Çocuk HikayeleriDüşündüren-Eğitici Hikayelerİsmail SamurSizden Gelenler

Torunum Berattan İnciler 1 “Yalnız Kalan Dede”

Torunum Berattan İnciler 1  “Yalnız Kalan Dede”

Bu acılı günümüzde tatlı bir hatıra anlatayım da içiniz biraz ısınsın diye düşündüm. Beş yaşındaki torunumun ağzından dökülen incileri size aktarıyorum.

On beş gün önce torunum Berat’ın ninesi, Berat’ın büyük ninesine ziyarete gitmişti. Berat’ın dedesi on beş günden beri evde yalnız yaşıyordu. Her ne kadar dedesi arada sırada Berat’lara ziyarete gelse de, Berat dedesini yalnız bırakmamak için sık sık ona telefon edip “Dede evde canım çok sıkıldı. Beni biraz gezdirir misin?” diyerek dedesinin yalnızlığını paylaşmaya çalışsa da, dedesi hiç aklından çıkmıyordu.
Bir gün Berat erkenden kalktı, annesi sabah kahvaltısı hazırlıyordu. Berat baktı, annesi hiç de kederli gözükmüyordu, hatta hafif hafif şarkı bile mırıldanıyordu. Berat bu duruma çok sinirlendi. Sandalyeyi çekti, üstüne çıktı, sağ elinin işaret parmağını annesine doğru sallayarak “Sen nasıl bir çocuksun, sende hiç vicdan yok mu? Hiç mi üzülmüyor musun?” dedi. Annesi bir şey anlamamıştı.

Annesi “Ne var? Ne oldu?” diye sordu. Berat başladı anlatmaya:

“Anneannem Türkiye’ye gitti. Dedem evde yalnız kaldı. Bu adam evde yalnız. Canı sıkılmıyor mu? Bu adam koskoca evde ne yapar? Ne yer? Ne içer? diye hiç düşünmüyor musun? Anne ben dedemin öyle yapayalnız kalmasına çok üzülüyorum.” demiş.

“Annesi üzülmem için bir neden kalmadı, anneannen bugün dönüyor, artık deden yalnız kalmayacak, ben onun için neşeliyim, sen de üzülme!” demiş.

Berat bir sevinmiş, bir sevinmiş, sevinç çığlıkları atarak evi dört dolanmış.

Gittikleri kutsal yoldan hiç dönmeyecek olan şehitlerimizin çocuklarının anneleri yanız kaldı. O çocuklar annelerinin yalnızlığına üzülecek, ama anneleri babalarının geri dönecekleri günün müjdesini onlara asla veremeyecek. Anneler çocuklarını asla sevindiremeyecek.

O masum çocukların babalarını ellerinden alan terörü lanetle kınıyorum. Yapanlar zaten geberip gitti. Yaptıranların elleri kırılsın.

İsmail Samur

Gülten AJDER

Kitap okumayı seven insanlar daha zeki ve daha başarılı olurlar. Bende bu yüzden kitap okumayı sevdirmek istedim bu site ile. Gizli kalmış bütün bilgilerin kitaplarda saklı olduğuna inandığımdan, kültür seviyemizi yükseltmek, bilgi hazinemizi daha da zenginleştirmek, gizli yeteneklerin ortaya çıkmasına destek olabilmek için, okusun yazsın benim ülkemin insanları diye bir işin ucundan tutmak isteyen birisiyim.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu