EfsanelerEge Efsaneleri

Sarıkız Efsanesinin Hikayesi

Sarıkız Efsanesinin Hikayesi

Sarıkız Efsanesinin Hikayesini Oku; Biga Yarımadası’nın Türkleşme sürecinde Türk yaşantısı, inanışları ve gelenekleri bölgeye hakim olmaya başlar. Yüzlerce yıl süren bu oluşum süreci içinde ortaya çıkan Sarıkız hikayesi nesilden nesile aktarılarak bugüne gelir.

Efsaneye göre Sarıkız, babası ile birlikte Edremit’in Güre köyünde yaşamıştır. Sarıkız, annesini küçük yaşta kaybettiğinden babasına çok bağlıymış. Bu nedenle hiç evlenmemiş. Sarıkız, sarışın, güzel bir kızmış. Babasını yalnız bırakmayan Sarıkız’ı babası, dini görevini yapmak için yalnız bırakmış ve hacca gitmiş. Döndüğünde ise köy dedikodu ile çalkalanmaktaymış.

Sarıkız ile evlenemeyen delikanlılar ve aileleri Sarıkız hakkında olmadık hikayeler uydurup yaymışlar. Baba bu durum nedeniyle halkın içine çıkamaz olmuş. İnanışlarına göre babanın köyde yaşayabilmesi için namusunu temizlemesi gerekmekteymiş.

Baba Sarıkızı alarak yaylalara doğru yola çıkmış. Sarıkız durumu anlamış ama sessiz ve olgun bir şekilde kaderine razı olmuş.

Baba, Sarıkız ve kazları dağın doruklarından birinde mola vermişler. Sabah olduğunda baba, görevini yerine getirmeden önce namaz kılmak isteyerek kızına su bulmasını söylemiş. Kızının verdiği suyun tuzlu olduğunu anlayan baba, çok şaşırmış ve kızına abdest alabilmesi için tatlı su bulması gerektiğini söylemiş. Sarıkız, babasına gözlerini kapatması halinde tatlı su bulabileceğini söylemiş. Bu durumdan şüphelenen baba gözünü tam kapatmamış ve kızının eğilerek uzak derelerden tatlı su aldığını görmüş. Sarıkız’ın ermiş olduğunu anlayan babası utancından perişan olmuş. Günahsız, biricik kızını öldürmek istemiş. Kızından af dilemiş, ancak Sarıkız bu affı geri çevirmiş. Baba kahrından oracıkta ölünce Sarıkız, babasına yüksek bir tepede mezar yapmış.

Kendisi de bir zamanlar Zeus’un mekanı olan Kartalçimen düzlüğüne yerleşip kazların uzaklara gitmemesi için eteğine doldurduğu taşları savurarak Kaz Avlusunu oluşturmuş.

Çok geçmeden Sarıkız da ölmüş.

Yöre insanları yüksek bir tepeye anıt mezarını yapmışlar. Sarıkız efsanesi de günümüze, bizlere kadar hikaye ve öyküleriyle ulaşmış. Kaz Dağı’ na gidenler, Kaz Avlusu ve Sarıkız’ın mezarını ziyaret ederek İda Dağı ve Sarıkız ile ilgili birbirinden ilginç söylenceleri  ve hikayeleri yöre halkından dinlerler.

Ege Efsanelerinden Sarıkız Efsanesi

Gülten AJDER

Kitap okumayı seven insanlar daha zeki ve daha başarılı olurlar. Bende bu yüzden kitap okumayı sevdirmek istedim bu site ile. Gizli kalmış bütün bilgilerin kitaplarda saklı olduğuna inandığımdan, kültür seviyemizi yükseltmek, bilgi hazinemizi daha da zenginleştirmek, gizli yeteneklerin ortaya çıkmasına destek olabilmek için, okusun yazsın benim ülkemin insanları diye bir işin ucundan tutmak isteyen birisiyim.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu