Dini HikayelerGazâli'den Hikayeler

Ebu Leheb’în Azabı

Ebu Leheb’în Azabı

ebulehebPeygamberimizin amcası, fakat en büyük düşmanlarından olan Ebû Leheb îman etmeden geberip gitmişti. Onu, yakınlarından birisi rüyasında gördü. Ve ona nasıl azap edildiğini sordu. Ebû Leheb, Hazreti Muhammed’e îman etmemesi yüzünden çok büyük azap gördüğünü söyleyip başına gelenleri şöyle anlattı:

— Yazıklar olsun bana! O’na îman edip dünya ve ahirette kurtulacağım yerde, îman etmedim ve dünyada da ahirette de perişan oldum. Yalnız bana haftada üç gün hususî muamele oluyor. O da Muhammed doğduğu zaman cariyem gelip bana O’nun doğumunu müjdelemişti, ben de memnun olarak onu azat etmiştim, işte onun için o gece azap hafifliyor. Bir de Pazartesi olunca iki parmağımın arasından serin su akar, ben de onu emer rahatlarım. Bunun sebebi ise Muhammed doğduğu zaman ben cariyeme git O’na meme ver demiştim, ondan dolayı haftada bir gün bana su veriliyor, dedi.

Gülten AJDER

Kitap okumayı seven insanlar daha zeki ve daha başarılı olurlar. Bende bu yüzden kitap okumayı sevdirmek istedim bu site ile. Gizli kalmış bütün bilgilerin kitaplarda saklı olduğuna inandığımdan, kültür seviyemizi yükseltmek, bilgi hazinemizi daha da zenginleştirmek, gizli yeteneklerin ortaya çıkmasına destek olabilmek için, okusun yazsın benim ülkemin insanları diye bir işin ucundan tutmak isteyen birisiyim.

İlgili Makaleler

2 Yorum

  1. SA Ömer bey, Bu kıssada bahsedilen bence Kabir azabıdır. Kıyamet kopup hesap görülmedi ki cehennem azabından bahsedelim. Bu durumda, bu kıssada geçen azabın (kabir azabı olması muhtemel) azaltılması mümkündür. Kuran-ı Kerim ayetleri cehennem azabından bahsediyor ve söylediğiniz tabi ki doğru. Ama belirttiğim gibi bu azap Kabir azabı olabilir.

  2. bu yazının düzenleyen kimselerin sanırım kur an daki ayetlerden bihaberler..Allahu teala bir cok ayeti kerime de azabın asla hafiflenmeyecegini bildirmiştir.ayetlerden bazılarıda şunlardır

    ”Orada ne bir serinlik ve ne de güzel içecek bir şey tadacaklardır!”En Nebe Suresi 24-25
    ”Kıyamet günü onun azabı kat kat arttırılır ve horlanmış olarak orada ebed kalır.”El Furkan suresi 69
    Onlarca ayet yazabilirim…

    yazı da da bildirildigi gibi bir rüyadır bu rüya ile hareket edilip kur an ayetlerini es gecmek cok tehlikeli bir durumdur.. lütfen dikkatli bir sekilde bu kıssalar hazırlanmalı ve bir an once bu yazının kaldırılmasını rica ediyorum..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu