Macera Hikayeleri

Hikaye Oku; “Küçük Martı”

Hikaye Oku; “Küçük Martı”

Hikaye Oku; Küçük martı ve annesi sahilde yuvalarında yaşamaktadırlar. Küçük martı yuvalarının önünde annesinin getireceği yiyecekleri bekler, annesi gagasında yiyecekle döndüğü zaman hemen karnını doyururdu. Annesini çok sever ve özlerdi.

Bir gün annesi denize açıldı ve dönmedi. Diğer martılara annesini sordu, hiç haber yoktu. Diğer martılar söyleyemediler annesinin bir balıkçı ağına takılıp öldüğünü.

Bir an evvel uçmayı öğrenip annesini arayacaktı. Gece gündüz annesini bekledi aç susuz kaldı, diğer martılardan artan yiyeceklerden yiyerek karnını doyuruyor, bir yandan da annesini düşünüyordu. Artık yavaş yavaş uçmaya çalışıyordu. Aklında hep annesi vardı. Biraz daha büyüdü. Artık istediği gibi uçuyordu. Annesini bulacaktı. Bir gün önceden bol miktarda yemek stokladı. Akşam erkenden uyudu. Sabah tanyeri ağarırken uyandı. Bir gün önce hazırladığı yiyecekleri yedi, suyunu içti, artık annesini bulmak için annesinin uçtuğu denize doğru uçma vakti gelmişti. Güneşin doğuşu ile birlikte uçmaya başladı denize doğru. Bir müddet uçtuktan sonra baktı etrafına her taraf denizdi, hiç bir martı etrafında yoktu, geldiği tarafa doğru baktı kara görünmüyordu artık. Annesini bulacaktı, uçmaya devam etti. Yorulmaya başlamıştı. Karnı da acıkıyordu. Denize alçak uçup balık avlayarak karnını doyurmayı düşündü. Alçaldı alçaldı bir tane balığı gözüne kestirdi ani bir dalışla yakaladı, balığı midesine indirdi hemen. Artık karnı doymuştu. Biraz daha uçtu, kanatları yorulmuş uçamaz duruma gelmiş, havada zor duruyordu. Devamlı denizi gözetliyor bir ağaç bir kaya parçası arıyordu ama etrafta hiç bir şey görünmüyordu. Zor zor uçuyor, gözleri kararıyordu. İleride duran bir karartı gördü, ona doğru var gücüyle uçmaya başladı. Koskoca bir balina suyun üzerinde öylece duruyordu. Kendini balinanın üzerine usulca bırakıverdi. Balina yaşlılıktan dolayı gemiyi fark edememiş geminin pervanesi çarpmış ve ölmüştü. Küçük martı ölmekten son anda kurtulmuştu. Gözlerini yumduğu gibi öylece kalıvermişti. Uyandığında etrafına bir bakındı, uzakta bir karartı fark etti, ancak ne olduğu belli olmuyordu. Neyin üzerinde olduğunu anlamıştı. Hareketsiz duran bir balina idi bu. Gagasıyla balinayı gagaladı baktı ki balinanın eti tam kendine göreydi. Gagalaya gagalaya bir güzel karnını doyurdu. Yavaş yavaş kendine geldi. Etrafına bakındı uzaklarda bir gemi gördü, dumanı tüterek kendisine doğru geliyordu. Gemi yakınına kadar geldiğinde, gemiye doğru kanat çırptı ve geminin direğine kondu. artık güvendeydi. En yakın kara parçasına kadar gidebilirdi…

Mehmet DURAN

Gülten AJDER

Kitap okumayı seven insanlar daha zeki ve daha başarılı olurlar. Bende bu yüzden kitap okumayı sevdirmek istedim bu site ile. Gizli kalmış bütün bilgilerin kitaplarda saklı olduğuna inandığımdan, kültür seviyemizi yükseltmek, bilgi hazinemizi daha da zenginleştirmek, gizli yeteneklerin ortaya çıkmasına destek olabilmek için, okusun yazsın benim ülkemin insanları diye bir işin ucundan tutmak isteyen birisiyim.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu