Çocuk HikayeleriDüşündüren-Eğitici HikayelerKıymetli Yazarlarımızdan SeçmelerOğuz Kerem

Çok Güzel Bir Hikaye “Uzaylı Dedem”

Çok Güzel Bir Hikaye

Çok Güzel Bir Hikaye “Uzaylı Dedem”

Hayatımda büyüklerim yani amcalarım, dedelerim bana hep spor yap, vücudunu geliştir gibi şeyler söylerdi. Bende “neden spor yapmalıyım?” diye kendimce sorardım. Akrabalarım arasında dedeme karşı ayrı bir sevgim vardı. O çok aslında en yaşlı olan ama en genç ve dinamik görünen akrabamdı.

Bir gün, dedemin yanına gittim ve onu çok sevdiğim için eve çağırdım. Dedemle evde sohbet ederken konu başladı:

“Dede bana hep spor yapmalısın diyorlardı. Neden spor yapmalıyım? “diye dedeme sordum.

Dedem ise bana şu cevabı verdi.

– Çünkü örnek olarak, ben atletik birisiyim. Bunun nedeni spordur. Mesela dakikada 100 merdiven basamağı çıkarım. Bu yüzden bana uzaylı diyorlardı. Çünkü çok yaşlı gözüküyordum. Şimdi ise hala daha öyle diyorlar. Çünkü bisiklet ile bile takla atabiliyorum. Bu atletik oluşumu ise spora borçluyum. Peki nasıl spor yapılır diye soracak olursan. Mesela ben günde İki bin adım yürüyüş ve bin adımda koşu yaparım. Günde 1-2 saatte bisiklet sürmeyi ihmal etmem. Ama sadece bunları yapmam değil, mesela basketbol futbol tenis gibi egzersizler yoga gibi değişik uğraşılarımda var. Daha da bir sürü sayamadığım ve zaman zaman yaptığım spor çeşitleri de var. Örnek olarak her hafta bir defa arkadaşlarımla maç yaparım. Böylece arkadaşlarımda spor yapmış olur. Bunları yapmak hele benim yaşımda hiç kolay değil ama bunları yapamamak da bir bahane değil. Spor yapmasaydım elim kolum başım her yerim ağrır sızlar ve bende bir çok ihtiyar gibi sürekli sızlanıp dururdum. Ama şu an benim hiçbir yerim ağrımıyor. Ben sanki başka bir dünyadan gelmişim gibi arkadaşlarım benimle konuşuyor.

– Hergün iki bin adım yürüyüş sporu sana nasıl bu kadar katkı sağlayabilir ki. Senin anlattıkların bana hiç inandırıcı gelmiyor dedecim sen gerçekten başka bir dünyadan gelmiş olmalısın. Yoksa uzaylımısın diyerek güldüm.

– Sana inandırıcı gelmiyor olabilir ama sana spor yap diyenlerin hepsi spor yapmadığı için çok pişman ve senin de bu hataya düşmeni istemiyorlar. Spor yapmamak kötü bir şeydir.

– Nasıl kötü olabilir ki?

– Büyüdüğünde anlarsın evlat diyerek evden çıktı ve gitti.

Dedemin dediğine bir olasılık verdim ve otuz yaşıma kadar bıkmadan usanmadan aralıksız spor yapmaya kendime söz verdim. Ondokuz yaşıma geldiğimde sporun etkisini aslında hiç fark etmedim. Bu yüzden dolayı sporu bıraktım. Yirmi yaşıma geldiğimde ise topu topu bir senedir spor yapmadığım halde sanki yaşlı bir insandım. Her yerimde ağrılar sızılar başlamış eski sağlığımdan eser kalmamıştı. Bundan dolayı spora tekrar başlamaya karar verdim. Şimdi daha net anlamıştım sporun etkisini. Hatta ben Otuz yaşıma geldiğimde yaşıtlarım spor yapmadığından dolayı onlar bana göre en az on yaş daha yaşlı duruyorlardı.

Dedemin gerçekten bir uzaylı olmadığını o yaşta o kadar genç ve dinamik görünmesinin sebebini gerçekten yaşayarak anlamıştım.

Artık işe girme vakti geldiği için hep hayalini kurduğum Polislik mesleğine başvurdum. Yazılı sınavları kazandım şimdi ise sırada spor sınavları vardı. Yapmam gereken ise beş dakika süre içerisinde büyük bir parkuru başarılı bir şekilde bitirmekti. Benimle aynı zamanda başvuran arkadaşlarımda yazılı sınavları bitirmiş ve aynı zamanda spor sınavlarına gelmiştik. Benden önce Toprak başlayacaktı. Toprak parkuru başarılı bir şekilde tamamlayamadı. Beş dakika elli üç saniye içinde güç bela bitirebildiği için maalesef bu sınavı geçemedi.

Sırada Vahit vardı. Vahit ise Parkura çok güzel ve hızlı bir şekilde başladı. Ama çok geçmeden nefes nefes kalarak parkuru tamamlayamadı.

Diğer arkadaşlarında büyük bir bölümü büyük bir farkla parkuru geçemedi.

Son olarak ben başladım ama bu parkur gerçekten beni hiç zorlamamıştı. Beş dakikada bitirmem gereken parkuru ben sadece üç dakika otuz saniyede çok rahat bir şekilde bitirdim ve hatta sonradan öğrendiğime göre bir rekor bile kırmıştım.

Arkadaşlarıma sınav sonrası sorduğum tek soru şuydu. Daha önce hiç spor yapmamış mıydınız!.. Onların bana cevabı ise biz sadece sporun gerçek hayatta işe yarayacağını hiç düşünmemiştik ve bu yüzden spor hiç yapmamıştık.

Not: Dedem seksen yaşında hala çok dinç ve sağlıklı. Dedemin uzaylı olmadığını ikinci kez kabul ediyorum.

Oguz Kerem / 5 – E sınıfı 

Gülten AJDER

Kitap okumayı seven insanlar daha zeki ve daha başarılı olurlar. Bende bu yüzden kitap okumayı sevdirmek istedim bu site ile. Gizli kalmış bütün bilgilerin kitaplarda saklı olduğuna inandığımdan, kültür seviyemizi yükseltmek, bilgi hazinemizi daha da zenginleştirmek, gizli yeteneklerin ortaya çıkmasına destek olabilmek için, okusun yazsın benim ülkemin insanları diye bir işin ucundan tutmak isteyen birisiyim.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu