Ağlatan Hikayelerİbretlik Hikayeler

 “En Güzel Kadın” Hikayesi

 “En Güzel Kadın” Hikayesi

Kavalalı Mehmet Ali Paşa soyundan, Mısır’ın ilk kralı Fuad’ın kızı; yine Mısır’ın son kralı Faruk’un kız kardeşiydi Prenses Fevziye.
Ve İran’ın son şahı Muhammed Rıza Pehlevi’nin de ilk karısıydı.
Şah ile evliliklerinden “Şehnaz” adını verdikleri bir kızları oldu.
Dünya basını Fevziye’den artık “Asya Venüsü” diye bahsediyor, o senelerin en önemli dergilerinden olan Life’da sayfalar dolusu fotoğrafları çıkıyordu.
Ama imparatoriçe ve eşi mutsuzdu. Evliliklerinin sürmeyeceğinin her ikisi de farkındaydı.

1946’da bir müddet kalmak için memleketine, Kahire’ye gitmek istedi. Devamını Murat Bardakçı şöyle anlatıyor:
“Şah,  gûya ‘birkaç aylığına’ Mısır’a gidecek olan karısını uğurlamak için onunla beraber ve kalabalık bir maiyetle hava alanına gitti.  İmparatoriçe’yi Kahire’ye götürecek olan özel uçağın önünde vedalaştılar. Feride kızı ve nedimeleri ile beraber uçağa bindi, kapılar kapandı ve pervaneler dönmeye başladı.
Ama uçak hareket etmedi, kapılar yeniden açıldı ve tekrar merdiven uzatıldı.
Şah’ın protokol nâzırı uçağa gelerek Fevziye’ye ‘Majesteleri Şah hazretlerinin kızlarını son bir defa öpmek için aşağıya gönderilmesini rica ettiğini’ söyleyince Fevziye ‘Tabiii’ dedi ve protokol nâzırı Şehnaz’ı elinden tutup uçaktan çıkarttı.
Tam o anda merdiven çekildi, kapı kapandı, pervaneler hızla dönmeye ve uçak pistte ilerlemeye başladı. Şah’ın kızını kaçırdığını anlayan Fevziye çığlıklar atarak yerinden fırladı, pilota dönmesini emretti ama pilotlar asıl emri Şah’tan almış oldukları için Fevziye’nin haykırışlarına ve hıçkırıklarına kulak asmadan uçağı havalandırdılar.
Fevziye, Kahire’ye indiğinde kendinden geçmiş halde idi. Şah, sadece çocuğa değil, Fevziye’nin Tahran’da bıraktığı bütün mücevherlerine ve eşyasına da el koydu..”
Prenses Fevziye mutsuzluklarla dolu ömrünü 92 yaşında Alzheimer hastası olarak tamamladı.
Bir zamanlar çay tabaklarının dibine resimleri çizilen bu güzellikten geriye bir avuç toprak kaldı.

Gülten AJDER

Kitap okumayı seven insanlar daha zeki ve daha başarılı olurlar. Bende bu yüzden kitap okumayı sevdirmek istedim bu site ile. Gizli kalmış bütün bilgilerin kitaplarda saklı olduğuna inandığımdan, kültür seviyemizi yükseltmek, bilgi hazinemizi daha da zenginleştirmek, gizli yeteneklerin ortaya çıkmasına destek olabilmek için, okusun yazsın benim ülkemin insanları diye bir işin ucundan tutmak isteyen birisiyim.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu