Halk hikayeleriMasallar

HASAN KEDİ

HASAN KEDİ

kediBir varmış bir yokmuş vakti zamanında çoluk çocuğu olmayan bir karı koca bir kedi edinmişler. Kedinin adını da Hasan koymuşlar. Hasan büyüyormuş onların arasında mutlu. Adam bir gün bir işi çıkmış dışarı gitmiş. Adam dışarı gidince kediyi çağırmış da demiş ki; “Hasan bak ben dışarı gidiyorum yengeni sana emanet ediyorum. Yengene güzel bak.” demiş. Kedi gari ne dicek “mıravv” demiş. Adam gitmiş. Kadın yatmış gece bir bakmış kapı çalınıyor. Hasan gitmiş kapıyı açmış. Bir bakmış bir sürü insan. “Hasan bizim bir düğünümüz var.” demişler. Hasan da düğünde oynuyormuş yani. Köçekmiş masal bu ya masalda öyle anlatılıyor. “Sen olmadan düğün olmaz.” Hasan da diyormuş ki; “Sahibim bana hanımını emanet etti. Ben onu bırakıp gelemem diyormuş. “Onu da götürelim” demişler. Tutmuşlar kadını karyolasıyla birlikte dağ tepe aşırmışlar, götürmüşler bir yere. Orda düğün dernek kuruluyormuş. Aman bir oynuyormuş kedi gari bir oynuyormuş. Sabaha yakın olunca gene kadını karyolasıyla birlikte geri getirmişler. Ama kadın çok kötü olmuş çok korkmuş. Korktuğu için de yataklarına pislemiş. Kadın kalkmış sabahleyin yıkıyormuş eşyalarını gari. Kocası gelmiş; “Hanım n’oldu?” demiş. “N’olsun” demiş; “Senin Hasan beni böyle yaptı böyle yaptı götürdü” demiş. “Ondan ben de korkumdan her yakalara pisledim” demiş. Çağırmış kediyi; “Bak demiş Hasan biz seni evlat yerine koyduk ama sen demiş yengeni çok üzmüşsün o gece. Biz seni istemiyoruz gari biz seni azat ediyoruz” demiş. Kedi kafasını önüne eğmiş çıkmış gitmiş. Bir müddet bir zaman geçmiş gece yarısı gene kapı çalmış. Adam gitmiş bakmış iki çuval para getirmişler. Demişler; “Sizin bir Hasan kediniz vardı. Öldü başka mirasçısı yok; mirasını size getirdik” demişler. 143 Adam o ara bakmış iki çuval paraymış getirdikleri. “Oraya koyun” demiş kapının altına koydurmuş. Köylerde kapı altı oluyor ya öyle gari. Adam gelmiş yatmış almamış paraları içeri. Sonra sabah kalkınca adam çuvallara bakmışmış; iki çuval soğan kabuğuymuş.

Manisa Masalları-Behiye Özhun, Arabacıbozköy

Gülten AJDER

Kitap okumayı seven insanlar daha zeki ve daha başarılı olurlar. Bende bu yüzden kitap okumayı sevdirmek istedim bu site ile. Gizli kalmış bütün bilgilerin kitaplarda saklı olduğuna inandığımdan, kültür seviyemizi yükseltmek, bilgi hazinemizi daha da zenginleştirmek, gizli yeteneklerin ortaya çıkmasına destek olabilmek için, okusun yazsın benim ülkemin insanları diye bir işin ucundan tutmak isteyen birisiyim.

İlgili Makaleler

4 Yorum

  1. Selam arkadaşlar ben Azeri Bakü’de yaşıyorum genç gazeteci oyuncu ve çeviri işləyirəm.bu hikayesini tercüme yapmak istiyorum Azerbaycan dilinə.sizdən lütfen bu yazar hakkında bana bilgi verərsiz.bu hikayesini tercüme yapmak istiyorum

    1. HASAN KEDİ HALK ARASINDA ANLATILAN BİR MASALDIR YAZARI YOKTUR DERLEYEN KİŞ HALKTAN DİNLYEREK YAZMIŞTIR.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu