarıyla çok gezer eğlenirmiş ama arkadaşlarının maddi durumları yerinde değilmiş. Gün gelmiş geçmiş babası vefat etmiş ardından da annesi vefat etmiş. Ee ne olacak şimdi Cenk hep babasından geçinirmiş şimdi kaldı ortada. Fakat babası ölmeden önce ona kuyumcu dükkanını vermiş. Gün geçtikçe bir arkadaşıyla dışarı çıkar kuyumcu dükkanını kapatır eğlenirmiş, arkadaşları borç isteyince kat kat para verirmiş. Bir gün bir tane arkadaşı kuyumcu dükkanını soyup ona emanet etmiş. Fakat Cenk bunun farkında değilmiş, farkında olduğu zaman ise arkadaşı ortalıktan yok olmuş. Cenk ise ortada kalmış.

Ne yapacağını bilemeyen, zor günler geçiren Cenk babasının dediği nasihatı hatırlayıp, uygulamak için evine gider. Cenk babasının dediği gibi yaparken bir de ne görsün yukarıdan altın dolusu torbalar bulur. Bunu gören Cenk sevinçten havalara uçar. Maddi durumunu yerine soktuktan sonra artık ne kumarı, ne de arkadaşlarıyla oynamayı düşünmüş. Kendisine zarar veren şeyleri hayatından çıkarmış. Kasabanın en güzel kızıyla evlenmiş. 2 çocuğu ve sevgili eşiyle çok mutlu bir hayat sürdürmüş.

Sizden Gelenler

Gülten AJDER

Kitap okumayı seven insanlar daha zeki ve daha başarılı olurlar. Bende bu yüzden kitap okumayı sevdirmek istedim bu site ile. Gizli kalmış bütün bilgilerin kitaplarda saklı olduğuna inandığımdan, kültür seviyemizi yükseltmek, bilgi hazinemizi daha da zenginleştirmek, gizli yeteneklerin ortaya çıkmasına destek olabilmek için, okusun yazsın benim ülkemin insanları diye bir işin ucundan tutmak isteyen birisiyim.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu