Dini Hikayelerİbretlik Hikayeler

İbretlik Bir Hikaye; “Harabat Ehlini Hor Görme Zakir Hazineye Malik Viraneler Var”

İbretlik Bir Hikaye; “Harabat Ehlini Hor Görme Zakir Hazineye Malik Viraneler Var”

Erzurumlu İbrahim hakkı efendinin, Zakir ve hakir adında iki oğlu varmış. Zakir dilinden zikir düşmeyen dinine bağlı bir evlatken Hakir, meyhanelerde sabahlayan ayık gezmeyen bir hayırsızmış.

Bir gün İbrahim Hakkı Efendi Zakiri yanına alır ve bir yere gideceklerini söyler yolda giderken meyhanenin önünden geçtikleri sırada İbrahim Hakkı Efendi içeri girer, Hakir masanın başında sızıp kalmıştır ve babası Hakir’in borcunu ödeyip çıkar. Hakir uyanır ve borcunu ödemek istediğinde meyhaneci, “baban geldi bütün borcunu ödeyip gitti” der. Bunu duyan Hakir’in içini bir hüzün alır benliğini yer bitirir ve peşlerine düşer. O sırada Zakir ve babası uçurumun kenarına gelir. İbrahim Hakkı Efendi Zakir’e kırklarda biri ölmüş uçta kırklara karışasın der, havada da 39 kuş uçmaktadır. Zakir o ilme rağmen düşünür biraz çekinir. O sırada Hakir babasına hakkını helal et deyip atlar ve kırklara kavuşur. Ve İbrahim Hakkı Efendi o meşhur sözünü söyler;

harabat ehlini hor görme Zakir hazineye malik viraneler var…

Cennet de Onun Cehennem de, istediğini alır.

Gönderen: Ahmet Tokay

Gülten AJDER

Kitap okumayı seven insanlar daha zeki ve daha başarılı olurlar. Bende bu yüzden kitap okumayı sevdirmek istedim bu site ile. Gizli kalmış bütün bilgilerin kitaplarda saklı olduğuna inandığımdan, kültür seviyemizi yükseltmek, bilgi hazinemizi daha da zenginleştirmek, gizli yeteneklerin ortaya çıkmasına destek olabilmek için, okusun yazsın benim ülkemin insanları diye bir işin ucundan tutmak isteyen birisiyim.

İlgili Makaleler

5 Yorum

 1. Anlaman için iman etmen gerek !!! Evliya hikmet himmet nedir bilmen gerek !! Erenlerin sırrını bilmen gerek !!
  Allah yolunda aşkla tutuşanların halini bilmen gerek bilmiyorsan anlayamazsın ……. Anlamayaca çalışsanda boş ..

  1. Allah Tebareke ve Teala nın dostları vardır ve bu dostları zühd, takva ehlidir ama putperestler Allah Azze ve Celle nin dostu değil düşmanıdır Allah tan başkasına ibadet edilmez himmet beklenmez bu cevap aslen bu yorumadır. şeytan sizi sağdan yanaşarak kandırıyor.

  2. Hikayeye gelince İslam dini ile alakası yoktur belki hinduzim ile olabilir.
   Peygamber Sallallahu Aleyhi ve Sellem in sünnetin den başka doğru yol yoktur.

 2. Anlamayacak ne var. Büyükzatin iki oğlun dan biri dilinden zikir eksik etmez, biride meyhaneden çıkmazmis .zikir dilinden eksik olmayan oğluyla uçurum kenarına gelirler…Büyük zat ibrahim hakkı efendi, allahın dostları olan 40 lardan biri ölmüş, havada 39 kuş o esnada ucmaktadir, zikir dilinden eksik olmayan oğluna, bu uçurumdan uç. .KuşlarLa eksik olan 40 ların birinin yerine ulaş, 40 lara yani hâk dostlarina katil der. PesleRinden gelen hayırsız olan oğlu hakir bunu duyunca, babasına hakkını helal et diyerek, hiç düşünmeden kendini uçurumdan atar. Hak dostları 40 lara karışır.
  Zikir dilinden düşürmeyen oğlu uçurumdan atalmaya cesaretini toplayamadan..meyhaneden çıkmayan oğlu öyle bir pismanlikla allah yoluna girerki, hiç düşünmeden hâk için uçurumdan kendini atar.
  Ama yüce allah onun pismanligini tövbesini kabul eder, hâk dostlarının yanına alır.
  Yüce Yaradan cümlemizin tövbelerini kabul eylesin, kendine layık kullar arasına dostlarına katılmayı, ehlibeyt yoldaslarindan olmayı nasip eyleye.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu