Hazine HikayeleriSeyahatnameden Seçmeler

Adalarda Saklı Hazine

Adalarda Saklı Hazine

hazineHeybeli Adası’nda dokuz mil genişliğinde, bağlı ve bahçelidir. Hayat suyu dağıtan kuyusu ve alaca alaca tavşanları ile mamur bir adadır.

Tavşanlı Adası’nda yerleşim yoktur. Çapı 11 mil uzunluğundadır.  Başka adaların keçileri de buradadır. Alaca tavşanları çok olduğundan Tavşanlı Adası derler. Rakıta ağacı bu adada yetişir.

Burgazlı Ada,Fatih Sultan Mehmed’e teslim olmuştur. Deniz kıyısına yakın bir yalçın kayalar üzere dikdörtgen bir şeddadî yapı küçük kaledir. Adası 11 mil kuşatır verimli bir adadır. Kalesi olduğundan Burgaz Adası derler. Türkçe de kaleye Burgaz derler.

Üç yüz adet bağı, bahçesi ve hayat suyu kuyusu olan ev vardır. Bütün halkı Urum kefereleridir. Mamur kiliseleri vardır. Keçisi ve tavşanı gayet çoktur. Dağlarında bağlarının hesabı yoktur. Ve halk gayet zengin reislerdir.

Yanvan Tarihi’nde yazdığı üzere İspanya küffarı İstanbul’u Yanko Bin Madyan’dan sonra işgal edip yakıp yıkıp yağmalarlar. Ayasofya Kilisesinde olan bütün değerli heykelleri ve nice bin hazine değerinde mücevherleri alarak gemilere koyup İspanya’ya doğru giderken Allah’ın emriyle büyük bir fırtınaya yakalanırlar.  İspanyalılar’ın yediyüz pare gemisi bu kızıladaların arasında denizin dalgalarından parça parça olup sulara gömülür.

Daha sonra bu Kızılada, Heybeli Adası, Tavşanlı Adası ve Burgazlı Adası’nın kefereleri batan gemilerden o mal ve eşyaları çıkarıp Karun Hazinelerine sahip olurlar. Bu gün bu ada keferelerinin zengin olmalarının aslı odur, diye yazmışlar.

Kınalı Adası ise sekiz mil genişliğinde mamur bir adadır. İki yüz mamur Urum haneleri vardır. Dağları kızıl kızıl olduğundan  Kızılada derler. Üsküdar toprağına yakındır. Bir kilisesi, bağları, bahçeleri, ve dört tarafında balık dalyanları vardır.

Bu adalar büyük küçük yedi tanedir. Hepsi bostancı başı hükmünde olup Kaptan Paşa eyaletidir.  Ona has olarak ayrılmıştır.  Bu yedi adacıklar İstanbul’a on sekiz mildir. İzmir Boğazıyla Yalova önünde dizilmiş adlardır.

Evliya Çelebi’nin Seyahatnamesi’nden Alınmıştır.

Gülten AJDER

Kitap okumayı seven insanlar daha zeki ve daha başarılı olurlar. Bende bu yüzden kitap okumayı sevdirmek istedim bu site ile. Gizli kalmış bütün bilgilerin kitaplarda saklı olduğuna inandığımdan, kültür seviyemizi yükseltmek, bilgi hazinemizi daha da zenginleştirmek, gizli yeteneklerin ortaya çıkmasına destek olabilmek için, okusun yazsın benim ülkemin insanları diye bir işin ucundan tutmak isteyen birisiyim.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu