Başarı HikayeleriKısa Hikayeler

Konstantiniyye Mutlaka Fethedilecektir.

Konstantiniyye Mutlaka Fethedilecektir.

Hikaye Oku; Sultan II. Mehmed henüz yedi yaşlarındayken hocası Molla Akşemsüddin kulağına eğildi ve başarının en önemli kuralını fısıldadı:

“Hedefini tespit et!”

Önce hedef belirlendi:”KONSTANTİNİYYE mutlaka fethedilecektir”….
Akşemsüddin hedef tespitinden sonrasında da söyledi:

“Dağ ne kadar yüksek olursa, yol onun üzerinden geçer. Sen dağ olmaya heveslenme, asla gururlanma; yol ol ki; herkes senin üzerinden geçerken; sen dağların bile üzerinden geçesin”…

“Hocam, ya şartlar elverişli olmazsa?” diye sordu.
Akşemsüddin hiç duraksamadan cevap verdi:

“Şartlara teslim  olmazsan  şartlar değişir, sana teslim olurlar… Çok çalışır, çok dua eder ve çok istersen Allah’ın rahmeti tecelli eder…”

Ve Sultan II. Mehmed, çoçuk yaşına bakmadan Bizans’ın fethini düşledi ve çok genç yaşta bu idealine kavuştu. KONSTANTİNİYYE bir İslam diyari oldu… İSLAMBOL OLDU…..

Hikaye Oku.

 

Gülten AJDER

Kitap okumayı seven insanlar daha zeki ve daha başarılı olurlar. Bende bu yüzden kitap okumayı sevdirmek istedim bu site ile. Gizli kalmış bütün bilgilerin kitaplarda saklı olduğuna inandığımdan, kültür seviyemizi yükseltmek, bilgi hazinemizi daha da zenginleştirmek, gizli yeteneklerin ortaya çıkmasına destek olabilmek için, okusun yazsın benim ülkemin insanları diye bir işin ucundan tutmak isteyen birisiyim.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu