Skip to main content

Demirci Hikayesi 

Demirci Hikayesi Nazım Hikmet’in Demirci Hikayesi; Güneş damların üstünde görünür görünmez, Demirci Hasan işe başladı. Örsü dövüyor. Örsün üstüne inen çekicin altından fışkıran kıvılcımlar karanlık demirhaneyi aydınlatıyor. Demirci Hasan çok uzun boyludur. Elleri nasırlıdır. Boynu kalındır. Önünde meşin bir önlük vardır. Demirci Hasan çalışıyor. Demirci Hasan çalışarak şarkı söylüyor. Öyle yürekten, öyle neşeli şarkı söylüyor ki, bütün […]

Devamını Oku

Oz Büyücüsü Hikayesi XII. Bölüm; “Kötü Cadı”

Oz Büyücüsü Hikayesi XII. Bölüm; “Kötü Cadı” Hikaye Oku: Yeşil favorili asker onlara Zümrüt Şehir’in sokaklar boyunca, Kapı Muhafızı’nın odasına kadar eşlik etti. Bu görevli büyük kutuya geri koymak için arkadaşlarımızın gözlüklerini çıkardı ve onlara nazikçe kapıyı açtı. “Batı’nın Kötü Cadısı’na hangi yoldan gidiliyor?” diye sordu Dorothy.

Devamını Oku

Oz Büyücüsü Hikayesi XI. Bölüm

Oz Büyücüsü Hikayesi XI. Bölüm “Oz’un Muhteşem Zümrüt Şehri” Çocuk Macera Hikayeleri Oku: Gözlüklerin korumasına rağmen Dorothy ve arkadaşlarının, bu harika şehrin güzelliği karşısında gözleri kamaştı. Sokaklar, yeşil mermerden yapılmış ve her tarafları parlak zümrütlerle bezenmiş evlerle doluydu. Üzerinde yürüdükleri yeşil mermer kaldırımın bloklarının birleşme noktaları, güneş ışıklarının parlattığı zümrütlerle süslenmişti. Pencerelerin camları yeşildi, şehrin üstündeki gökyüzü […]

Devamını Oku

Tilki İle Değirmencinin Masalı 

Tilki İle Değirmencinin Masalı Masal Oku: Vakti zamanında bir değirmenci varmış. Bu değirmencinin de pek çok tavuğu varmış. Tilkinin biri bu tavuklara müptela olur. Bir gün değirmenciye der ki: “Değirmenci, eğer bana bir tavuk verirsen sana ömrünce unutamayacağın bir iyilik yapacağım.” “Yahu sen benim tavuklarımdan ne istersin, bırak benim yakamı. Seni vurup öldürürüm, eceline mi susadın?”

Devamını Oku

Oz Büyücüsü X. Bölüm; “Kapı Muhafızı”

Oz Büyücüsü X. Bölüm; “Kapı Muhafızı” Hikaye Oku; Korkak Aslan gelinciklerin ölümcül kokularını uzun süre soluduğundan uyanması uzun sürdü, ama gözlerini açıp arabadan indiğinde hayatta olduğu için çok sevinçliydi. “Elimden geldiği kadar hızlı koştum, ama çiçeklerin kokusu çok yoğundu,” dedi, oturup esneyerek, “Beni oradan nasıl çıkardınız?”

Devamını Oku

Oz üyücüsü IX. Bölüm; Farelerin Kraliçesi

Oz üyücüsü IX. Bölüm; Farelerin Kraliçesi Çocuklar İçin Macera Hikayeleri; “Sarı tuğla yoldan çok da uzak olmamalıyız,” dedi Korkuluk, kızın yanında durarak, “neredeyse akıntının bizi sürüklediği mesafe kadar yürüdük.” Teneke Adam tam konuşacakken zayıf bir hırıltı duydu ve başını döndürdüğünde (menteşelerin üzerinde rahatça dönüyordu) çimenlerin üzerinden onlara doğru gelen garip bir hayvan gördü.

Devamını Oku

Oz Büyücüsü VIII. Bölüm; “Ölümcül Gelincik Tarlası”

Oz Büyücüsü VIII. Bölüm; “Ölümcül Gelincik Tarlası” Hikaye Oku; Küçük kafilemiz sonraki sabah uyandığında yenilenmiş ve umutla doluydu, Dorothy nehir kenarında, şeftali ve incirlerle prenseslere yaraşan bir kahvaltı yaptı. Onlara birçok cesaret kırıcı olay yaşatan ama güvenli bir biçimde geçtikleri karanlık ormanı arkalarında bırakmışlardı, önlerindeyse onlara Zümrüt Şehir’e kadar eşlik edecek olan güzel, güneşli bir arazi uzanıyordu.

Devamını Oku