MasallarSerdar Yıldırım

Cici Kuş Masalı

Cici Kuş Masalı

Masal Oku, Masal dinle;

Ormanda yaşamakta olan binlerce bülbül ve kanarya, aralarında çıkan tartışmalara bir türlü engel olmayarak yollarını ayırmışlar, ormanın bir tarafında bülbüller, diğer tarafında kanaryalar yaşamaya başlamıştı.

Sadece bir bülbül yuvasını terk etmemiş, kanaryalar arasında kalmıştı. İşte bu bülbül cici kuştu.

Yavru bir kanarya bülbüller tarafına geçince yakalandı, kafese kapatıldı. Olayı öğrenen kanaryalar elçi göndererek özür dileyip, yavru kanaryayı geri isteyeceklerdi, fakat hiç bir kanarya bu işe gönüllü değildi. Sonunda kanaryalar  cici kuşa gittiler ve yavru kanaryayı kurtarmasını rica ettiler.  Cici kuş teklifi kabul edip yola çıktı. Cici kuş bülbüller tarafından sevinçle karşılandı. Baş köşeye oturtuldu. O da bir bülbüldü ve kanaryalar arasında daha fazla kalamayarak hem cinslerinin yanına dönmüştü. Bu kanaryalarla bir arada yaşanmazdı zaten.

Ertesi gün cici kuş geliş nedenini açıklayınca ortalık karıştı. Yoksa cici kuş bir hain miydi.  Bülbüller buna fazla kafa yormadılar ve cici kuşu da bir kafese kapattılar.  Cici  kuş kendini ve yavru kanaryayı kurtarabilmek için akla karayı seçti.  Kötü bir niyetinin olmadığını, yalnızca yavru kanaryayı kurtarmak için geldiğini tekrar tekrar anlattı.

Günler sonra yavru kanaryayla birlikte kanaryalar tarafına geçerken ilk aklına gelen fikre doğrudur deyip, başka hiç bir fikri önemsemeyen basmaklıpçılara, laf anlatmanın deveye hendek atlatmaktan daha zor olduğunu düşünüyordu cici kuş.

Serdar Yıldırım

Gülten AJDER

Kitap okumayı seven insanlar daha zeki ve daha başarılı olurlar. Bende bu yüzden kitap okumayı sevdirmek istedim bu site ile. Gizli kalmış bütün bilgilerin kitaplarda saklı olduğuna inandığımdan, kültür seviyemizi yükseltmek, bilgi hazinemizi daha da zenginleştirmek, gizli yeteneklerin ortaya çıkmasına destek olabilmek için, okusun yazsın benim ülkemin insanları diye bir işin ucundan tutmak isteyen birisiyim.

İlgili Makaleler

2 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu