Başarı HikayeleriNur Koşar

Risk Almak

Risk Almak

Sizce risk almak nedir?

Bu soruya verdiğiniz cevap aslında sizin hayata bakış açımızı ve olaylara yaklaşımımızı gösteriyor. Risk almayı, kazanç olarak mı; yoksa bir kayıp olarak mı görüyorsunuz?

Aslına bakarsınız ikisi de muhtemel bir sonuçtur. Asıl olan alacağınız riskin size neler kazandıracak, neler kaybettireceğini görebilmektir.

Yüzde yüz doğru bir karar yoktur. Yeni bir seçim yaparken muhakkak kaybettiklerimiz de olacaktır. Önemli olan kazandıracaklarının daha fazla olmasıdır.

Hayatta alacağımız risklere karşı, karar vermeden önce detaylı bir şekilde araştırma yapıp, bilgi sahibi olmalıyız. Edindiğimizi bilgiler doğrultusunda da çok yönlü düşünerek, tüm alternatifleri değerlendirip ona göre nihai bir karar vermeliyiz. Böylece kararımızın sonuçlarının bizi mutlu etmesini sağlamış oluruz.

“En büyük servetiniz ne bildiğinizdir. En büyük riskiniz de ne bilmediğinizdir… Risk her zaman vardır; öyleyse siz de ondan kaçınmak yerine, riski idare etmesini öğrenin.” Robert Kiyosaki

Değerlendirmeleriniz sonucunda alacağınız riskteki artılar, eksilerden fazla ise ve sizi daha mutlu edeceğini düşünüyorsanız harekete geçme zamanı gelmiş demektir.

Bizim için iyi olduğunu düşündüğümüz şeyi hayata geçirememek ise, yapacağımız en son şey olmalıdır. Kararsız kalmanın hiç kimseye faydası yoktur, sadece yerinizde saymanızı sağlar. “Bir şeyi anlamanın tek yolu denemektir.” Jack London.

Sadece denemedim, dememek ve pişman olmamak için bile bazı riskleri almalısınız. Seçimlerinizin sonuçlarından bir şeyler öğrenirseniz, zaten asla kaybetmiş sayılmazsınız . Unutmayın risk almayan başarılı olamaz.

“Dünyada hiç kimse, seyirci koltuğunda oturan cesur insanları alkışlamaz. Alkışlar, hep sahneye çıkan içindir.” Tayfun Topaloğlu.
Hep sahneye çıkan kişi olmanız dileğiyle…

Nur Koşar

Gülten AJDER

Kitap okumayı seven insanlar daha zeki ve daha başarılı olurlar. Bende bu yüzden kitap okumayı sevdirmek istedim bu site ile. Gizli kalmış bütün bilgilerin kitaplarda saklı olduğuna inandığımdan, kültür seviyemizi yükseltmek, bilgi hazinemizi daha da zenginleştirmek, gizli yeteneklerin ortaya çıkmasına destek olabilmek için, okusun yazsın benim ülkemin insanları diye bir işin ucundan tutmak isteyen birisiyim.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu