Düşündüren-Eğitici HikayelerSinan Korkmaz

Hikaye Oku; “Diplomaların Arkasına Sığınanlar”

Hikaye Oku; “Diplomaların Arkasına Sığınanlar”

Hikaye Oku; Okullara, eğitimlere düşman falan değilim ancak kendisine lazım olmadığı halde işgüzarlık edip yığınla diploma alanlara sitem ederim hep. Bu bana göre para ve zaman israfıdır. Yazık değil mi? Bir işe girmeyeceksin, birşey yapmayacaksın, gidip uzak illere, gereksiz yere kendini ve paranı heba ediyorsun. Yer işgal ediyorsun demiyorum, bu yanlış olur. Kendini işgal ediyorsun.

Devlet memuru olmayacaksam, devamını getirmeyeceksem benim ne işim var diplomayla şunla bunla. Meslek kurslarda da öğreniliyor. Hem daha uygun fiyatlara daha kısa zamanda. Bir takıntı olmuş vay efendim o lisans bitirmiş şu yüksekten uçmuş şu da uçup gitmiş… Yolunuz açık olsun…

Thomas Alva Edison’un bir diploması yoktu. Binlerce patenti yani icadı vardı. Üstelik kaç iş adamı ve mühendis onun yanında kendini aşma imkânı buldu. Onun sırrı sürekli çalışmaktaydı. Okumak, yazmak, araştırmak ona ilham veren üç ayrı güçtü. Diplomalar size ünvan verir ve ancak ehliyet niteliği taşır. Zengin ve başarılı olmanıza, tarihe geçmenize mani yada yardımcı olamaz.

Kurslar, eğitim merkezleri ve iş yerleri sizi sınava ve yıllara tabi tutmadan eğitirler. Üniversite okumayı yada okuyamamayı ayrıcalık yada başarısızlık olarak görmemeliyiz. Öyle gençler bilirim ki birkaç net yapıp kendi memleketinden yüzlerce kilometre uzağa sözde okumaya gider. Oralarda yer içer gezer hiç bir şey öğrenemeden geri döner. Merak yok ki…

Mahallemde üniversite olması nedeniyle binlerce öğrenci ve akademisyenle tanışma fırsatım oluyor. Mevcut ve kıt sistemler yüzünden çeşitli sıkıntılarla mücadele ediyorlar. Bölümlerde ve sınıflarda varsa eğer meraklı öğrenciler bunlar kendini aşıp gidiyor. Diğerleri meraksız olduğundan boşluk dolduruyorlar. Eziyetten başka bir şey değil. Ben onların yerinde olsaydım kendi memleketimde okur yada bunlarla hiç uğraşmaya gerek duymadan Açık Öğretim Fakültesinden işi bitirirdim. Yada az önce de belirttiğim gibi kurslar…

Amaçlarımıza göre plan yapmalı ve yaşamalıyız. Doğru plan yapmalı sonuçlara götüren basit ve pratik yollarla başarı elde etmeliyiz. Çalıdan dolaşana, karda dağ aşana ne yazık ki bir hediye vermiyorlar bu zamanda. Eskidendi o diploma havaları. Bitti artık. İş bitireni kahraman ilan ediyorlar. Zaman kısıtlı çünkü…

Edebiyat fakültesi olmasa da yazılarımı şiirlerimi makalelerimi yazıyorum. Kısacası virgüle noktaya kaideye kurala ihtiyacım yok. Mezun olduğum meslek lisesi bana fazla bile. Ama yüzlerce edebiyat fakültelerinden yüz binlerce öğrenciden ne yazı yazan bilirim ne gazetede köşe yazabilen ne de bir şiir üretmişlerdir. Bunu onlara söyleyince hocaların arkasına saklanıp eski yazarlardan dem vuruyorlar, çok yazık.

Herkes kendi boşluğunu doldurmalıdır. Başkasının eserleriyle ne zamana kadar ders işlenip anlatılacaktır. Kafayı kaide ve kurallarla, eski eser ve edebiyatçılarla bozmuşlar. Onlar üretmiş siz ne yazdınız? Görelim bakalım. Yok..! Olmayacakta.! Böyle giderse kopyala yapıştır fakülteleri açılacak. Ben çok üzülüyorum.

Hava, gurur, kibir çok, ancak bir tane icraatları yok. Saçma sapan robot yaparlar. Diğer fakültelerde aynı. Piyanoda öğrenci yetiştiren bir hoca yüzyıllık eserleri çaldırıyor. Üretmek yok. Yapılmışlara kul olmak var. Başkaları yazsın yapsın sen üzerinden devam et. Başarımı bu?

Saçmada olsa yarımda olsa ilk de olsa herkes kendi eseriyle sahaya çıkacaktır. Diplomaların, üniversite isimlerinin ardına sığınarak yaşayan gençler… O etiketi çıkardığınızda bomboş bir hava ortada kalmayacaktır bile. Kabuklardan ne zaman çıkacaksınız. Sunum hazırlatan sistem sizi toplum önünde rahatça konuşabilen biri yapmaz malesef. Onları icraattan saymayın. Sizlere son mesajlarımı bir şiirle vermek istiyorum. Umarım kabuklarınızdan çıkarsınız ve gerçekleri görürsünüz.

Tecrüben Var mı Senin

İşi işte öğrendim ustadan not dilendim, piyasada bilendim
Hayat sana direndim tecrüben var mı senin…
Diplomayla konuşma yaptığın işi göster,
Belki ağırdır sözler tecrüben var mı senin…
****
Çok gördüm atan tutan, hani elinde dosyan,
Hayat yaptırmaz plan tecrüben var mı senin…
Akademik kariyer gerçeklere bariyer,
İş hayatı farklı yer tecrüben var mı senin…
****
Fikir harman edelim eksikleri bulalım,
Havadan kurtulalım tecrüben var mı senin…
İcraatın yok ise sana düşmez laf atmak,
Güzel dimi hazırcı basit kopyacı olmak,
Hazırlanmış işlerin arkasına sığınmak, tecrüben var mı senin…

Sinan KORKMAZ

Gülten AJDER

Kitap okumayı seven insanlar daha zeki ve daha başarılı olurlar. Bende bu yüzden kitap okumayı sevdirmek istedim bu site ile. Gizli kalmış bütün bilgilerin kitaplarda saklı olduğuna inandığımdan, kültür seviyemizi yükseltmek, bilgi hazinemizi daha da zenginleştirmek, gizli yeteneklerin ortaya çıkmasına destek olabilmek için, okusun yazsın benim ülkemin insanları diye bir işin ucundan tutmak isteyen birisiyim.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu