Şahan BilginSizden Gelenler

“MODERN KÖLE” HİKAYESİ 2. BÖLÜM

“Modern Köle” Hikayesi 2. Bölüm

Hikaye Oku; Yürüyor, yürüdükçe de düşünüyordu. Etrafta neşeyle koşan çocuklar, mutluluğun himayesinde, düşünmeden, sorgulamadan oynuyorlardı. Köşede giyiminden apaçi tarzını yansıtan iki ergen durmuş, arabesk rap şarkısını son ses açmış, eski sevgililerine küfürler savuruyorlardı. On adım sonra yanından mahallenin mobese kamerası Nevriye teyze, elindeki market poşetleriyle geçti. Bi an göz göze geldi, ihtiyar ona küçümser bakışlar fırlatıp yoluna devam etti. “Lanet olası, seni kaçık! Ne diye öyle bakıyorsun!” Yüksek sesle kadının arkasından bağırmış, yaşlı kadın istifini bile bozmadan yoluna devam etmişti.

Çarşıya indi. Eski tarihi çarşının kapısından girdi. Her şey ve herkes yerli yerinde, olması gerektiği kadar, oldukları yerlerdeydi. Yün satıcısı uzun boylu adam, genç kadına hangi iple daha güzel çetik örüleceğini anlatırken, bir yandan da taciz eder gibi bakışlarını kadının göğüs dekoltesinde toplamıştı. İlgiden memnun olduğu anlaşılan, dar kot pantolonun üstüne, abartılı parlak kumaştan dekolteli bluz giymiş kadın, Tepebaşı pavyonda assolistti. Muhtemelen bu hakikati bilmeyen yüncü, ilgisine karşılık aldığı kadını dükkanın içine davet etti ve diyafondan iki Türk kahvesi söyledi. Düzgün fiziği ve bebeksi suratıyla on yaş daha genç gösteren kadın, pahalı görünümlü çantasından sigara çıkardı, yüncü yaktı.

Tüm bunları şaşkınlıkla izleyen genç adam, bakışlarını ordan alıp çay ocağına doğru ilerledi. İçerisi günün bu saatinde, emekli ihtiyarlardan başka kimsenin olmadığı, duvarlarda pahalı tabloların üçüncü sınıf kopyaları asılı olan, masa örtülerinin ayda bir kere yıkandığı, çayın en ucuz olduğu yerdi. Dedelerden biri gazetenin spor sayfasını okuyor, yan masadaki iki ihtiyarda fısır fısır İstanbul seçimlerimden konuşuyorlardı. Genç adam köşedeki boş masaya oturdu. Türk kahvesi söyledi. Garson kahveyi masaya bıraktı. Tam gideceği sırada;

“Turhan abi yok mu?”

“Yok abi, ödemeleri yapmaya gitti.”

“Sen yeni mi başladın?”

“İki hafta olucak abi”

İki haftadır evden dışarıya çıkmadığını o an fark etti. Çıksa bile alt sokaktaki bakkala gider, aynı hızla odasına geri dönerdi.

Hayırlısı olsun.”

“Sağol abi, bir isteğin olursa seslenirsin”

Garson masadan uzaklaştı, genç adam ses vermedi.

İki senedir aynı yerde yemek yiyor, aynı kahvehaneye geliyor, aynı masaya oturuyor, aynı paltoyu giyiyordu. Bir rutine oturttuğunu sandığı hayatında iki eksik vardı. Bağlılıkla yanıp tutuşacağı bir iş ve eş. İkinciyi geri plana atmıştı. Babasının gönderdiği parayla idare etmiş fakat suyunu çekmek üzere olan malvarlığı, sürekli girdiği işlerde tutunamaması, onu derin ve sonsuz yalnızlığın içine atıyordu.

İki saat boyunca tek bardak çay içmiş, kahvenin patronunun gelmesini beklemişti.

Sizden Gelen Hikayeler – Yazan- Şahan BİLGİN

Hikayenin 1. Bölümünü Okumak İçin TIKLAYINIZ

Hikayenin 2. Bölümünü Okumak İçin TIKLAYINIZ

Hikayenin 3. Bölümünü Okumak İçin TIKLAYINIZ

Hikayenin 4. Bölümünü Okumak İçin TIKLAYINIZ

Hikayenin 5. Bölümünü Okumak İçin TIKLAYINIZ

Hikayenin 6. Bölümünü Okumak İçin TIKLAYINIZ

Hikayenin 7. Bölümünü Okumak İçin TIKLAYINIZ

Hikayenin 8. Bölümünü Okumak İçin TIKLAYINIZ

Hikayenin 9. Bölümünü Okumak İçin TIKLAYINIZ

 

Gülten AJDER

Kitap okumayı seven insanlar daha zeki ve daha başarılı olurlar. Bende bu yüzden kitap okumayı sevdirmek istedim bu site ile. Gizli kalmış bütün bilgilerin kitaplarda saklı olduğuna inandığımdan, kültür seviyemizi yükseltmek, bilgi hazinemizi daha da zenginleştirmek, gizli yeteneklerin ortaya çıkmasına destek olabilmek için, okusun yazsın benim ülkemin insanları diye bir işin ucundan tutmak isteyen birisiyim.

İlgili Makaleler

2 Yorum

  1. Yorumlarda görüp okumaya başladım. Okurken içime bir sıkıntı geldi. Hakikaten benim gibi bir çok insanda aynı vasat hayatı yaşıyoruz ama çözüm yok.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu