Düşündüren-Eğitici HikayelerKısa Hikayeler

Nasıl Bakarsan Öyle Görürsün

Nasıl Bakarsan Öyle Görürsün

Fransa’da, ağır işçilerin işleri hakkında ne düşündüklerini incelemek üzere araştırmayı yürüten bir görevli, bir inşaat  alanına gönderilir.

 Görevli, ilk işçiye yaklaşır ve sorar:  “Ne yapıyorsun?”

– “Nesin sen, kör mü?” diye öfkeyle bağırır işçi.

“Bu parçalanması imkânsız kayaları ilkel aletlerle kırıyor  ve patronun emrettiği gibi bir araya yığıyorum. Cehennem  sıcağında kan ter içinde kalıyorum. Bu çok ağır bir iş, ölümden  beter.”

Görevli hızla oradan uzaklaşır ve çekinerek ikinci işçiye  yaklaşır. Aynı soruyu sorar:

–   “Ne yapıyorsun?” İşçi cevap verir:

-“Kayaları mimari plana uygun şekilde yerleştirilebilmeleri için, kullanılabilir şekle getirmeye çalışıyorum. Bu ağır ve  bazen de monoton bir iş, ama karım ve çocuklarım için para  gerekli sonuçta bir işim var. Daha kötü de olabilirdi.”  Biraz cesaretlenen görevli üçüncü işçiye doğru ilerler.  “Ya sen ne yapıyorsun?” diye sorar.

-“Görmüyor musun?” der işçi kollarını gökyüzüne kaldırarak. “Bir cami yapıyorum.”

Bu hikâyenin enteresan tarafı her üç işçinin de aynı işi  yapıyor olmaları. Görmeyi seçtiğiniz yol sizin tutumunuza  bağlıdır. Bugün hava biraz bulutlu mu yoksa biraz güneşli mi?  Güllerin dikeni mi vardır, dikenli dalların gülleri mi? Bardağın  yarısı boş mudur, yarısı dolu mu? Yoksa bardak olması  gerekenin iki katı büyüklükte midir?  Seçim size ait….

Gülten AJDER

Kitap okumayı seven insanlar daha zeki ve daha başarılı olurlar. Bende bu yüzden kitap okumayı sevdirmek istedim bu site ile. Gizli kalmış bütün bilgilerin kitaplarda saklı olduğuna inandığımdan, kültür seviyemizi yükseltmek, bilgi hazinemizi daha da zenginleştirmek, gizli yeteneklerin ortaya çıkmasına destek olabilmek için, okusun yazsın benim ülkemin insanları diye bir işin ucundan tutmak isteyen birisiyim.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu