Düşündüren-Eğitici Hikayeler

İleriyi Görmek Hikayesi

Kısa Hikaye

İleriyi Görmek Hikayesi

Yola dizilmiş bir kervanda en önde giden katır daima başı yerde olduğu halde, ikide bir tökezliyor, düşüp kalkıp duruyordu. Katırın arkasından gelen develerin başları havada, yolu hiç izlemedikleri halde tökezlemeden yollarına devam ediyorlardı.

Katır bu duruma çok üzülüp develerden birine sordu;

– Arkadaş! Bu nasıl iş? Sen, başın havada, iniş olsun çıkış olsun en dar yollarda bile güzelce gidiyorsun, hiç yere kapaklanmıyorsun. Bense, başım önde tökezleyip duruyorum.  Neden böyle oluyor? Acaba bunun hikmeti nedir?

Deve katıra şu cevabı verdi;

– Benim başım dik. Daima, ileriden gelecek tehlikeleri sezerim. Ona göre önlemler alırım, bunun için yere düşmem.Sen ise, üç adım ileriyi göremiyorsun çünkü önüne bakıp duruyor, çurları önceden görmediğin için, bir kör gibi çukurların içine düşüyorsun. Neden, bundan ibaret…

Hayatta her adımı atarken, önce ileriyi sonra da bastığın yeri görürsen kolay kolay tökezlemezsin!

 

Gülten AJDER

Kitap okumayı seven insanlar daha zeki ve daha başarılı olurlar. Bende bu yüzden kitap okumayı sevdirmek istedim bu site ile. Gizli kalmış bütün bilgilerin kitaplarda saklı olduğuna inandığımdan, kültür seviyemizi yükseltmek, bilgi hazinemizi daha da zenginleştirmek, gizli yeteneklerin ortaya çıkmasına destek olabilmek için, okusun yazsın benim ülkemin insanları diye bir işin ucundan tutmak isteyen birisiyim.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu