Düşündüren-Eğitici HikayelerNur Koşar

Sevgi

Sevgi

Sevgi, hepimizin yegâne ihtiyacı olan tek şeydir. Doğduğumuz andan itibaren doğamız gereği, sevmeye ve sevilmeye muhtacızdır. Bu yüzdendir ki çevremizdekilerden hep sevgi bekleriz. Sevgi hayata daha sıkı tutunmamızı sağlar. Peki, sizce sevgi nedir? Bu soruyu, yıllar önce “Selvi Boylum Al Yazmalım” filminin unutulmaz sahnesinde Türkan ŞORAY’ ın sorduğunu hepiniz herhalde hatırlarsınız.
Sevgi neydi?
Sevgi; iyilikti, dostluktu. Sevgi emekti. Bu unutulmaz sözler gerçekten sevgiyi çok güzel tanımlıyor. Hayatta maddi olmayan şeylerin başında sevgi gelir. Çünkü sevgi karşılık beklemez, çıkarcı değildir. Menfaati yoktur.
Sevmek için “yürek”,
Sürdürmek için “emek” gerek!
Sevgi ne Boğaz’da,
Ne mum ışığında yemek yemek.
Ne de pahalı bir pırlanta demek.
Sevgi; Bir Lokmada İki Mutlu İnsan Demek!… Nazım HİKMET

Sevgi, insanların birbirlerine karşılıksız olarak, verebileceği tek hediyedir. Bu hediyenin yerini hiçbir şey tutamaz. İster çocuk olun, ister büyük sevginin eksikliği her daim kalbinizde hissedersiniz. William Shakespeare’in dediği gibi “İnsan sevmeye başladı mı, yaşamaya da başlar.”
Sevdiklerimizden gelen sevgi ve destek sayesinde aşamayacağımız engel yoktur. Onların desteğini almadan çıktığımız yolda kendimizi güvende hissetmeyiz. Sevgi, bize hayata karşı güven ve cesaret verir. “Sevgi, şifadır. Sevgi, güçtür. Sevgi, değişimin mührüdür.” Mevlana
Hep sevilmek istediğimizden bahsettim. Peki, sevilmek kadar sevmek te önemli değil mi?
Osho bu konu ile ilgili şöyle demiştir. “Bana sevgi ver, diye istemek yerine, sevgi vererek başla! Almayı unut, sadece ver. Sana garanti ederim ki, daha fazlasını alacaksın.”
Sevildiğinizi nasıl anlarsınız?
Kişi sevildiğini, karşısındakinin sevgisini gösterebildiği kadarıyla anlar. Biz sevdiklerimize sevildiğini hissettirmeliyiz ki onlar da sevildiklerini bilsinler.
Sevdiğimizi gösterebiliyor muyuz?
Garry CHAPMAN, “Beş Sevgi Dili” adlı kitabında sevgimizi beş farklı şekilde ifade edebileceğimizi söyler. Ona göre her insanın birbirinden farklı bir sevgi dili vardır. Nasıl ki, dil bilmeden çevremizdekilerle iletişim kuramıyorsak; sevginin dilini bilmeden de karşımızdakine sevgimizi gösteremeyiz.
Peki, Nedir bu Sevgi dilleri?
Onay sözleri, karşımızdakine onu ne kadar sevdiğimizi ve değer verdiğimizi söylemektir.
Nitelikli beraberlik, insanların birbiri ile kaliteli zaman geçirerek, birbirini daha iyi tanıyıp, anlamasını sağlar.
Hizmet davranışları, da sevdiğimiz kişiler için göstermiş olduğumuz çaba ve emeklerdir. Sevdiğimiz kişi için bir şeyler yaparız bu da sevgimizin göstergesidir.
Armağan Alma, küçük ya da büyük bir hediye olsun, amaç kişinin kendisini özel hissederek düşünüldüğünü hissetmesini sağlamaktır. Bu hediye bir çiçek bile olabilir.
Fiziksel Temas ise, kişinin sevgisini dokunsal olarak ifade etmesidir. El ele gezmek, sevdiğimiz kişilerin kolunda yürüme…
Sevgi emek, iyilik, yürek istemesinin yanında güven de ister. Umarım her zaman etrafınızda sevdiğiniz ve güvendiğiniz insanlar olur. Hayat çok kısa ve hepimiz sevmeyi ve sevilmeyi hak ediyoruz. Sevginizi göstermekten asla çekinmeyin. En güzel yerler de, en doğru insanlarla yollarınızın kesişmesi ve her zaman en iyisinin değil, en hayırlısının olması dileğiyle…
Nur KOŞAR

Gülten AJDER

Kitap okumayı seven insanlar daha zeki ve daha başarılı olurlar. Bende bu yüzden kitap okumayı sevdirmek istedim bu site ile. Gizli kalmış bütün bilgilerin kitaplarda saklı olduğuna inandığımdan, kültür seviyemizi yükseltmek, bilgi hazinemizi daha da zenginleştirmek, gizli yeteneklerin ortaya çıkmasına destek olabilmek için, okusun yazsın benim ülkemin insanları diye bir işin ucundan tutmak isteyen birisiyim.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu