Halk hikayeleri

Bir Karataş Öyküsü: Düşteki Sahil

Bir Karataş Öyküsü: Düşteki Sahil

Adana’nın Karataş ilçesinde gerçekleşen bu hadisenin asırlar öncesine dayandığı söylenir. Bölgenin iklim ve coğrafi yapısı gözetildiğinde Karataş’taki balıkçılığın gelişmesine ilham veren  balıkların bu öyküsü, denizcilik anlayışının ön planda olmasının mı yoksa denizin içerisindeki gizemin yansıması mıdır bilinmez…
İlkbaharda Adana’ya gelen, şehrin güzelliklerini, tarihi yapısını inceleyen bir gezginler grubunun yolu Karataş’a düşüyor. İlçenin antik ve huzur verici yapısı nedeniyle bu gezginler grubundan bir çift, burada yazlık ev kiralıyor. Bu çift, bir yandan Karataş sahilini ve bölgede bulunan tarihi yerleri gezip dinlenirken bir yandan da yörenin meşhur balıklarıyla kendilerine bir lezzet şöleni yaşatıyor.
Yaşları epey ileri olan çiftin belli başlı eklem ve romatizma sıkıntıları, yürüme problemleri bulunuyor.
Bir gece, bayan turist rüyasında,  dolunay vaktinde, deniz kıyısında inanılmaz ışıklar yayan gümüş renkli bir balık kafilesi görüyor. Balıklara yaklaşan bayan turist, onlara dokunmaya çalıştığı sırada gençleştiğini ve yirmili yaşlarına döndüğünü fark ediyor. Uyandığında bunu eşine izah etmeye ise çekiniyor.
Bir süre sonra, dolunayın çıktığı bir gece yarısı sahilde yürüyüş yapan çift, denizde bir şeyin parıldadığını fark ediyor. Gördükleri şeyi önce ayın yansıması sanan çift, bu parıltının gitgide kendilerine yaklaştığını görüyor.
Bayan turist, adeta geceyi aydınlatan bu ışığın rüyasındaki o balık sürüsüne ait olduğunu anımsıyor ve denize doğru yöneliyor. Eşiyle birlikte bunun gümüş balıklar olduğunu anlıyor ve onlara dokunmaya çalışıyorlar. Balıklar, çiftin etrafında dönünce ışık bulutu çifti sarıyor. Bir süre sonra ışık bulutu kaybolduğunda gümüş balıklar yok oluyor.
Bayan turist, bu durumu bir gece önce rüyasında gördüğünü eşine anlatıyor. Bu inanılmaz olayın şaşkınlığıyla eve dönen çift hemen uyuyor.
Sabah olduğunda erkek turistin çığlığıyla uyanıyorlar. Eşinin tamamen değişerek gençlik yıllarına döndüğünü   gören adam, dehşete kapılarak eşini uyandırıyor. Şaşkınlığını üzerinden atan adam, kendisinin de gençlik yıllarına döndüğünü fark ediyor.
Çift, hemen evden çıkıp ilçe halkına durumu anlatıyor, fakat kimseyi kendilerine inandıramıyorlar. Hiç kimse onların önceden yaşlı bir çift olduğuna inanmıyor.
Çift bunun üzerine eve dönüş yolunu tutarak Karataş denizinden gelen bu sırrın gizemini çözmeye karar  veriyor. Bir tekne alıp denize açılıyor ve bir daha da geri dönmüyorlar.
Rivayetlere göre hala yaşadıkları ve geri dönecekleri söylenen çift, belki de bir gün gümüş balıklar eşliğinde Karataş sahiline döner, kim bilir?…

Adana Markasının Öyküleri Yarışmasında Üçüncülük Ödülüne layık görülmüştür.

Adana Ticaret Odası –  Adana Markasının Öyküleri

Gönderen – Bıçkın TEMEL

Gülten AJDER

Kitap okumayı seven insanlar daha zeki ve daha başarılı olurlar. Bende bu yüzden kitap okumayı sevdirmek istedim bu site ile. Gizli kalmış bütün bilgilerin kitaplarda saklı olduğuna inandığımdan, kültür seviyemizi yükseltmek, bilgi hazinemizi daha da zenginleştirmek, gizli yeteneklerin ortaya çıkmasına destek olabilmek için, okusun yazsın benim ülkemin insanları diye bir işin ucundan tutmak isteyen birisiyim.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu