Çocuk HikayeleriDüşündüren-Eğitici Hikayeler

Eğitici Bir Hikaye; “Kırmızı Elma Ağacı”

Eğitici Bir Hikaye; “Kırmızı Elma Ağacı”

Kocaman bir bahçe düşünün ama o koca bahçede sadece iki ağaç bulunmaktaydı. Ağaçlardan biri alabildiğine kocaman dalları kırılacak derecede elma dolu, ama az ileride bulunan elma ağacının dalları cılız üzerinde fazla elma olmayan bir ağaçtı. Ağaçlar birbirlerinden fazla uzakta değillerdi. Bahçenin sahibi düzenli olarak büyük elma ağacına su vermeyi hiç ihmal etmez diğer elma ağacına fazla meyve vermediği için onunla pek ilgilenmezdi. Bu durum koca bir yaz boyunca böylece yine aynı şekilde sürmüştü.

Masal bu ya Cılız elma ağacı bir gün bahçe sahibini konuşurken duyar “olmazsa bu cılız elma ağacı zaten fazla meyve vermiyor olmazsa bu ağacı kesip yerine başka bir meyve ağacı dikelim der” bunu dayan cılız meyve ağacı duruma çok üzülür.Boynunu büker gibi dallarını aşağıya sarkıtır. Büyük elma ağacı bu duruma pek anlam veremez ve Cılız elma ağacına seslenir hey dostum neyin var neden bu kadar üzgünsün cılız meyve ağacı duyduklarını büyük ağaca anlatır. Büyük ağaç o da bu duruma çok üzülür eğer az ilerideki bu ağaç kesilirse o da yalnız kalacak yeni dikilecek ağaçlar büyüyünceye kadar kendisi kesilecek duruma gelecek diye düşünür. Bir şeyler yapması gerektiğini bu cılız ağacın neden büyümediğini düşünürken bahçe sahibine de bir ders vermeyi düşünür. Büyük elma ağacı aslında her şeyin farkındadır. O gece sabaha kadar düşünür ve bir çözüm yolu bulur. Sabah bahçe sahibi ağaçlara su vermeye başlayınca büyük meyve ağacı alabildiğince köklerine su çekerek çektiği suyu da diğer ağacın köklerine boşaltmaya başlar bu durum günlerce devam eder yavaş yavaş küçük meyve ağacı büyümeye büyük meyve ağacıda küçülmeye başlar. Bahçe sahibi bu duruma bir anlam veremez . Küçük meyve ağacının elmaları kızarmaya büyümeye başlar yeterince su aldıkça inanılmaz güzel bir ağaç olmuştur. Bahçe sahibi üzüntüden o kadar çok bitkin düşüp büyük meyve ağacının altında uykuya dalmıştır. Çok derin uyumuş ki rüyasında büyük meyve ağacınının onunla konştuğunu görmüş. Büyük meyve ağacı yaptığının yanlış olduğunu kim olursa olsun ne olursa olsun herkese her şeye eşit davranılması gerektiğini hele meyvesi az olana az su, meyvesi çok olana çok su bunun çok yanlış olduğunu hayatta eşit davranmak en güzel erdemliktir. Bunu hiç unutma derken bahçe sahibi artık uyansın diye dallarını hafif bir sallar ve bir koca kırmızı elma bahçe sahibinin kafasına düşer. Bahçe sahibi başına düşen kırmızı elmaya önce derin derin bakar sonra döner değer vermediği elma ağacına bakar ağacın ne kadar güzel büyüdüğünü görür dersini de alır. Bahçeye hem yeni meyve ağaçları diker hemde kocaman bir su kanalı açar tüm ağaçlara eşit bir şekilde su vermeye başlar bahçe örnek bir bahçe haline gelir. Ara sıra Büyük kırmızı elma ağacının altında oturur dersimi aldım teşekkür ederim diyerek kırmızı elma ağacının altında uyur.

Canım kardeşlerim sizlerde herkese eşit davranın bu davranışınızdan bir şey kaybetmez aksine çok şey kazanırsınız.

Sizleri seviyorum Nazan Günenç Ablanız

Gülten AJDER

Kitap okumayı seven insanlar daha zeki ve daha başarılı olurlar. Bende bu yüzden kitap okumayı sevdirmek istedim bu site ile. Gizli kalmış bütün bilgilerin kitaplarda saklı olduğuna inandığımdan, kültür seviyemizi yükseltmek, bilgi hazinemizi daha da zenginleştirmek, gizli yeteneklerin ortaya çıkmasına destek olabilmek için, okusun yazsın benim ülkemin insanları diye bir işin ucundan tutmak isteyen birisiyim.

İlgili Makaleler

2 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu