Ağlatan Hikayelerİbretlik HikayelerKısa Hikayeler

Ağlatan Hikayeler “Yüksek Yüksek Tepelere Ev Kurmasınlar”

Ağlatan Hikayeler

Ağlatan Hikayeler “Yüksek Yüksek Tepelere Ev Kurmasınlar”

Ağlatan Hikaye

Ağlatan Hikayeler, “Yüksek yüksek tepelere ev kurmasınlar” türküsünün gerçek ve acıklı hikayesi; Çok duygusal ve acıklı olan bu hikaye şöyledir;

‘Çok eskiden köyün birinde on altı yaşında Zeynep adında çok güzel bir kız yaşardı. Köylerindeki bir düğüne giden Zeynebi başka bir köyden düğüne gelen Ali adında bir genç görür ve Zeynebi çok beğenir. Köyüne döndüğünde hemen ailesini dünürcü olarak gönderir. Zeynep’i Ali’ye verirler ve hemen düğünleri olur. Zeynep’in gelin gittiği köy ile kendi köyü arası üç gün üç gece süren uzaklıkta bir mesafededir.

Zeynep anne, baba ve kardeşini tam 7 yıl göremez. Bu özlem Zeynep’in yüreğinde her gün biraz daha büyüyerek dayanılmaz bir hal alır. Köyün büyük tepesinde bulunan evinin bahçesine çıkarak kendi köyüne doğru için için kendi yaktığı türküyü mırıldanır ve gözleri uzaklarda sıla özlemeni gidermeye çalışır.

Kocası Zeynep’in özlemine pek aldırış etmez. Kaldı ki eski sevgisi de pek kalmadığından Zeynep’i horlamaya eziyet etmeye başlar. Sonunda bu özlem ve horlanma Zeynebii yataklara düşürür.

Gün geçtikçe hastalığı artan Zeynep’in düzelmesi için köyden gelip geçenler anasının babasının çağrılmasını ister. Başka çaresi kalmadığını anlayan kocası da kaynanası ve kayınbabasına haber vermeye gider. Altı gün altı akşam süren bir yolculuk sonrası köye ulaşan anne-baba Zeynebi yatakta bulurlar. Perişan bir halde olan Zeynep hala türküsünü mırıldanmaktadır; Anne babası da türküye söylemeye başlarlar. Çevrelerindeki bütün köy kadınları duygulanıp ağlarlar. Annesi fenalık geçirir. Bayılan Zeynep hasretini giderir ama çok geç kalınmıştır. Bir daha iyileşemez ve ölür.

Aşrı aşrı memlekete kız vermesinler
Annesinin bir tanesini hor görmesinler
Uçan da kuşlara malum olsun ben annemi özledim
Hem annemi hem babamı hem köyümü özledim
Babamın bir atı olsa binse de gelse
Annemin yelkeni olsa uçsa da gelse
Kardeşlerim yolları bilse de gelse
Uçan da kuşlara malum olsun ben annemi özledim
Hem annemi hem babamı hem köyümü özledim.
hikaye, hikaye oku, duygusal hikayeler, ağlatan hikayeler, acıklı hikayeler, yüksek yüksek tepelere ev kurmasınlar, öykü, acıklı öykü, ağlatan öyküler, duygusal öyküler, öykü okuma, en güzel hikayeler, hikaye ve öykü,

Gülten AJDER

Kitap okumayı seven insanlar daha zeki ve daha başarılı olurlar. Bende bu yüzden kitap okumayı sevdirmek istedim bu site ile. Gizli kalmış bütün bilgilerin kitaplarda saklı olduğuna inandığımdan, kültür seviyemizi yükseltmek, bilgi hazinemizi daha da zenginleştirmek, gizli yeteneklerin ortaya çıkmasına destek olabilmek için, okusun yazsın benim ülkemin insanları diye bir işin ucundan tutmak isteyen birisiyim.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu