Düşündüren-Eğitici HikayelerSizden Gelenler

Ruhumuz

Ruhumuz

ruhZamanın birinde bir tüccar varmış. Bu tüccarın dört eşi varmış. Bu tüccar en çok dördüncü eşini severmiş. Her zaman en güzel kıyafetleri en güzel takıları en güzel ayakkabıları ona alırmış. tüccar üçüncü eşini de en az onun kadar severmiş. Bu eşi tüccarın gurur kaynağıymış çok güzelmiş çünkü. Tüccar hep korkarmış ya bir gün beni bırakırsa diye o yüzden üçüncü eşini hep yanında gezdirirmiş. Tüccar ikinci eşini de severmiş eşlerinin içinde en sevdiğiymiş o. Hep bütün sırlarını onunla paylaşır dertlerini ona anlatırmış. Ama tüccar birinci eşini hiç mi hiç sevmezmiş oysa ki tüccara evini yuvasını çocuklarını veren o eşiymiş. Neyse işte bir gün tüccar ölüm döşeğindeymiş ve kendi kendine düşünmüş “benin bu dünyada bir sürü eşyam ve dört eşim var ben bu ölüme tek başıma yalnız gitmek istemiyorum” diye düşünmüş ve dördüncü eşini yanına çağırmış “ben sana hep en güzel şeyleri verdim sana her zaman en güzelini en görkemlisini aldım şimdi ben ölüyorum benimle gelirmisin” eşi “KESİNLİKLE OLMAZ” diyerek odadan çıkmış. Tüccar üçüncü eşini çağırmış ve “bu zamana kadar seni çok sevdim sen benim gurur kaynağımdın şimdi ben ölüyorum benimle gelirmisin?” eşi “kusura bakma ama ben sen öldükten sonra başka birini bulup evleneceğim.Ve hayat devam ediyor o yüzden seninle gelemem” tüccar son bir umut ikinci eşini çağırmış ve “bu zamana kadar hep sana güvendim bütün sırlarımı senle paylaştım ve şimdi ölüyorum benimle gelirmisin” eşi “lütfen lütfen benden bunu isteme ben seninle mezara kadar gelirim ama ilerisini isteme ben bunu yapamam” tüccar boynu bükük bir şekilde ölümü beklerken içerden bir ses duymuş “ben seninle gelirim” tüccar doğrulup bakmış ki karşısında birinci eşi duruyor ve ona dikkatlice bir bakmış ne kadar bakımsız ne kadar da zayıfmış birinci eşi. Ve sonunda sadece birinci eşi tüccarla ölmüş.

Evet arkadaşlar hikayemiz bu kadar ama şimdi size küçük bir bilgi…

Aslında bu dünya üzerinde bulunan herkesin dört tane eşi vardır…

  1. Bedenimizdir, her zaman bedenimizin en güzel olmasını isteriz. Ve ne yazık ki bizimle öbür dünyaya gelemez.
  2. Servetimizdir, o bizim gurur kaynağımızdır ve başka birinin eline geçmesinden hep korkarız ama ne yazık ki biz ölünce başkalarının olurlar ve bizimle öbür dünyaya gelemez.
  3. Eşimiz ailemiz dostlarımız, bizim sırdaşlarımızdır ve bizimle sadece mezara kadar gelebilirler daha ötesini yapamazlar.
  4. İşte o ise bizim ruhumuzdur, bazen ruhumuzu unutabiliriz tıpkı tüccar gibi ve sevmeyebiliriz ama aslında biraz düşünsek ruhumuz olmadan biz de olamayacağımızı anlarız. Ruhumuz bizim her şeyimizdir. VE BU DÖRT EŞ İÇERİSİNDEN BİZİMLE GELECEK OLAN SADECE RUHUMUZDUR!

 Okuyucularımızdan Gelen Hikayeler.

Gülten AJDER

Kitap okumayı seven insanlar daha zeki ve daha başarılı olurlar. Bende bu yüzden kitap okumayı sevdirmek istedim bu site ile. Gizli kalmış bütün bilgilerin kitaplarda saklı olduğuna inandığımdan, kültür seviyemizi yükseltmek, bilgi hazinemizi daha da zenginleştirmek, gizli yeteneklerin ortaya çıkmasına destek olabilmek için, okusun yazsın benim ülkemin insanları diye bir işin ucundan tutmak isteyen birisiyim.

İlgili Makaleler

5 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu