Burak CanDüşündüren-Eğitici Hikayeler

Yaşamın Yankısı Hikayesi

Hikaye

Yaşamın Yankısı Hikayesi

Küçük kız babası ile ormanda yürüyüş yaparken, ayağı takılıp yere düşüyor. Can acısıyla “Ahhh” diye bağırınca ilerideki dağın tepesinden “Ahhh” diye bir ses duyuyor ve küçük kız, dağın tepesinde başka birinin olduğunu sanıp bu kez de “sen kimsin?” diye bağırıyor. Aldığı yanıt “sen kimsin” oluyor. Küçük kız bu yanıta iyice sinirlenip “sen bir korkaksın, neden saklanıyorsun?” diye haykırıyor. Dağdan gelen ses” sen bir korkaksın…” diye cevap veriyor.

Sonunda babasına soruyor “baba ne oluyor böyle?” “dinle ve öğren” diyor adam, bu kez kendisi dağa doğru “sana hayranım” diye bağırıyor. Gelen cevap “sana hayranım” oluyor. Baba tekrar bağırıyor, “sen muhteşemsin” gelen cevap “sen muhteşemsin”. Küçük kız çok şaşırıyor ama halen ne olduğunu anlayamıyor.

Adam, küçük kızına hayatın sırrını anlatmaya başlıyor.

“Buna “yankı” denir. Ama aslında bu “yaşam”dır. Yaşam daima sana, senin verdiklerini geri verir. Yaşam yaptığımız davranışların aynasıdır. Daha fazla sevgi istediğin zaman daha çok sev. Daha fazla şefkat istediğinde, daha şefkatli ol. Saygı istiyorsan insanlara daha çok saygı duy. İnsanların sabırlı olmasını istiyorsan sen de daha sabırlı olmayı öğren. Çünkü yaşam bir tesadüf değil, yaptıklarımızın aynadan bir yansımasıdır. Hayat sana ancak, senin ona verdiklerini geri verir, bunu unutma!

Hikayeyi Gönderen: Burak Can

 

Gülten AJDER

Kitap okumayı seven insanlar daha zeki ve daha başarılı olurlar. Bende bu yüzden kitap okumayı sevdirmek istedim bu site ile. Gizli kalmış bütün bilgilerin kitaplarda saklı olduğuna inandığımdan, kültür seviyemizi yükseltmek, bilgi hazinemizi daha da zenginleştirmek, gizli yeteneklerin ortaya çıkmasına destek olabilmek için, okusun yazsın benim ülkemin insanları diye bir işin ucundan tutmak isteyen birisiyim.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu