Ahmet Turan YÜCEKAYAAşk HikayeleriMasallar

Masal Oku; “Peri Kızının Aşkı” 1. Bölüm

Masal Oku; “Peri Kızının Aşkı” 1. Bölüm

Bundan binlerce yıl  önce henüz insin cinsin şeytanın devlerin cücelerin ve değişik değişik türden varlıkların bir arada yaşadığı bir dönemde bir peri kızı yaşarmış. Dağ bayır ova deniz nerede gezmek isterse oraya gider, o günü akşam eder tanıştığı değişik türden canlılarla arkadaşlık edip oyunlar oynar ve vakti geldiğinde evine dönermiş.

Günlerden bir gün yolu insanların yaşadığı bir köye düşmüş, ömründe ilk defa geliyormuş insanların yaşadığı bölgeye ve böyle canlıların varlığından ilk defa haberi olmuş. Bir müddet saklanarak sosyal yaşamlarını izlemiş, ağacın üzerinde bir güvercine dönüşerek insanlar ilgisini çekmiş olacak ki dikkatinin tamamını izlemeye vermiş. Derken bir anda genç bir çocuğun ellerinde bulmuş kendini. Dalgınlığından faydalanan genç insan, yakaladığı güvercinin güzelliğinden etkilenmiş olmalı ki – sen ne kadar güzel bir güvercinsin- diyerek  gagasına bir öpücük kondurmuş, o anda gerçek haline dönüşmeyi düşünen peri kızı bir müddet o görüntüde kalmaya karar vermiş, “hem daha yakından inceler merakımı gideririm,” demiş. Ama öpücük den de etkilenmemiş değil garip bir duyguya kapılmış ve çocuktan etkilenmiş olduğunu kendine itiraf edemiyormuş. Bu duygular içerisinde evine doğru gidiyorlarmış gencin elleri arasında, çocuk o kadar nazik ve kibar tutuyormuş ki hiç ihtiyacı olmadığı halde kendini çok güvende hissediyormuş.

Eve vardıklarında güvercini bir kafese koymuş önüne bir miktar su ve yem bıraktıktan sonra kafesin kapısını kapatıvermiş ve odadan çıkmış. Peri kızı önce etrafını incelemiş toprak yapılı bir ev, ağaç direklerin sıralandığı tavan, kireçlenmiş duvarlar küçük bir pencere, bir müddet bekledikten sonra bir an eve gitme saatinin geldiğini hatırlamış kafesin kapağını açarak dışarı çıkmış,  ve pencereden uçarak evinin yolunu tutmuş. Bu sırada genç çocuk yarım saat içerisinde döndüğünde güvercinin kafeste olmadığını görünce çok üzülmüş, ancak kafesin içinde bir tek tüy olduğunu görmüş bu tüyü alarak yeleğinin iç cebine koymuş aklında acaba kedimi yaptı diyerek üzüntüsünü katmerlemiş.

Aradan aylar aylar,  geçmiş peri kızı tekrar o köye gelmiş ve o genci görür müyüm diye yakalandığı ağaç da yine güvercin kılığında beklemeye başlamış ama bir gariplik varmış o gün o köyde herkes bir telaş içinde korkak tavırlarıyla birbirlerinden kaçınıyor olduğunu fark etmiş. Bu merakını daha da artırmış ne oluyor diye, derken karşıda o çocuğun geldiğini görmüş içini garip bir duygu kaplamış, sanki yıllar önce kaybettiği  yitiğini bulmuşcasına coşkuya kapılmış, “hadi yine gel beni yakala!” diyormuş içinden ama çocuk sanki şartlanmışcasına belirli hareketler yapıp kavga edecek birini arıyormuş gibi sağa sola bakıyormuş. Bu durum karşısında peri kızı işkillenip bu durumun sebebi ne olabilir diye araştırmaya karar vermiş. Akşama kadar ağacın dalında güvercin kılığında ve saklanarak beklemiş akşam olduğunda bir cinin köyün üzerine kül serptiğini görmüş, serperken de;

“Al sarıya  karışsın, ak karaya. Bu köyün üzerinde bela eksik olmasın. Baba oğluna düşman, kız anasına, insan insana  insanlıktan sakınsın. Böylece hayatları zindan olsun” diyormuş.

Peri kızı bu cinin köy üzerine düşmanlık büyüsü yaptığını görünce çok üzülmüş ve derhal babasının yanına gitmiş ve durumu izah etmiş. Bunun üzerine babası;

“Kızım bu büyüyü çözmenin tek yolu o köyden birini kendine aşık etmen ancak böyle bozulur büyü. Ancak göreceğin zulümleri göz önünde bulundur iyi düşün bir kere başladın mı  bitirmen gerek yoksa! yoksa senide mahveder, o köyde yaşayan tüm canlıları da. Ama başarırsan cinlerden hiçbir tanesi yoktur ki bu büyüyü bir daha yapmaya cesaret etsin,” der ve ekler, “çok çirkin bir kız olarak oraya gideceksin ve kendine aşık etmek istediğin insanı seçeceksin unutma yalnızca bir kişi tekrardan karar değiştirmeden o kişiyi kendine aşık et.”

Bunun üzere peri kızı ertesi sabah o köye döner çok çirkin yaralı sakat kılığında…

Yazar: Ahmet Turan YÜCEKAYA

Hikayenin 1. Bölümünü Okumak İçin TIKLAYINIZ

Hikayenin 2. Bölümünü Okumak İçin TIKLAYINIZ

 

 

Gülten AJDER

Kitap okumayı seven insanlar daha zeki ve daha başarılı olurlar. Bende bu yüzden kitap okumayı sevdirmek istedim bu site ile. Gizli kalmış bütün bilgilerin kitaplarda saklı olduğuna inandığımdan, kültür seviyemizi yükseltmek, bilgi hazinemizi daha da zenginleştirmek, gizli yeteneklerin ortaya çıkmasına destek olabilmek için, okusun yazsın benim ülkemin insanları diye bir işin ucundan tutmak isteyen birisiyim.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Devamını merakla bekliyorum. Bu arada benim hikayelerimi de okursan sevinirim. Sevgi ve saygılarımla Ben murat Canpolat

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu