Şahan Bilgin

“Modern Köle” Hikayesi 8. Bölüm

“Modern Köle” Hikayesi 8. Bölüm

Mirkelam açlıktan patilerini yalıyor, evin buz gibi sessizliğinde tek başına gürültü çıkarmaya uğraşmıyordu. Montunu askıya astı. Bi an için göz göze geldi montuyla. Annesi lise son sınıfta almıştı. Gerçekten de çok yıpranan montunun söküklerini göremeyecek kadar çok seviyordu. Annesinden kalan tek hatırayı üstüne geçirip sanki annesinin kollarını üstünde gibi hissediyordu. O lanet gecede çığlıklarını kimse duymamıştı. Ateş, sizi sevdiklerinizden koparabilirdi. Öyle oldu. Sobadan harlanan ateş sıcak yuvalarını yok ederken göz bebeklerinin gördüğü tek şey karanlıktı. Acı bi karanlık. Şerefsiz bi karanlık. Anne ve babası yangında can vermişti. O geceden sonra sevmediği dayısı, yengesi ve onların şımarık kızı Ela ile geçen yıllar üniversiteyi kazanmasıyla son bulmuştu. Hayat, genç adama cömert değildi. Onun hayatı. Boşluklarda geçen ve ne yapmasını bilmeyerek geçirdiği hayatı.

Babasıyla anlaşamayarak büyümüştü. Açıkcası öldüğü için çok fazla üzülmemişti. Ama annesine olan bağlılığı onu depresyona sokmaya yetmişti. O geceden sonra gerektiğinde konuşuyor, gerektiğinde yemek yiyor, gerektiğinde de s…du. Gerektiği kadar yaşıyordu. Ya da yaşabildiği kadar.

Eski duvar saatinin çıkardığı cılız ses duvarları öpmeye başlamıştı. Akrep ve yelkovanın sonu gelmeyen kovalamacası kavuşmak için değil miydi? Kavuşmak. Annesine kavuşmak. Evet, evet belki de en doğrusu buydu. Yaşamak için bulamadığı sebeplere küfretti. Zemin kata inmek için merdivenlere yöneldi. Alt katta olmalıydı. Bulamazsa da bi yerlerden alırdı elbet. Köleliğinin ilk avansını almıştı ne de olsa. Mirkelam mamasını koymadığı için sahibine çemkirdi. Sonra patilerini yalamaya devam etti. Bu bomboş ev, şimdi bi düğüne hazırlık etmeliydi. Ama evin de köleyi pek umursadığı yoktu. O da sessizliğine devam etti. Bütün tek evler gibi…

Aşağıda bulamamış olacak ki montunu üstüne geçirip evden çıktı. Nerden alacağını bilmiyordu. Sahi nerden alınırdı ki? Nalbur. Evet nalburlarda olmalıydı. Tarihi geçen ilaçları çöpe attığı için kendine kızdı. İlaçla daha kolay olacaktı. Uykuda gibi, rüyada gibi. Acısız, korkusuz…

Rastgele bi nalburdan içeri girdi. Masada oturan iri kıyım, bıyıklı adam onu ürkütse de lafa girmekte kararlıydı. Kılık kıyafetinden dolayı nalbur, onu dilenci sanmıştı. Lafa ilk giren o oldu.

– Hadi kardeşim başka kapıya. Siftah yapamadık daha. Biriniz gidiyor diğeri geliyor. Burası kuyumcu dükkanı mı bak bakalım.

Son cümlesini söylerken ayağa kalkmış elleriyle raflardaki ürünleri gösteriyordu. Genç adam kızdı, sonra hüzünlendi. Sonra da çok doğru bi karar verdiğine karar verip konuştu;

– Şeyy… Ben dilenci değilim. İp almak için geldim.

– Kusura bakma kardeşim. Vallaha psikolojimi bozdular. Buyur otur.

Eliyle masanın önündeki eski sandalyeyi işaret etti, genç adam oturdu.

– Nasıl ip istiyorsun? Çamaşır asmak için mi?

– Yok, çamaşır değil. Kendimi asmak için istiyorum.

Nalbur kulaklarına inanamayan bi ifadeyle sordu;

– Manyak mısın kardeşim? Ne asması.

– Yoo.. Manyak değilim sadece artık yeteri kadar yaşadığımı düşünüyorum.

Aniden bi kahkaha patlattı nalbur. Sonra megafondan iki çay söyleyecekti ki genç adam lafını böldü;

– Benim ki oralet olsun, çay mideme dokunuyor da. İkramınız için teşekkürler, oraletimi içip ipi alabilir miyim acaba? Ne kadar fiyatı?

Nalbur gözlerini genç adama sabitleyip konuştu;

– Bedava, bu dükkanda ölmek isteyene ipler müesseseden.

Dedi. Gülmemek için kendini zor tutuyordu. Bugün sıkıcı bi gündü ve karşısında ki bu deli onun keyfini yerine getiriyordu. Akşam karısı kafa ütülemişti, deli kafasını yerine getiriyordu.

Çay ve oralet geldi. İçtiler. İçene kadar konuşmadılar. Konuşacak bi şeyler aradılar ama yoktu…

Yazar: Şahan Bilgin

Hikayenin 1. Bölümünü Okumak İçin TIKLAYINIZ

Hikayenin 2. Bölümünü Okumak İçin TIKLAYINIZ

Hikayenin 3. Bölümünü Okumak İçin TIKLAYINIZ

Hikayenin 4. Bölümünü Okumak İçin TIKLAYINIZ

Hikayenin 5. Bölümünü Okumak İçin TIKLAYINIZ

Hikayenin 6. Bölümünü Okumak İçin TIKLAYINIZ

Hikayenin 7. Bölümünü Okumak İçin TIKLAYINIZ

Hikayenin 8. Bölümünü Okumak İçin TIKLAYINIZ

Hikayenin 9. Bölümünü Okumak İçin TIKLAYINIZ

Gülten AJDER

Kitap okumayı seven insanlar daha zeki ve daha başarılı olurlar. Bende bu yüzden kitap okumayı sevdirmek istedim bu site ile. Gizli kalmış bütün bilgilerin kitaplarda saklı olduğuna inandığımdan, kültür seviyemizi yükseltmek, bilgi hazinemizi daha da zenginleştirmek, gizli yeteneklerin ortaya çıkmasına destek olabilmek için, okusun yazsın benim ülkemin insanları diye bir işin ucundan tutmak isteyen birisiyim.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu