Efsaneler

Mayon Volkanı Efsanesi

Mayon Volkanı Efsanesi

Efsane Oku; Filipinler’in kuzeyindeki Albay bölgesinde bulunan, 2462 metre yüksekliğe sahip, ülkenin en aktif yanardağlarından biri olan Mayon Yanardağında, yeniden volkanik hareketlilik yaşanıyor…

Pasifik Ateş Çemberi üzerindeki volkanik patlamaları araştırırken, Mayon Yanardağı hakkındaki efsaneye ve bu efsaneye dair ilginç bir fotoğrafa denk geldim.. 17 Ocak 2018 tarihinde tekrar aktif hale gelen Mayon volkanının oluşturduğu partikül bulutları tıpkı, bölgedeki dilden dile dolaşan ve Filipinler tarihinde yer alan ve resimlendirilen aşk hikayesinin aynısıydı..

Magayon,bölgedeki farklı kabilelerdeki erkeklerin dikkatini çeken güzel bir prensestir.. Pagtuga adında bir kabile reisi ona aşık olur. Ancak Magayon, başka bir kabile liderinin oğlu olan Panganoron’a aşıktır.. Çünkü Pangaron, Magayon’u nehirde boğulmaktankurtarmış ve o zamandan beri birbirlerine aşıktırlar.. Bu ilişkiyi öğrenen Pagtuga, Magayon’un babasını yakalar ve “Kızını bana ver.. Onunla evlenmek istiyorum, eğer kabul etmezse senin canının alırım” der. Pangaron bu olayı duyar ve Pagtuga’ya karşı ordularıyla savaş açar. Bu savaşta Pangaron öldü ve buna dayanamayan Magayon’da bir bıçağı eline alarak kalbine sapladı. Magayon’un babası iki aşığı da yan yana resimde gördüğünüz Mayon Dağının eteklerine gömdü…

Yıllar sonra resmedilen bu aşk, bugün gerçeğiyle ortaya çıkınca yine efsaneye dair bir çok hikaye anlatıldı.. Kimbilir belki de Mayon Volkanı’da iki aşıkla tekrar can buldu..
Eee ne demiş Yunus’um ; “Ölen hayvan imiş, aşıklar ölmez…”
Bu efsane de böyle işte..Velhasıl sonuç ne ?
Kime nasıl aşık olduğunuz değil ,
Ne kadar teslim olduğunuz önemlidir !!
Hayırlı, huzurlu, sağlıklı günler…

Ahmet Yakut

Deprem Tahmin ve Araştırma Merkezi

Yazı Puanı
Bu yazıyı oylayın
Oyların. [Toplamı: 26 Ortalaması: 4.2]

Etiketler

Gülten AJDER

Kitap okumayı seven insanlar daha zeki ve daha başarılı olurlar. Bende bu yüzden kitap okumayı sevdirmek istedim bu site ile. Gizli kalmış bütün bilgilerin kitaplarda saklı olduğuna inandığımdan, kültür seviyemizi yükseltmek, bilgi hazinemizi daha da zenginleştirmek, gizli yeteneklerin ortaya çıkmasına destek olabilmek için, okusun yazsın benim ülkemin insanları diye bir işin ucundan tutmak isteyen birisiyim.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı