Korku Hikayeleri

Hayalet Avcısı Harry Prlce

Hayalet Avcısı Harry Prlce

Harry Price, ismi İngiltere’nin ünlü tarihi binalarından Borley’le beraber anılan bir psişik araştırmacısı ve hayalet avcısıdır. Price’m, ingiltere’nin en hayaletli! evi olarak kabul edilen Viktorya dönemi binası ile olan ilişkisi aralıklarla da olsa tam 19 yıl sürmüş ve bu serüvene ilişkin yazdığı iki kitap psişik dünyanın kapılarını sokaktaki adama açmıştır.

Borley ile ilişkisi 1929 yılında başlamıştır. 1863 yılında yapılan binada kiracı olarak oturanlar her seferinde doğaüstü güçler tarafından rahatsız edildiklerini savunarak binayı terketmektedirler. Price binayı ilk ziyaretinde, 19 yıl boyunca bilimsel ilgisini çekecek kadar olay ve şahit bulmuştur. Binada bir sürü hayalet vardır, bunların arasında düzinelerle insan tarafından görülen bir rahibe, başsız bir adam, uzun kara bir varlık ve arabasını hızla süren bir arabacı da vardır. İnsanlar ayrıca zillerin çaldığını, ayak seslerini, çeşitli gürültüleri, boş olması gereken odalardan gelen zincir şakırtılarını, kırılan camları açılıp kapanan kapıları ve binanın yanındaki kiliseden gelen müzik ve ilahileri duymaktadırlar.

Price 1937 yılının Aralık ayında doktorlar, mimarlar, bilim adamları ve diplomatlar da olan 40 kişilik bir grupla binaya yerleşir. Bu gruptan bazıları soğuk geceler geçirir ve hiçbir şey duymazlar, ancak yarısına yakını da boş odalardan gelen garip sesleri duyarlar. Bir felsefe doktoru olan Dr. Joad odasında aniden meydana gelen 10 derecelik bir ısı düşüşünü tespit eder. Diğeri ise, ki aralarında Price de vardır, rahibenin hayaletini görürler. Evde yapılan bir ruh çağırma seansında rahibenin adının Marie Lairre olduğu, evin çok eski sahiplerinden biri tarafından Fransa’dan İngiltere’ye getirildiği ve onunla yaşadığı, ev sahibi adına “uygun” bir evlilik yapmak istediğinde öldürüldüğü ve bina yakınına gömüldüğü öğrenilir. Bina 1939 yılında yanınca, Price 1943 yılında kazılara başlayarak bir kadın kafatası ve üzerinde dini tasvirler bulunan kolyelerin bulunduğu bir mezar tespit edilir. Harry Price’ın kitapları, birçokları tarafından bilimsellikten oldukça uzak bulunmakla birlikte, Price, Londra  Üniversitesi’nde psişik araştırmalar yapmak üzere bir laboratuvar kurulmasına ön ayak olur ve ölünceye kadar bu laboratuvarı yönetir.

 

Gülten AJDER

Kitap okumayı seven insanlar daha zeki ve daha başarılı olurlar. Bende bu yüzden kitap okumayı sevdirmek istedim bu site ile. Gizli kalmış bütün bilgilerin kitaplarda saklı olduğuna inandığımdan, kültür seviyemizi yükseltmek, bilgi hazinemizi daha da zenginleştirmek, gizli yeteneklerin ortaya çıkmasına destek olabilmek için, okusun yazsın benim ülkemin insanları diye bir işin ucundan tutmak isteyen birisiyim.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu