EfsanelerEge Efsaneleri

Bir Ege Efsanesi

Bir Ege Efsanesi; “Dünyanın İlk Güzellik Yarışması”

Efsanelerin Hikayeleri: Dünyanın ilk güzellik yarışmasının da, Troya savaşının da başlangıcı Thetis ve Peleus’ un düğününe dayandığı söylenir.

Thetis ve Peleus’ un düğününe bütün tanrılar ve tanrıçalar  çağırılmış. Sadece düğünde kargaşa çıkmaması için Eris davet edilmemiş. Eris, bu duruma çok sinirlenip, bütün tanrıçalar bir masanın etrafında toplanmışken altın elmayı masaya atmış. Elmanın üstünde “En güzele” yazısını gören tanrıçalar, elmayı kendilerinin hak ettiğini öne sürmüşler. Elemeler sonunda ilk üçe Athena, Hera ve Aphrodite kalmış. Üç tanrıça, Tanrı Zeus’a giderek aralarından en güzeli seçmesini söylemişler. Zeus, seçilmeyen diğer iki tanrıçanın gazabından korktuğu için, bu işi İda (Kaz) Dağı’ nda yaşayan çoban Paris’ in yapacağını söylemiş.

Üç tanrıça, birden Paris’in önünde belirince, Paris neye uğradığını şaşırmış. Tanrıçalar, ona aralarından en güzeli seçmesini söylemişler ve altın elma karşılığında Paris’e bir şeyler vaat etmişler. Athena, Troya’nın Akha’lar üzerinde zaferini; Hera, Asya ve Avrupa’ nın hükümdarlığını; Aphrodite ise dünyanın en güzel kadını Helene’nin aşkını vaat etmiş Paris’e. Bunun üzerine Paris, elmayı hiç düşünmeden Aphrodite’ e vermiş.

Paris, Troya prensi olduktan sonra ilk iş olarak Helene’ yi kaçırıp ülkesine getirmiş. Akha’lar bu duruma çok sinirlenmiş ve Troya’ ya savaş açmışlar. Savaşta Aphrodite, Ares ve Apollon Troya ’ya, Hera ile Athena ise Akha’ lara yardım etmişler.

Dünyanın ilk güzellik yarışması da savaş nedeni olarak söylencelere geçmiş.

Ege Efsanelerinden

Gülten AJDER

Kitap okumayı seven insanlar daha zeki ve daha başarılı olurlar. Bende bu yüzden kitap okumayı sevdirmek istedim bu site ile. Gizli kalmış bütün bilgilerin kitaplarda saklı olduğuna inandığımdan, kültür seviyemizi yükseltmek, bilgi hazinemizi daha da zenginleştirmek, gizli yeteneklerin ortaya çıkmasına destek olabilmek için, okusun yazsın benim ülkemin insanları diye bir işin ucundan tutmak isteyen birisiyim.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu