Çocuk HikayeleriDüşündüren-Eğitici HikayelerMasallarSizden Gelenler

Masal Oku: “Ejderhanın Arkadaşlığı”

Masal Oku

Masal Oku: “Ejderhanın Arkadaşlığı”

Zamanın birinde herkesin korktuğu bir ejderha varmış. Bu ejderha her zaman arkadaş edinmek istermiş, fakat hiç kimse onun yanına bile yaklaşmazmış. Çünkü ejderha komik bir şaka yapıldığı zaman gülerken ağzından alev çıkarırmış. Bunu gören diğer canlılar ondan korkar ve hemen oradan uzaklaşırlarmış. Ejderha ne zaman mutlu mesut dışarıya çıksa, büyük bir hüzün içinde evine dönermiş. Artık üzülmek istemediğini fark edip gerçekten arkadaş edinmek için yola çıkmış. O yolda karşısına zürafa çıkmış. Ejderha zürafaya onunla arkadaş olmak istediğini söylemiş, fakat zürafa ona bağırarak “Can yakıcısın, git buradan” demiş. Ejderha yine hüzünlü bir şekilde oradan ayrılarak yoluna devam etmiş. Bu sefer de karşısına büyük mü büyük, şişko mu şişko bir fil çıkmış. Ejderha file yaklaşarak:

-Merhaba fil kardeş ben çok yalnızım benimle arkadaş olmak ister misin? diye sormuş.

Fil korkmuş bir yüz ifadesi ile:

– Herşey istediğin gibi olsun istiyorsun ve ben bunu yerine getiremezsem bana zarar verirsin bu yüzden seninle arkadaş olamam, demiş.

Ejderha üzülmüş ama ne olursa olsun ümidini kaybetmeyerek tekrar yola koyulmuş. Kocaman dağlar aşmış, tepeler geçmiş. Bazen kırlarda zıplamış,oynamış, dans etmiş. Bazen ise kar yağan yerler de kar’ın yüzüne tane tane düşmesiyle eğlenmiş. Yolda önüne türlü türlü bitkiler çıkmış, hepsinin kokularını toplayıp cebinden çıkardığı kesesine koymuş. Biraz daha yürüdükten sonra bir ayı ile karşılaşmış. Ejderha tekrar şansını denemek için ayı’ya yöneldiğin de ayı hemen ondan kaçmaya başlamış, ejderha peşinden koşsa da ayı’ya yetişememiş. Ejderha üzülerek yola devam etse de içinde kalan birazcık ümitle aslan’a gitmeye karar vermiş. Aslan’ın yanına gittiğinde son bir hevesle kendini anlatmaya başlamış.

– Aslan kardeş kimse benimle arkadaş olmuyor hepsi onları üzdüğümü söyleyip gitmemi istiyorlar, demiş.

Aslan ejderha’ ya dönüp:

-Ben ne zaman istesem oyuncaklarını paylaşmadın, hep oyucaklarını sakladın buna rağmen gelip bir de benimle arkadaş mı olmak istiyorsun. Bunu kabul edemem, demiş ve ejderha’ yı yanından göndermiş. Ejderha’ nın artık hiç ümidi kalmamış. Yüzünü eğip evine dönmeye karar vermiş. Yine o tepeler den geçerken bir deniz kenarında ağlama sesi duymuş. Merak edip hemen deniz kenarına gitmiş. Bir deniz kızı ağlayarak yardım istiyormuş. Ejderha önce geri çekilmiş ve Deniz Kızı’nın yanına gitmekten çekinmiş. Sonra bir anlık cesaretle hemen deniz kızı’nın yanına koşmuş. Deniz Kızı’na ne olduğunu ve neden yardım istediğini sormuş, deniz kızı ona:

-Biraz eğlenmek istemiştim ve deniz den çıktım şimdi geri dönemiyorum ve biraz daha kara da kalırsam sanırım öleceğim ne olur beni denize geri gönder. Demiş.

Ejderha hemen deniz kızını kollarından tutup denize sokmuş. Deniz kızı önce biraz suda hareketsiz durmuş ama sonra kendine gelince hızla yüzmeye başlamış. Ejderhanın yanına yaklaşıp:

-Beni kurtardın, ben de senin istediğin birşey yapmalıyım söylesene ne istersin? diye sormuş.

Ejderha ona:

-Kimse benimle arkadaş olmak istemedi onlara zarar verdiğimi ve oyuncaklarımı paylaşmadığımı söyledi ve ben de tek başıma çok sıkılıyor ne yapacağımı bilemiyorum. Benimle arkadaş olur musun? demiş.

Deniz kızı büyük bir sevinçle;

-Tabi ki de olurum ama bundan sonra bana ve kimseye zarar vermemelisin, oyucaklarını da hep birlikte paylaşmalıyız. Belki bu sayede diğerleri de seninle arkadaş olmayı kabul ederler. Demiş. Ejderha deniz kızının söylediklerinin hepsine, tamam bundan sonra öyle yapacağım demiş. Ejderhanın bu kararı verdiğini duyan zürafa, fil, ayı ve aslan hemen deniz kenarına gelip ejderha ile deniz kızının oyunlarını uzaktan izlemişler. Ejderhanın deniz kızıyla iyi anlaştığını gördükten sonra onlar da oyuna katılmışlar ve ejderha ile arkadaş olmuşlar. Ejderha bundan sonra kimseye zarar vermiyor ve bencillik yapmayıp oyuncaklarını herkesle paylaşıyormuş.Yaşadıkları orman artık daha güzel bir yer haline gelmiş.

Yazan: Ece

Gülten AJDER

Kitap okumayı seven insanlar daha zeki ve daha başarılı olurlar. Bende bu yüzden kitap okumayı sevdirmek istedim bu site ile. Gizli kalmış bütün bilgilerin kitaplarda saklı olduğuna inandığımdan, kültür seviyemizi yükseltmek, bilgi hazinemizi daha da zenginleştirmek, gizli yeteneklerin ortaya çıkmasına destek olabilmek için, okusun yazsın benim ülkemin insanları diye bir işin ucundan tutmak isteyen birisiyim.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu