Düşündüren-Eğitici HikayelerKısa HikayelerNur Koşar

Öğretmen Olmak Sanılanın Aksine Sadece Derse Girmek Değildir

Öğretmen Olmak Sanılanın Aksine Sadece Derse Girmek Değildir

Bir öğretmen olarak tüm meslektaşlarımın öğretmenler gününü kutlarım. Öğretmenlik gerçekten çok emek isteyen bir meslektir. Ben de öğretmen olmadan önce bu sözü etrafımdakilerden çokça duymuştum. Fakat öğretmen olarak çalışmaya başlayınca gerçekten çok doğru olduğunu anladım.

Öğretmenlerin işi sadece okulda değildir. Evde, derslerinizi daha iyi anlamaları için görsel, video, ders notu hazırlarsınız. Teneffüslerde boş olduğunuz her vakitte öğrencileriniz ile vakit geçirerek bugün nasıllar bir sıkıntıları ya da sevinçleri var mı öğrenirsiniz. Çünkü aranızdaki iletişim bu şekilde oluşur. Hepsi ayrı ayrı sizden ilgi bekler. Özellikle bir sınıf öğretmenliğiniz varsa ilgilendiğiniz sınıfın öğrencileri için ikinci bir annesinizdir.
Hastaneye gidip geldiklerinde nasıl olduklarını unutup ta sormadığınız da söylemezler fakat sormadığınız için üzülürler. Dalgın olmak ve unutmak gibi bir seçeneğiniz yoktur. Öğrenciler bir çiçektir ve hep ilgi beklerler. İlgilenmezseniz solarlar. Öğretmenlik emek ister, sevgi ister.

Sevgide paylaşıldıkça artar ve çoğalır. Öğrencilerin gözlerindeki sevgi tüm zorluklara ve yorgunluklara değerdir. Onların sabahları hep bir ağızdan size günaydın demesi, bir şey olduğunda koşarak yanınıza gelerek heyecanlı bir şekilde anlatmaları, özlediklerinde koşarak sarılmaları hepsi öğretmenler için unutulmaz anılardır.

Öğretmenliğe ilk başladığımda onların bu kadar her şeyi olacağımı düşünmemiştim. Onlarla beraber görevlerimi de öğrendim. Ben onların öğretmeni olmakla birlikte ablaları ve anneleri oldum. Öğretmen olmak aslında tüm bu sıfatları içeriyor.

Dediğim gibi öğretmenlik emek istiyor. Ama öylede güzel bir meslek ki tüm emeklerinin karşılığını onların gözlerinde bakışlarında görebiliyorsun. Hele ki böyle özel bir gün olan öğretmenler günün de sizi mutlu etmek için ellerinden geleni yaparlar. Kendinizi bu derecede kadar değerli ve özel hissedeceğiniz başka bir meslek olabilir mi bilmiyorum.

Tüm öğretmenlerin, öğretmen adaylarının öğretmenler gününü kutlarım.

Sevgice kalın.

Nur KOŞAR

Gülten AJDER

Kitap okumayı seven insanlar daha zeki ve daha başarılı olurlar. Bende bu yüzden kitap okumayı sevdirmek istedim bu site ile. Gizli kalmış bütün bilgilerin kitaplarda saklı olduğuna inandığımdan, kültür seviyemizi yükseltmek, bilgi hazinemizi daha da zenginleştirmek, gizli yeteneklerin ortaya çıkmasına destek olabilmek için, okusun yazsın benim ülkemin insanları diye bir işin ucundan tutmak isteyen birisiyim.

İlgili Makaleler

2 Yorum

  1. Bende bu vesileyle sizin ve hayatımıza değer katan bütün öğretmenlerin, öğretmenler gününü kutlarım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu