Kahramanlık Hikayeleri

Aydın’dan Bir Kahramanlık Hikayesi; Malgaç Baskını

Aydın’dan Bir Kahramanlık Hikayesi; Malgaç Baskını

Yörük Ali Efe çetesi bir haftadır Yunan işgal bölgesinde dolaşıyor, Yunan işgal birliklerine baskın düzenlemek için uygun bir an kolluyordu. Bu günlerden birinde, Alanlı’dan Donduran Köyüne giderken bir yol kavşağında üç-dört Rum genciyle karşılaştılar. Ancak bu beklenmedik karşılaşma Yörük Ali’yi hiç şaşırtmadı. Rum gençlerine nereden geldiklerini nereye gittiklerini sordu. Gençler inşaat işçisi olduklarını ve Sultanhisar’dan geldiklerini söylediler. Yörük Ali de kendisini tanıttı ve o anda aklına geliveren bir oyuna girişti:

Gençlere bir kaç gün içinde Sultanhisar’a giderek Yunanlılar’a teslim teslim olacağını söyledi. Daha önce de buna benzer olaylar olduğu için bu açıklama Rum gençlerini hiç şaşırtmadı. Geri dönerek, “bu mutlu haberi” Sultanhisar’da ki Yunan yetkililerine iletmeye gittiler.  Yunanlılar bu gelişmeyi sevinçle karşıladılar ve Yörük Ali’yi karşılamak için hazırlıklara  başladılar.

Bundan sonrası Sultanhisar’da ki işgalciler için tam bir sürpriz oldu. 16 Haziran sabahı bir kasabada bekliyorlardı ki, Efe’nin iki km. ötedeki Malgaç Köprüsüne bir gece baskını düzenlediğini ve yirmiyi aşkın Yunan askerini safdışı bıraktığını öğrendiler. Yörük Ali ve arkadaşları 15 Haziran gecesi Meenderes Irmağını geçerek, demiryolu köprüsünde üslenen Yunan askerlerini uykuda bastırmıştı.

Bu baskın, Kuva-yı Milliye’nin Yunan işgaline karşı kazandığı ilk askeri başarıydı.

Yurt Ansiklopedisi – Aydın

Gülten AJDER

Kitap okumayı seven insanlar daha zeki ve daha başarılı olurlar. Bende bu yüzden kitap okumayı sevdirmek istedim bu site ile. Gizli kalmış bütün bilgilerin kitaplarda saklı olduğuna inandığımdan, kültür seviyemizi yükseltmek, bilgi hazinemizi daha da zenginleştirmek, gizli yeteneklerin ortaya çıkmasına destek olabilmek için, okusun yazsın benim ülkemin insanları diye bir işin ucundan tutmak isteyen birisiyim.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu