Düşündüren-Eğitici Hikayeler

Küçük Çocuktan Büyük Ders

Küçük Çocuktan Büyük Ders

Hikaye Oku; Bir dükkan sahibi dükkanın vitrinine üzerinde satılık yavru köpekler yazan bir tabela asarken yanında küçük bir erkek çocuğu belirdi. ” köpek yavrularını kaça satıyorsunuz?” diye sordu.Adam çocuğa yavruların en az 50 dolar ettiğini söyledi. Çocuk elini cebine attı, biraz bozuk para çıkardı, dükkan sahibine bakıp” iki dolar 35 sentim var onlara bakabilir miyim? dedi.

Dükkan sahibi bir ıslık çaldı. Lady adlı bir köpek dükkanın içindeki kulübesinde çıkıp onlara doğru koşmaya başladı. Arkasında beş tane küçük yün yumağı vardı.

Yavrulardan biri, diğerinin gerisinden topallayarak geliyordu. Bu küçük çocuğun hemen dikkatini çekti.

” Bu yavrunun nesi var?”

Dükkan sahibi “veterinerin dediğine göre, kalçasında bir kemik eksikmiş” diye yanıt verdi. “hep böyle topallayacakmış.”

Küçük çocuk hemen,”onu almak istiyorum” dedi. dükkan sahibi :

“sahi mi?… o yavruyu gerçekten istiyorsan sana bedava verebilirim” dedi.

Çocuk dükkan sahibine yaklaştı ve öfkeyle “onu bana bedava vermenizi istemiyorum. Bu yavru da diğer yavrular kadar değerli. Fiyatı neyse size ödeyeceğim, şimdi size 2 dolar 35 sent vereceğim, kalan parayı da ayda 50 sent, 50 sent ödeyeceğim!” dedi.

Dükkan sahibi “o sakat yavruyu ne yapacaksın? O hiçbir zaman diğer köpekler gibi koşup, oynayamayacak” dedi.

Küçük çocuk pantolonunun paçasını yukarı kaldırdı ve iki çelik bağla desteklenmiş eğri sol bacağını gösterdi “ben de pek koşamıyorum” dedi.

“Bu yavrunun da kendini anlayacak birine ihtiyacı var.”

Gülten AJDER

Kitap okumayı seven insanlar daha zeki ve daha başarılı olurlar. Bende bu yüzden kitap okumayı sevdirmek istedim bu site ile. Gizli kalmış bütün bilgilerin kitaplarda saklı olduğuna inandığımdan, kültür seviyemizi yükseltmek, bilgi hazinemizi daha da zenginleştirmek, gizli yeteneklerin ortaya çıkmasına destek olabilmek için, okusun yazsın benim ülkemin insanları diye bir işin ucundan tutmak isteyen birisiyim.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu